Bademcik Tümörü Neden Olur?

Hayrunisa

Forum Üyesi
Katılım
19 Nisan 2020
Mesajlar
595
Tepkime puanı
0
Bademcik tümörügenellikle bademciklerde olan iltihap ile karıştırılmaktadır. Buradaki tümör iltihaptan daha farklı olarak gözle görünecek bir şekilde büyür. Birçok kanser türünde olduğu gibi, bademcik tümörü de oldukça yavaş olarak ilerleyen bir rahatsızlıktır. Genellikle geç dönemde ortaya çıkar. Teşhis edildiği zaman yüksek oranda boyunda lenf bezlerine yayılım olur. Bazen lenf bezinin büyümesinden tümör anlaşılır. Bademcik tümörü, genellikle boğazda takılma hissiyle, boğaz ağrısı, yutkunmada güçlük çekme ve kulakta ağrı gibi şikâyetler ile ortaya çıkar.

Bademcik tümörünün belirtileri nelerdir?

Vücudun herhangi bir bölgesinde şişlik meydana gelmesi
Lenf bezlerinde büyüme, kızarma ve ağrı olması
Yüz kısmında ben ve benzeri şişliklerin büyümesi ve zamanla bunların kendiliğinden parçalanarak içinden sıvı akması
Başın bir tarafında sürekli olarak ağrı ve tek taraflı olarak kulak çınlamasının olması
Boğazın bir tarafında olan bademciğin yavaş yavaş büyümesi
Anormal bir öksürük olması ve sık sık öksürme ve bazen öksürükle birlikte kanlı balgam görülmesi
Sebepsiz yere ses kısılması ve bu durumun gün geçtikçe daha fazla ağırlaşması
Yemek yerken ve yutkunurken zorlanma ve zamanla kuru gıdaları yutarken ağrı olması
Boyun kısmında şişlik meydana gelmesi
Ağzı açmakta zorluk yaşanması

Bademcik tümörünün tedavisi nasıl yapılır?

Tedavi için teşhis oldukça önemlidir. Eğer tümörün lenf bezlerine atlaması halinde, hastaya radyoterapi ve kemoterapi birlikte uygulanır. Bu hastalar için en önemli şey beslenmedir.

Tedaviden önce ve sonra hastalara selenyum ve E vitamini verilmesi önemlidir. Özellikle ağız hijyeni titiz bir şekilde takip edilmelidir. Uygulanacak kemoterapiden önce hastada çürük dişler varsa mutlaka temizlenmelidir. Karadut şurubu tüketmek, ağzı karbonatla çalkalamak, düzenli şekilde papatya ve rezene çaylarını içmek ağız bakımına yardımcı olacaktır. Adaçayı ve nane çayının içilmesi de ağız temizliğine iyi gelir.

Bademcik tümörününküçük boyutta ve erken evrelerde olması halinde ağız içinden uygulanacak, lazer gibi ileri teknoloji ürünleri sayesinde çıkartılabilir. Fakat daha iri olan tümörler, genellikle cerrahi operasyon gerektirir. Ameliyat yapılırken geride kalan tümör çevresinden sağlıklı dokulardan parça alınarak biyopsileri yapılır ve hastalık olmadığı anlaşıldığında ameliyatın başarı şansı artar. Eğer tümör çene kemiğine doğru ilerlemişse, kemiğin hastalıklı kısmının çıkarılması, hastayı hastalığından kurtarmak için yapılacak bir işlemdir.

Bu tür ameliyatlarda bademciklerdeki tümörün tamamen çıkartılmasını sağlamak için boynun ön tarafında delik açılarak işlem başarıyla gerçekleştirilir. Bu şekilde açılan delik, kapatıldığı zaman hasta yeniden burun ve ağızdan nefes alabilir ve rahat şekilde konuşabilir hale gelir. Bazı zaman tümörü çıkartmak için, burundan mideye kadar uzanan bir tüp yerleştirilir. Daha sonra boğaz bölgesindeki yaraların iyileşmesinden sonra çıkarılabilir.
 

Benzer konular

sanemm

Forum Üyesi
Katılım
25 Eylül 2021
Mesajlar
903
Tepkime puanı
0
Takım
AlanyaSpor
Paylaşım için teşekkürler.
 
İçerik sağlayıcı "paylaşım" sitelerinden biri olan Harbimekan.Com Forum, Eğlence ve Güncel Paylaşım Platformu Adresimizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Harbimekan.Com sitesindeki konular yada mesajlar hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler için info@harbimekan.com yada iletişim sayfası üzerinden iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 Gün (72 Saat) içerisinde Forum yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.

Bu Site, Bilim ve Sağlık Haber Ajansı Üyesidir.

Yığıntı - 8kez - kaynak mağazam - Uğur Ağdaş - genel forum - webp converter