Hendek Muharebesinde Hazreti Ali (K.V)

Faruk

Harbi Üye
Forum Üyesi
Hendek Muharebesinde düşmanın meşhur cengâverlerinden Amr bin Abdivedd ve birkaç arkadaşı atlarını zorlayıp hendeğin bir dar mahallinden Müslümanların tarafına atladılar. Amr bin Abdivedd arkadaşlarından ayrılıp atını ileri sürdü ve karşısına çıkacak birini istedi. Arablar onu bir bölük süvârîye denk tutarlardı. Onunla döğüşmek arslan ile pençeleşmek gibi olup fevkalâde cesâret ve cüret ister idi.

Hz. Ali'den başka ona karşı varmağa kimse cesaret edemedi. Resûlullah'ın arslanı Hz. Ali 'Ben çıkarım, ya ResûlAllah' dediğinde Resûl-i Ekrem (s.a.v.) "Sen otur yâ Ali, gelen Amr'dır." buyurdu.

Amr tekrar ehl-i İslâm'a meydan okudu ve "İçinizde meydan muharebesine çıkacak kimse yok mudur? Hani sizin ölülerinize vaat ettiğiniz cennet nerede? dedi.

Hz. Ali (r.a.) 'Ben çıkarım, ya ResûlAllah' dediğinde Resûl-i Ekrem "Sen otur yâ Ali, gelen Amr'dır." buyurdu.

Bunun üzerine Hz. Ali (r.a.) "Amr da olsa çıkarım, yâ ResûlAllah" diyerek yerinden kalktı. Resûl-i Ekrem (s.a.v.) kendi zırhını ona giydirdi, Zülfikâr isimli kılıcını onun beline kuşattı ve ona duâ etti.

Hz. Ali (r.a.) meydana çıkıp Amr'a doğru vardı. İki ordu halkı bunları seyre durdu. Hz. Ali (r.a.) önce Amr'ı hak dine davet etti. Amr kahkaha ile gülerek "Sen kimsin hele, söyle bakayım?" dedi.

O da, 'Ali bin Ebû Tâlib' diye cevab verdi. Amr "Meydana çıkacak yaşlı başlı biri yok mu? Ben senin babanla arkadaş idim. şimdi senin kanını dökmek bana güç gelir." dedi.

Hz. Ali "Ben, senin kanını dökmek isterim. Fakat sen de atından inip benim gibi yaya olmalısın." dedi. Bu söz Amr'ı çok öfkelendirdi ve hemen atından indi, Hz. Ali'nin üzerine hücûm etti. O da kalkanını karşı tuttu. Amr öyle hiddet ve şiddet ile kılıç vurdu ki Hz. Ali'nin kalkanını iki parça etti ve alnını da biraz yaraladı.

Sıra Hz. Ali'ye gelince Zülfikâr ile bir vuruşta Amr'ı katletti ve 'Allâhu Ekber' dedi. Artık her taraftan tekbir sedaları Arş-ı A'lâya doğru yükseliyordu. Allâhu Ekber, Allâhu Ekber...

delipetek

Harbi Üye
Bayan Üye
Özel Üye
Takım
Galatasaray
Allah razı olsun

İçerik sağlayıcı "paylaşım" sitelerinden biri olan Harbimekan.Com Forum, Eğlence ve Güncel Paylaşım Platformu Adresimizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Harbimekan.Com sitesindeki konular yada mesajlar hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler için info@harbimekan.com yada iletişim sayfası üzerinden iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 Gün (72 Saat) içerisinde Forum yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.

Bu Site, Bilim ve Sağlık Haber Ajansı Üyesidir.

Yığıntı - 8kez - kaynak mağazam - Uğur Ağdaş