Türkiye’nin İlk Yerli ve Milli Haberleşme Uydusu TÜRKSAT 6a

Teknolojikolik

Forum Üyesi
Katılım
24 Mart 2023
Mesajlar
22
Tepkime puanı
0
Konum
Adana
Cinsiyet
  1. Bay
Takım
Galatasaray
Türkiye'nin İlk Yerli ve Milli Haberleşme Uydusu TÜRKSAT 6a'nın Güneş Panelleri Açılım testlerinin başarıyla tamamlandığı bildirildi.

Türkiye’nin İlk Yerli ve Milli Haberleşme Uydusu TÜRKSAT 6a’nın Güneş Panelleri Açılım testlerinin başarıyla tamamlandığı bildirildi.

TÜRKSAT 6A, Türkiye’nin kendi haberleşme uydularını yerli ve milli imkanlarıyla geliştirebilen, üretebilen ve uzayda kullanabilen 10 ülkeden biri olma hedefi doğrultusunda geliştirilen bir haberleşme uydusudur. Bu proje, Türkiye’nin uzay teknolojilerindeki yeteneklerini artırmayı ve ulusal bağımsızlığını güçlendirmeyi amaçlamaktadır. Proje aynı zamanda Türkiye’nin uzay ekonomisinden daha fazla pay almasını ve milli güvenliğine stratejik önem taşıyan uygulamaları yerli ve milli imkanlarla geliştirme çabalarını desteklemektedir.

Türkiye'nin İlk Yerli ve Milli Haberleşme Uydusu TÜRKSAT 6a'nın Güneş Panelleri Açılım testlerinin başarıyla tamamlandığı bildirildi.

Türkiye’nin İlk Yerli ve Milli Haberleşme Uydusu TÜRKSAT 6a’nın Güneş Panelleri Açılım testlerinin başarıyla tamamlandığı bildirildi.

Türkiye’nin Uzay Ekonomisinden Daha Fazla Pay Almasını Destekleyecek​


TÜRKSAT 6A, Türkiye’nin önceki uzay tecrübeleriyle karşılaştırıldığında daha ileri teknolojilere sahiptir. Bu proje, Türkiye’nin görüntüleme uydularında kazandığı tecrübenin ötesine geçmekte ve haberleşme uydularına adım atmayı simgeliyor. Ayrıca, proje ulusal ve uluslararası iş birliği ile gerçekleştirilen bir çaba olup TÜBİTAK UZAY, TUSAŞ, ASELSAN, C-Tech ve diğer paydaşlar arasında bir iş birliği projesidir. TÜRKSAT 6A’nın fırlatılmasıyla Türkiye, haberleşme uydularına sahip ender ülkelerden biri olacak. Bu uydu, yüksek çözünürlüklü görüntüleme yetenekleri ve güçlü veri iletişimi kabiliyetleri sunarak Türkiye’nin milli güvenliğine katkıda bulunacak. Ayrıca, uzay teknolojilerinde ileri bir ülke olma hedefi doğrultusunda, Türkiye’nin uzay ekonomisinden daha fazla pay almasını destekleyecek. Bu tür projeler, ülkenin milli teknolojik yeteneklerini geliştirmeyi amaçlayan bir çabanın bir parçasıdır ve uzay alanında da bağımsızlığın önemini vurgulamaktadır. Türkiye’nin uzay teknolojilerinde ileri bir ülke olma hedefi doğrultusunda çalışmaları devam ettirmesi beklenmektedir. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)
 

Benzer konular

İçerik sağlayıcı "paylaşım" sitelerinden biri olan Harbimekan.Com Forum, Eğlence ve Güncel Paylaşım Platformu Adresimizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Harbimekan.Com sitesindeki konular yada mesajlar hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler için info@harbimekan.com yada iletişim sayfası üzerinden iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 Gün (72 Saat) içerisinde Forum yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.

Bu Site, Bilim ve Sağlık Haber Ajansı Üyesidir.

Yığıntı - 8kez - kaynak mağazam - Uğur Ağdaş - genel forum - webp converter