Www Nedir? Www Tarihçesi

DramaCode

Harbi Üye
Forum Üyesi
Katılım
13 Nisan 2020
Mesajlar
1,786
Tepkime puanı
1
İnternet adreslerinin başında kullanılan www uzantısının ne olduğunu, ne anlama geldiğini hiç düşündünüz mü? Bugün tüm dünyadaki internet ağlarında kullanılan www uzantısı, aslında biz hiç de farkında olmadan, sanal ortamda yaptığımız aramalarda işimizi kolaylaştıran ve aradığımız bilgilere tek bir kanaldan erişmemizi ve bu bilgiye dolayısıyla daha kolay ulaşmamızı sağlayan bir sistemdir.

Ne Anlama Gelir?
Hani Şu Ali Baba ve Kırk Haramiler masalını hatırlamayanımız yoktur. Buradaki haramiler, içinde altınların saklı olduğu mağaranın kapısını açmak için sihirli bir sözcük söylüyorlardı. "Açıl susam açıl" İşte bu sihirli sözcük, onları altınlara ulaştırıyordu. Günümüz çağında ise altının değerine sahip olan şey bilgidir. Bizler bu bilgiye internet aracılığı ile rahatça erişebiliyoruz. Ancak bunun için de kullanmamız gereken bir parola var. www bizi günümüz çağının bilgisine eriştiren paroladır. Yani bir diğer deyişle sanal ağların sihirli sözcükleridir.

Açılımı world wide web olan bu ifade Türkçede "Geniş Dünya Ağı" anlamına gelmektedir. Hatta hayli ilginç ama İngilizcede bu sözcük, örümcek ağları için de kullanılabiliyor. Bu ağ sayesinde dünya üzerinde kullanılan bütün bilgisayarlar birbiri ile iletişim kurabilmekte, bilgi alışverişini sağlamaktadır. Buna kısaca web adı da verilmektedir.

Sağladığı Kolaylıklar
Web, dünya üzerinde internetin üzerinde en çok işlem yapılan kısmıdır. Bu sebeple bütün bilginin burada toplanmış olması gerekmektedir. www uzantısı, internet üzerinde yayımlanan bütün bilginin aynı kanal üzerinde toplanmasına ve insanların bu bilgilere tek bir kanal üzerinden erişmesine olanak sağlar.

Bunu biraz daha net bir dille ifade etmek gerekirse: İnternet üzerinde yayınlanacak pek çok materyal var. Yazılar, belgeler, fotoğraflar, grafikler, animasyonlar, sunumlar, müzik, çeşitli konular için hazırlanan videolar.. Bunları yayınlayan kişilerin hepsinin de hedefi daha çok kişiye ulaşmaktır. Fakat mail adreslerini veya web sitelerini bilmediğimiz kişileri, tek tek araştırıp bu materyalleri ulaştıramayız öyle değil mi? Bu, kelimenin tam anlamıyla iğneyle kuyu kazmak olur ve sonucunda hiçbir şey elde edemeyiz. Bu sebeple, yayınlanacak bilgi ve materyallerin tek bir noktada toplanması gereklidir. İşte www web uzantısı, bütün bu belgelerin tek bir kanal üzerinde toplanmasını sağlayarak, çağımız internet kullanıcılarına büyük bir kolaylık sağlamaktadır.

Yapısı ve Özellikleri
World Wide Web'e bağlanabilmek için Netscape Comminicator ya da Microsoft İnternet Explorer' ı destekleyen internet paketlerini kullanmamız yeterlidir. Zaten günümüzde bu programları desteklemeyen bir bilgisayar veya tarayıcı üretilmemektedir. Bu konuda bilinmesi gereken bir olgu daha var. Bu da internet ve web kavramlarının aynı olmadığıdır. İnternet denildiği zaman aklımıza çok daha geniş bir ağ gelmelidir. Ancak Web dediğimiz kısım da, bu oldukça geniş olan ağın çok büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Yani dünya üzerindeki internet kullanıcılarının hemen hepsi, internete web üzerinden bağlanmaktadır.

Tarihçesi
Web kavramı ilk kez dünya biliminin kalbinin attığı yer olan İsviçre'de, CERN fizik laboratuarında geliştirilmiştir. 1989 ve 1990 yıllarında, yani hayatımızda henüz internet denilen bir kavram yokken, buradaki bilim adamları yaptıkları çalışmaları tüm dünyaya en kısa zamanda ve en hızlı şekilde duyurabilecekleri bir sistemi yaratma peşindeydiler. Bununla birlikte 1993 yılında Illinois Üniversitesinde, çapraz geçişli grafiksel bir tarayıcı olarak adlandırılan "Mossiac" sistemi geliştirildi.

Fakat tüm bu çalışmalar, bilim adamlarının istediği hız ve özelliklere sahip bilgi paylaşımını sağlamıyordu. Bu yüzden daha da yoğun çalışmaya başladılar. World Wide Web sistemi bu çalışmalar sonucunda bulundu ve 1990'ların sonuna doğru tüm dünyada yaygın biçimde kullanılmaya başlanan bir sistem oldu.
 
İçerik sağlayıcı "paylaşım" sitelerinden biri olan Harbimekan.Com Forum, Eğlence ve Güncel Paylaşım Platformu Adresimizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Harbimekan.Com sitesindeki konular yada mesajlar hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler için info@harbimekan.com yada iletişim sayfası üzerinden iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 Gün (72 Saat) içerisinde Forum yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.

Bu Site, Bilim ve Sağlık Haber Ajansı Üyesidir.

Yığıntı - 8kez - kaynak mağazam - Uğur Ağdaş - genel forum - webp converter