Berkant Akgürgen

Faruk

Harbi Üye
Forum Üyesi
Berkant Akgürgen, 31 Aralık 1938 Ankara doğumludur. besteci, müzisyen, oyuncu. Ortaöğrenim yıllarında mızıka ile edindiği müzik tutkusunu, piyano çalmaya başlayarak sürdüren Berkant, 1956 yılında liseyi bitirdi. İlk kez 1957 yılında Ankara'da bir düğün salonunda "Üstün Poyrazoğlu Orkestrası" ile sahneye çıktı. Aynı yıl kurduğu "Jüpiter Kenteti" adlı müzik topluluğu ile gece kulüplerinde çalıştı. Bu süreçte tanınmasının ardından TRT Ankara Radyosu'nda program yapmaya başladı. Askerlik sürecinde bando takımında yer almasının ardından İstanbul'a giderek saksafon öğrendi. 1964'te Ankara'da Yurdaer Doğulu ile orkestra kurarak çalışmalarını sürdürdü. 1965 yılında Vasfi Uçaroğlu Orkestrası'na solist olarak katılan Berkant, ilk plağını aynı yıl çıkardı. Sezen Cumhur Önal, Metin Bükey ve Teoman Alpay ile de çalışan sanatçı, 1967 yılında çıkardığı Samanyolu adlı şarkısıyla çok kısa sürede zirveye tırmandı. 1967'de sinema alanında da yer alan Berkant, 1971 yılına kadar çeşitli filmlerde rol aldı. Beste ve şarkı sözü uyarlaması, yazarlığı yaptı. Berkant'ın seslendirdiği, sözlerini Teoman Alpay'ın yazdığı ve bestesi Metin Bükey'e ait olan Samanyolu adlı şarkı, 1969 yılında Hollandalı pop şarkıcısı David Alexander Winter tarafından Oh Lady Mary adıyla seslendirilince batıda da tanınan bir parça haline geldi. Fakat parçayı tüm dünyada tanıtan şarkıcı Patricia Carli olmuştur.şarkının plağı 1968 yılında 100.000'in üzerinde satarak Türkiye'de platin plak alan ilk plak olur. Berkant Akgürgen Albümleri 45likleri 1966 Cici Pabucum / Arabamın Atları, Sahibinin Sesi Plak 3062 Evvel Zaman İçinde / Uzun Kavak, Sahibinin Sesi Plak 3121 şu Aydının Uşağı / Dere Geliyor Dere, Sahibinin Sesi Plak 3124 1967 Bir İçim Su / Bakkallar Satıyor Karaca Üzüm, Sahibinin Sesi Plak 3136 Doğum Günün Kutlu Olsun / Gel Güzelim Yavrum, Sahibinin Sesi Plak 3137 Ah Bekarlık Ah Sultanlık / Bir Yolcum Var, Sahibinin Sahibinin Sesi Plak 3172 Seni Özlerim / Ah Kızlar, Sahibinin Sesi Plak 3176 Aşkın Masalmış / Siyah Gözler, Sahibinin Sesi Plak 3193 1968 Samanyolu / Özledim Seni, Televizyon Plak 172 Sana şarkımı Bıraktım / Bin bir Gece Masalı, Sahibinin Sesi Plak 3231 Sen Sevmeden Sevildin / Senden Güzel Görmedim, Sahibinin Sesi Plak 3262 Çicekler Gönül Bahçesini Süsler/ Kısmet, Sahibinin Sesi Plak 3266 İlk Aşk Unutulmaz / Beni Biraz Dinlermisin, Sahibinin Sesi Plak 3278 1969 Bülbül Yuvası / Elma şekeri, Televizyon Plak 195 Hangimiz Bilir / Kim Öğretti, Televizyon Plak 200 Mevsim Bahardı / Aşkı Tanısan, Televizyon Plak 201 Cemo / Hayat Sevince Güzel, Televizyon Plak 204 Aşk Deyip Geçmeyin / Vuruldum Bir Kıza, Sahibinin Sesi Plak 3303 Nerede İlk Günün Sevinci / Duydunuz mu Aşkı, Sahibinin Sesi Plak 3306 Kalbimdesin Her Zaman / Aşkım Sana Yeterse, Sahibinin Sesi Plak 3313 Yıllardan Sonra Dönersen / Bilemem ki Bilemem ki, Sahibinin Sesi Plak 3321 Çıkarsın Her Yerde Karşıma / Doyulmaz Bakışına, Sahibinin Sesi Plak 3336 Kıymetini Bilseydim Ben Eğer / Çok Yaşa, Sahibinin Sesi Plak 3341 Ah Bu Kızlar / Eğer Dünyaya Yeniden Gelseydim, Sahibinin Sesi Plak 3356 Seni Bulsam Seni Beklerken / Yanımda Olsaydın, Sahibinin Sesi Plak 3357 Al Beni de / Ne Zaman Ne Zaman, Sahibinin Sesi Plak 3368 İçimden Sadece Ağlamak Geliyor / Aşk Çiçeği, Sahibinin Sesi Plak 3369 1970 Değişmeyen Ne Kaldı / Sana Gönül Verdim Diye, Sahibinin Sesi Plak 3399 Sevdim Seni / Mecnun Gibiyim, Sahibinin Sesi Plak 3400 Aklın Nerdeydi / Kendim Ettim Kendim Buldum, Sahibinin Sesi Plak 3432 Ayrılık/ Adın Aşkmıdır, Sahibinin Sesi Plak 3434 Ayşe / Aşkı Bana Sorarsan, Sahibinin Sesi Plak 3448 1971 Birazdan / Kim Olduğunu Bir Bilsem, Sahibinin Sesi Plak 3471 Aşkda Bunlar Yasak / Kolay Değil Seni Unutmak, Sahibinin Sesi Plak 3498 Sen Unutamazsın / Seni Sevmek İstiyorum, Sahibinin Sesi Plak 3500 1972 Izdırap Çoçuğu / Fani Dünya, Foneks Plak 544 Herkes Unutur Sen Unutamazsın / Yine Yalnızım, Sevilen Plak 217 İhtiyacın Olursa / Aşk Bir Yalnızlık Rüzgarı, Sevilen Plak 222 Ayrılık Deyince / Kısmet Olursa, Sevilen Plak 223 Dinle Son Sözüm Sana / Sonbahar, Sevilen Plak 224 Seni Bulsam / Doyulmaz Aşkına Bakışına, Sevilen Plak 225 Yalancı / Süt İçtim Dilim Yandı, Sevilen Plak 232 Çok Yalnızım / Düğün şarkısı, Sevilen Plak 233 Bütün Dualarım Seninle / Tövbe Ettim, Sevilen Plak 272 Kimbilir / Siyah Gözler, Sevilen Plak 282 Sensizlik / Ayrı Düşeli, Sevilen Plak 283 İlk Aşkım / Ayrılık Kolay Olsa / Zor Gelir Gurbet / Gülüm Çiçeğim / Baharı Ben Neyleyim/ Ey Sevda, Sevilen Plak 303 1973 Selam Söyle Görürsen / Kimse Çalmadı Kapımı, Sevilen Plak 336 1974 Bekle Beni / Ben Sen O, Kervan Plak 68 Long Play 1974 Ah Kızlar (Toplama LP), Sahibinin Sesi LP 107 01- Ah Kızlar 02- Beni Biraz Dinlermisiniz 03- Doğum Günün Kutlu Olsun 04- Sen Sevmedin Sevildin 05- Vuruldum Bir Kıza 06- Çiçekler Gönül Bahçesini Süsler 07- Evvel Zaman İçinde 08- Senden Güzel Görmedim 09- Aşkda Bunlar Yasak 10- Kolay Değil Seni Unutmak 11- Doyulmaz Bakışına 12- İlk Aşk Unutulmaz 1993 Samanyolu - 93, Vexport Kaset 01. Samanyolu 02. Nisan Yağmuru 03. Hayat Sevince Güzel 04. Özledim Seni 05. Sana Gönül Verdim Diye 06. Çingene 07. Mevsim Bahar mı? 08. Sensizlik 09. Ayrı Düşeli 10. Esinti 11. Fani dünya 12. Izdırap Çocuğu 2001 40 Yılın Listebaşı şarkıları, Kiss Müzik CD 2006 Bir Zamanlar 2, Ossi Müzik Türkiye CD, MC

Nutella

Harbi Üye
Bayan Üye
Özel Üye
Takım
Galatasaray
Paylaşım için teşekkürler.

İçerik sağlayıcı "paylaşım" sitelerinden biri olan Harbimekan.Com Forum, Eğlence ve Güncel Paylaşım Platformu Adresimizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Harbimekan.Com sitesindeki konular yada mesajlar hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler için info@harbimekan.com yada iletişim sayfası üzerinden iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 Gün (72 Saat) içerisinde Forum yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.

Bu Site, Bilim ve Sağlık Haber Ajansı Üyesidir.

Yığıntı - 8kez - kaynak mağazam - Uğur Ağdaş