Milyar Yıllık Fosil, En Eski Çok Hücreli Hayvan Olabilir

Milyar Yıllık Fosil, En Eski Çok Hücreli Hayvan Olabilir

Hayvanların evrimine dair yeni bir bağlantı sağlayan milyar yıllık bir fosil, İskoçyanın dağlık bölgesinde keşfedildi.

highlan1.jpg

Bicellum brasieri. C: Strother et al. 2021.

Bilim insanlarından oluşan bir ekip, şimdiye kadar kaydedilen en eski çok hücreli hayvan olduğu düşünülen ve iki farklı hücre tipi içeren bir mikrofosil buldu.

Bulunan fosil, tek hücreli organizmaların, karmaşık çok hücreli hayvanlara geçişine dair yeni bilgiler ortaya koyuyor. Modern tek hücreli holozoa, içerisinde en temel hayvanı barındırır. Keşfedilen bu fosil, tek hücreli ve çok hücreli hayvanlar arasında bir yerde bulunan bir organizmayı temsil ediyor.

Fosil, Current Biologyde yayımlanan yeni bir makalede tanımlandı ve resmi olarak Bicellum brasieri olarak isimlendirildi.

Sheffield Üniversitesinin Hayvan ve Bitki Bilimleri Departmanından araştırmanın baş yazarlarından biri olan Profesör Charles Wellman, Karmaşık çok hücreliliğin kökeni ve hayvanların kökeni, insanlık tarihindeki en önemli olaylardan ikisi olarak kabul ediliyor. Yeni keşfimiz bu iki taraf içinde yeni bakış açıları katıyor. diyor.

Fosil kayıtlarında daha önce hiç tanımlanmamış, karmaşık çok hücreli bir yapıya doğru ilk adım olan iki farklı hücre tipinin bir dizilişinden oluşan ilkel bir küresel organizma bulduk.

highlan2.jpg

Loch Torridon. C: Wikimedia Commons

Bu yeni fosilin keşfi, çok hücreli hayvanların evriminin en az 1 milyar yıl önce meydana geldiğini ve hayvan evriminin ilk adımlarının okyanustan ziyade tatlı sularda, göllerde meydana gelmiş olabileceğini düşündürüyor.

Boston Üniversitesinden araştırmanın baş yazarı Profesör Paul Strother Biyologlar, hayvanların kökeninin, daha önce tek hücreli organizmalarda evrimleşmiş olan önceki genlerin dahil edilmesini ve yeniden tasarlanmasını içerdiğini öne sürdüler. Bicellumda görmüş olduğumuz sistem, hücre-hücre yapışmasını ve hücre farklılaşmasını içeren yarım milyar yıl sonra hayvan genomuna dahil edilmiş bir genetik sistemin örneği. diyor.

Fosil, Kuzeybatı İskoç Dağlık Bölgesindeki Loch Torridonda bulundu. Bilim insanları, çok iyi korunmasından dolayı fosili inceleyebildi ve hücresel ve hücre altı düzeyde analiz etme imkanı buldular.

Çalışmayı yapan ekip, şimdi çok hücreli organizmaların evrimi hakkında daha fazla bilgi sağlayabilecek daha ilginç fosiller bulmak için Torridon yataklarını incelemeyi istiyor.

* University of Sheffield

* Alıntıdır.
 
İçerik sağlayıcı "paylaşım" sitelerinden biri olan Harbimekan.Com Forum, Eğlence ve Güncel Paylaşım Platformu Adresimizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Harbimekan.Com sitesindeki konular yada mesajlar hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler için info@harbimekan.com yada iletişim sayfası üzerinden iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 Gün (72 Saat) içerisinde Forum yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.

Bu Site, Bilim ve Sağlık Haber Ajansı Üyesidir.

Yığıntı - 8kez - kaynak mağazam - Uğur Ağdaş - genel forum - webp converter