iOS 15 Bazı Özellikleri

ferhatkortak

Harbi Üye
Misafir Editör
Takım
Beşiktaş
İddialı bir mobil işletim sistemi serisi olan iOS, bir seriyi daha geride bırakmak üzere. Çok büyük umutlarla yayınlanan iOS 14 işletim sistemi yavaş yavaş devrini dolduruyor. Tabii ki bunun nedeni iOS 15 işletim sisteminin yaklaşması.

İlk duyuru WWDC etkinliğinde yani Haziran ayında yapılacak. Tabii ki yeni sürümün yayınlanması daha fazla zaman alacak. iPhone akıllı telefonlarının tanıtımına kadar yeni sürümün final serisini bekleyeceğiz. Fakat bu zamana kadar yenilikleri öğreneceğiz. Daha şimdiden yenilikleri öğrenmeye başladık.

iOS 15 ile Gelecek Bazı Özellikler Ortaya Çıktı​

Yeni sürüm için çalışmaların tamamlanma aşamasında olduğunu belirten Bloomberg’den Mark Gurman, beklenen ilk özellikleri de paylaştı. Buna göre yeni seride, ilk olarak bildirim sisteminde değişiklik bekleniyor.

Mark Gurman’a göre Apple bildirimleri daha fazla özelleştirmeye izin verecek. Bir bildirim geldiği zaman bildirim sesi konusunda daha fazla ayar seçeneği sunulacak.

Bildirim sesi için yapılacak özelleştirmelerin bulunduğu menüler ise yenilenecek. İsterse kullanıcılar, müsait olmadıklarını cihazlarına bildirebilecekler ve bildirim seslerini direkt olarak kapatabilecekler. Sistemin kontrol merkezi üzerinden çalışacağı söyleniyor.

Gelen bildirimlere duruma göre otomatik yanıt verme özelliğinin de genişletilmesi bekleniyor. Tabii ki bu kısmı iyi anlamamız için biraz daha detaylanması gerekiyor. Bizim şu an için söyleyebileceğimiz bildirim menüleri artık çok daha detaylı olacak.

iOS 15 ile bildirimlere gelecek olan özelleştirmelerin yanında, gizlilik konusuna da daha fazla önem verileceği açıklandı. iMessage üzerinde gizlilik özellikleri değiştirilecek ve kullanıcılar tam anlamıyla güvenliğe alınacak.

Uygulamaların kullanıcıları izlemesine engel olmak için de yeni sistemler sunulmaya devam edecek. Zaten iOS 14 ile bu konuda bir adım atıldı. Bu adım geliştirilerek devam edecek.

Ortaya çıkan son değişiklik haberimiz iPadOS 15 sürümüyle alakalı. Söylenene göre bu sürüm iOS 15 serisinden daha fazla konuşulacak çünkü tabletler için arayüz tasarımının büyük ölçüde değişeceği iddiası var.

Kilit ekranına kadar değişikliklerin olacağı söylenmekte. Bakalım söylenenler içerisinde kaç tanesi doğru çıkacak?