8kez Yığıntı

şiş İşi - Kolay Bebek Yeleği Nasıl Yapılır?

Nutella

Harbi Üye
Bayan Üye
Özel Üye
Katılım
2 Ocak 2021
Mesajlar
9,434
Tepkime puanı
8
Cinsiyet
  1. Bayan
Takım
Galatasaray

şiş İşi - Kolay Bebek Yeleği Nasıl Yapılır?


Öncelikle örgünüzün düzgün olması için elinizin şişle uyumunu ayarlamanız gerekir. Mesela gevşek örüyorsanız şişi ipin üzerinde yazandan yarım numara küçük, çok sıkı örüyorsanız yarım numara büyük almalısınız. Normal örenler için ipin üzerindeki numara geçerli. Bebek yelekleri için bebe yünü öneriyorum.
3 numara şiş bunlar için uygun.


[url=https://resimlink.com/vOVT] [/URL]​

*şişe 80 ilmek atıp 4 sıra haroşa örüp bir kenarından ilik yeri açıyoruz. 2 sıra daha haroşa örüp örneği kurmaya başlayalım.

* 6haroşa+11düz+1artır+2ters+1artır+8düz+1artır+2ters+1artır+22düz+1artır+2ters+1artır+8düz+1artır+2ters+1artır+11düz+6haroşa şeklinde ilk sırayı örelim.

Arka tarafı tamamen ters örüp 2.sıraya geçelim.

* Haroşanın üzerini haroşa, düzlerin üzerini düz örüp, terslerin hepsi ters örülecek.

* İkinci ve diğer sıralardaki tek fark, artırmaların kaydırılarak yapılması. Yani örerken önünüze gelen ilk artırmayı sağa doğru, tersten sonra gelen artırmayı sola doğru her sırada 1 ilmek kaydırarak yapacaksınız.

* Toplamda 6 tane alt alta birbirine simetrik bir şekilde açılmış delik olduğunda (azur), bir sonraki sırayı örneği kurduğumuz ilk sıra gibi, ters ördüğümüz 2 sıranın sağından ve solundan artırarak devam ediyoruz.

* Yine alt alta kaymış bir şekilde 6 tane olacak. Bu şekilde örgü kendini tam 3 kere tekrarlayacak.

* Artırma sıraları bittikten sonra yine 6 haroşa, tüm ilmekler düz, 2 tersler ters örülecek.

* Bu şekilde 3 sıra örüp, tüm ilmekleri haroşa şeklinde 4 sıra haroşa örüyoruz. (ilik yerlerini istediğiniz sıklıkta açmayı unutmayın)

* Haroşa sırası bittikten sonra kenarlar hep 6 haroşa olacak, tüm ilmekleri düz örüp, yukarda 2 ters ördüğümüz hizadan diğer 2 ters ördüğümüz hizaya kadar kesiyoruz.

*Yine önümüze çıkacak 2 ters örgüye kadar dümdüz örüp, 2 ters örgülerin arasını kesip, sıranın sonundaki 6 haroşaya kadar dümdüz örüyoruz. Böylece yeleğin boyun ve kol kısımları bitmiş oluyor.

* Bir sonraki sıra yine 6 haroşa, tüm ilmekler düz, kesim yaptığımız yerlerin altına 8 ilmek ekleyerek dümdüz devam ediyor.

* Kol altından ölçtüğümüzde yaklaşık 1 karış (20cm) olana kadar örüp, ilikleri unutmayıp, son 4-5 sırayı haroşa örüp yeleği bitirebilirsiniz.

 
İçerik sağlayıcı "paylaşım" sitelerinden biri olan Harbimekan.Com Forum, Eğlence ve Güncel Paylaşım Platformu Adresimizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Harbimekan.Com sitesindeki konular yada mesajlar hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler için info@harbimekan.com yada iletişim sayfası üzerinden iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 Gün (72 Saat) içerisinde Forum yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.

Bu Site, Bilim ve Sağlık Haber Ajansı Üyesidir.