iOS 11 Şifreleri Otomatik Doldurma

ferhatkortak

Harbi Üye
Misafir Editör
Takım
Beşiktaş
Apple’ın iOS 11 işletim sisteminde yola çıktığı düşünce daha kolay kullanım, daha yüksek işlevsellik. Bu düşünce ile geliştirilen yeni mobil işletim sisteminin temel yenilikler dışında bazı küçük iyileştirmeleri de sunacağını görüyoruz. Yeni işletim sisteminin kullanımıyla ilgili olarak ise her geçen gün bu küçük geliştirmeler ortaya çıkmaya devam ediyor.

Tüm bu yeniliklerden birisi de iOS 11 ile gelen uygulama şifrelerini otomatik doldurma işlevi. Aslında iOS işletim sisteminde otomatik şifre doldurma sistemi kullanılan bir sistemdi. Fakat sadece Safari tarayıcı da çok sınırlı bir şekilde kullanılabiliyordu. Şimdi ise iOS 11 sonrasında yeni özelliğin çok daha detaylı olarak kullanılabileceğini göreceğiz. Peki yeni sistem nasıl çalışacak? Ayrıcalıkları neler?

iOS 11 Uygulamaların Şifrelerini Doldurma​

iOS 11 uygulama şifrelerini otomatik doldurma sistemi dediğimiz gibi genişletilmiş bir sistem. Artık sadece tarayıcı da değil çok daha fazla uygulamada kullanabileceğimiz şifre doldurma işleminden yararlanmak için ise yapmanız gereken işlemler oldukça basit.

İlk olarak sistemde kullanılacak olan şifrelerin mutlaka önceden kayıtlı olması gerekiyor. Bunun için Safari tarayıcıda şifrelerinizin kayıt altına alınması gerektiği açıklamalarda yer almıştı. Şifrelerimizi kayıt ettikten sonra uygulama aşamasına geçiyoruz.

• Bu kısımda iOS 11 uygulama şifrelerini otomatik doldurma sistemini kullanmak istediğiniz uygulamayı açmanız gerekiyor.
  • Twitter uygulaması üzerinden örnek verecek olursak, öncelikle Twitter uygulamasını açıyorsunuz. Şifre ve kullanıcı adı bölümü geldiğinde klavye üzerinde yer alan anahtar simgesine tıklamak gerekecek. iOS 11 sonrasında kullanıma gireceği belirtilen sistemde anahtar simgesine bastığınızda kayıtlı şifrelerinizi görüntülemek için doğrulama istenecek.
  • Doğrulama yapabilmek içinse ya parmak izi okuyucu ya da doğrudan parola girilmesi istenecek. Bu kısımda güvenlik doğrulaması yaptığınızda kayıtlı şifreleriniz açılacak. Kayıtlı şifreleriniz içerisinden ise uygulamanın kayıtlı şifrelerini seçmeniz yeterli olacaktır.
  • iOS 11 uygulama şifrelerini otomatik doldurma sistemi olarak sunulacak olan yeni sistemin tüm detaylarının final sürümüyle beraber kesinleşmesi bekleniyor. Bundan önce yeni seri işletim sisteminin şifre sisteminin denemelerine devam edileceği belirtiliyor.