Küresel araştırma: Maske takmak Covid-19’a yakalanma riskini yüzde 53 azaltıyor

DramaCode

Harbi Üye
Forum Üyesi
Katılım
13 Nisan 2020
Mesajlar
1,786
Tepkime puanı
1
Küresel araştırma: Maske takmak Covid-19’a yakalanma riskini yüzde 53 azaltıyor

Dünya çapında 5 milyondan fazla insan Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti. Buna rağmen, çoğu zengin ülkelerde olmak üzere küresel nüfusun yalnızca yüzde 41’i aşı oldu. Dünyada hala aşının hala ulaşmadığı bölgelerin olduğu düşünüldüğünde pandemi uzun bir süre daha hayatımızdan çıkmayacak gibi görünüyor. Bu durumu aşı karşıtları da eklenince, maske, hijyen ve sosyal mesafe Covid-19’a karşı önemini korumaya devam ediyor. Konuyla ilgli yapılan geniş kapsamlı bir araştırma, maske takıldığında Covid-19 bulaşma oranının yüzde 53 azaldığını keşfetti.

0_EEwDNJnU-Z1ULsTIiJ9w.jpg

Avustralya, Yeni Zelanda, İngiltere ve Çin'deki halk sağlığı uzmanları tarafından yürütülen yeni araştırma, maske takmanın Covid-19 bulaşma oranını önemli ölçüde azaltabileceğini buldu. British Medical Journal adlı bilimsel dergide yayımlanan çalışma, maske takmanın Covid-19’a yakalanma olasılığını yüzde 53 oranında azalttığını koydu.
OwIPcmreoECsFHUWWgJdPg.jpg

Çalışmanın yazarları, "Bu sistematik inceleme, el yıkama, maske takma ve fiziksel mesafeyi de içeren çeşitli kişisel koruyucu ve sosyal önlemlerin Covid-19 insidansında azalma ile ilişkili olduğunu gösteriyor" dedi.
1ApbUpqsqE2mpXFOOgLJNA.jpg

Bununla birlikte, araştırmacılar ayrıca sosyal mesafenin Covid-19’un yaygınlığını yüzde 25 oranında azalttığını buldu.
dZCfAmhE_kKphBsLkY_ncQ.jpg

Araştırmacılar, çalışmada aynı zamanda karantina uygulamalarının faydalarına da değindi. Ancak, bunun sürdürülebilir olmadığını ve "daha özel müdahalelere" ihtiyaç olduğunu vurguladılar. Bu noktada maske takma ve aşılamanın devreye girdiğini belirttiler:
xkJKK7GyUE2RF_czus7f4Q.jpg

"Dünya çapında, hükümet ve halk sağlığı kuruluşları, çeşitli halk sağlığı önlemleri uygulayarak Covid-19 yayılmasını hafifletiyor, Bulgularımız maske takma ve fiziksel mesafenin uygulanması yoluyla Covid-19 bulaş oranlarında istatistiksel olarak anlamlı bir azalma tespit etti.”
_UP4eqKScki93OZK12-xyQ.jpg

Öte yandan araştırmacılar, küresel olarak daha yaygın aşılama seviyelerine ulaşıldığında daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulacağını söyledi:
0zbVeBK2n0mAsOtcfL7QOw.jpg

"Covid-19 pandemisinin daha fazla kontrolünün, yalnızca yüksek aşılama kapsamına ve etkinliğine değil, aynı zamanda etkili ve sürdürülebilir halk sağlığı önlemlerine devam eden bağlılığa da bağlı olması muhtemeldir."
bOBP2zT4vEy6gOV-tohBKA.jpg

14tzGkbVhUWmNLSOO6vLvA.jpg

MiSeMuQqEESqYCtjE1Va-g.jpg
 

sanemm

Forum Üyesi
Katılım
25 Eylül 2021
Mesajlar
903
Tepkime puanı
0
Takım
AlanyaSpor
Paylaşım için teşekkürler.
 
İçerik sağlayıcı "paylaşım" sitelerinden biri olan Harbimekan.Com Forum, Eğlence ve Güncel Paylaşım Platformu Adresimizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Harbimekan.Com sitesindeki konular yada mesajlar hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler için info@harbimekan.com yada iletişim sayfası üzerinden iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 Gün (72 Saat) içerisinde Forum yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.

Bu Site, Bilim ve Sağlık Haber Ajansı Üyesidir.

Yığıntı - 8kez - kaynak mağazam - Uğur Ağdaş - genel forum - webp converter