List Komutu ve Parametreleri

LeaderIRC

Forum Üyesi
Takım
Galatasaray
/List komutu ile komutu kullandığımız IRC ağındaki aktif bütün kanalları listeleriz.Bazı IRC ağlarında binlerce kanal aktif durumda bulunur. Ancak biz listeleme yaparken /List komutu parametrelerinden faydalanarak kendi isteğimize yakın kanalları listeleyebiliriz.
Kullanım şekli : /List

şimdi /List komutu ve parametreleri ile kullanımını öğrenelim ;

------------------------------------------------------------------------

Belirtilen kullanıcı sayısından daha fazla kullanıcı bulunan kanalları listelemek için kullanılır ;
Kullanım şekli : /raw list >Sayı
Örnek : /raw list >10
Açıklama : Bu komutu uygularsak, içerisinde 10 kişiden fazla kullanıcı olan kanalları listeleriz.

Belirtilen kullanıcı sayısından daha az kullanıcı bulunan kanalları listelemek için kullanılır ;
Kullanım şekli : /raw list 25
Açıklama :Bu komutu uygularsak, 15 dakika içinde kurulmuş olan ve içerisinde 25 kullanıcıdan fazla kullanıcı bulunan kanalları listeleriz.

Belirtilen tarihten daha sonra kurulmuş kanalları listelemek için kullanılır ; Kullanım şekli : /raw list C>sayi
Örnek : /raw list C>20,>40
Açıklama : Bu komutu uygularsak, son 20 dakika içerisinde kurulmuş ve içerisinde 40 kullanıcıdan fazla kullanıcı bulunan kanalları listeleriz.

Belirtilen tarihten daha geç kurulmuş topic'leri olan kanalları listelemek için kullanılır ;
Kullanım şekli : /raw list T>Sayı
Örnek : /raw list T>20
Açıklama : Bu komutu uygularsak, topici son 20 dakikadan önce değiştirilmiş kanalları listeleriz.

Belirtilen tarihten daha önce kurulmuş topic'leri olan kanalları listelemek için kullanılır ;
Kullanım şekli : /raw list T6

100'den az kullanıcının olduğu kanalları listelemek ?
/list <100>Topic'i 20 dakika önce atılmış kanalları listelemek ?
/list T<20>

*** , Sohbet kanalları dışında bütün kanalları listelemek istiyorum ?
/raw list !#***,!#Sohbet

20 den büyük 65 den kücük kanallardan #Sohbet kanalı haric olanları listelemek ?
/raw list >20,<65,!#sohbet>/list Komutu ile sorular:
Soru 1: “z” ile başlayan kanalları listelemek istiyorum. Komutu nedir?
Cevap: /list #z*

Soru 2: “a” ile biten kanalları listelemek istiyorum. Komutu nedir?
Cevap: /list #*a

Soru 3: “z” ile başlayan ve “a” ile biten kanalları listelemek istiyorum. Komutu nedir?
Cevap: /list #z*a

Soru 4: İçerisinde “sohbet” kelimesi geçen kanalları listelemek istiyorum. Komutu nedir?
Cevap: /list #*sohbet*

Soru 5: Kullanıcı sayısı 21 ile 96 arasındaki kanalları listelemek istiyorum. Komutu nedir?
Cevap: İki şekilde listeleyebilirsiniz.
a- /list –min 21 –max 96
b- /list >21 <96>
Soru 6: Kanalın isminde ya da topicinde Sohbet sözcüğü geçen kanalları listelemek istiyorum. Komutu nedir?
Cevap: /list Sohbet

Soru 9: Topici 15 dakika önce atılmış olan kanallara listelemek istiyorum. Komutu nedir?
Cevap: /list T<15>

Soru 10: Topici 20 dakika önce atılmış, içinde 20 kullanıcıdan az kişinin bulunduğu " z " ile biten kanalları nasıl listelerim ?
Cevap: /raw list T<21,t>19,<20,*#*z