Namaz k?lmayan kafir midir?

Emre Esmer

Harbi Üye
Forum Üyesi
Takım
Beşiktaş
Ebû Süfyan'dan, dedi ki: Ben Câbir'den duydum ?öyle diyordu: Ben Nebiyyu (S.A.V.)'den, ?öyle derken i?ittim. "?übhesiz ki, ki?i ile "?irk ve küfür" aras?ndaki ?ey sâdece namaz? terketmektir."
Bu Hadis'i Müslim (82) Ebû Davut (4678) Tirmizi (2619) Nesei (465) ve ibnu Mâce (1078) rivayet etmi?lerdir.

Câbir (Ibnu Abdillah) (R.A.)'dan, (?öyle dedi
smiley2.gif
Nebiyyu (S.A.V.)'den, buyurdu ki: "iman ile küfür aras?ndaki ?ey namaz? terketmektir."
Bu Hadis'i Tirmizi (2618) Muhammed ?bnu Nasr Kitabus-Salat da (887) ve ?bnu Ebi ?eybe ?man da (44) sahih olarak rivayet etmi?lerdir.

Bureyde (R.A.)'dan, ?öyle dedi: Resûlullah (S.A.V.) buyurdu ki: "Bizlerle onlar?n
(ya'ni münaf?klar?n) aras?ndaki ahd (ya'ni onlarla mukatele etmemize mani olan) "namaz"d?r. kim bu namaz? terkederse kâfir olur."
Bu Hadis'i Tirmizi (2623) Nesei (1/231) ?bnu Mâce (1079) ve Ahmed (5/346) sahih olarak rivayet etmi?lerdir. Ayriyeten ?eyh Elbani Ter?ib'in sahihinde tahric etmi?tir.

Enes ?bnu Malik (R.A.)'dan, ?öyle dedi:
Nebiyyu (S.A.V.) ?öyle dedi: "Her kim ki, kasten "namaz?" terkederse "aç?kça küfre" dü?mü?tür."
Bu Hadis'i Taberâni Evsat'ta rivayet etmi?tir. Heysemi Mecmau-Zevaid'de (1/295) zikretmi?tir.

Enes (R.A.)'dan, Resûlullah (S.A.V.)'i ?öyle derken i?ittim dedi: "Ki?i ile küfür ve ya ?irk aras?ndaki ?ey namaz'd?r. "namaz?" terk etti?i zaman kâfir olur."
Bu Hadis'i Muhammed ?bnu Nasr Kitabus-Salat'ta (899) rivayet etmi?tir.

Bu mevzuda Allah Resulü (S.A.V.)'in ashab?ndan rivayet edilen eserler.
?bnu Mes'ud (R.A.)'dan, "Kim namaz? terkederse "kâfir" olur" dedi.
Bu Eser'i Taberâni Kebir de (8939) ve Âcurri ?eria da (133) sahih olarak rivayet etmi?lerdir.

Câbir ?bnu Abdillah (R.A.)'dan, "namaz k?lmayan kâfir'dir" dedi.
Bu Eser'i Ibnu Abdu'1-Ber Temhid'de (4/225) sahih bir senedle rivayet etmi?tir.

?bnu Abbas (R.A.)'dan, ?öyle dedi: "Her kim ki "namaz'?" terk ederse "kâfir" olmu?tur."
Bu Eser'i Muhammed ?bnu. Nasr Kitabu's-Salat'ta (939) ve ?bnu AbdilBer Temhid'de (4/225) sahih bir senedle rivayet etmi?lerdir.

Ali ?bnu Ebi Talib (R.A.)'dan, ?öyle dedi: "Her kim ki namaz'? k?lmazsa o kâfirdir."
Bu Eser'i Muhammed ?bnu Nasr Kitabus-Salat'ta (933) Acurri ?eria'da (135) ?bnu Ebi ?eybe Musannaf da (10485) ve ?man'da (126) Beyhaki ?uabul' ?man'da (41) ve Buhâri Tarihul' Kebir'de sahih olarak rivayet etmi?lerdir.

Di?er kaynaklar:
Ahmed b. hanbel:"Namaz k?lmayan kafirdir."
Sahabenin tamam? namaz k?lmayan? kafir görürmü?.
?mam buhariye soruyorlar namaz k?lmayan kafir olur mu? imam buhari dü?ünüyor müslüman oldu?una da?ir bir?ey bulamad?m diyor.
Allahu teala hazretleri "namaz?n?z? k?l?n, mü?riklerden olmay?n." buyuruyor.

(Namaz? kasten terk eden kâfirdir.) [Taberânî]

(Namaz k?lmayan?n dini yoktur.) [?bni Nasr]

(Namaz k?lmayan?n Müslümanl??? yoktur.) [Bezzar]

?uanl?k hanefi maturidi olmama ra?men bu görü?teyim.Görü?üm de?i?ebilir.Fakat ben senelerce bir gün bile namaz? b?rakmam??sam bu bilgilerin çok büyük faydas? dokunmu?tur bana, bana faydas? dokunmu?sa ba?kalar?na da faydas? dokunur diye dü?ünüyorum.
Belki de insan bu görü?te olursa 1 namaz? 1 kere bile terk etmeyecek in?aallah.
"Konu buraya uygun de?ilse lütfen uygun yere ta??y?n?z."