Güney Afrika çalışması: Pfizer/BioNTech aşısı Omicron’a karşı yüzde 22,5 etkinlik gösterdi

DramaCode

Harbi Üye
Forum Üyesi
Katılım
13 Nisan 2020
Mesajlar
1,786
Tepkime puanı
1
Güney Afrika çalışması: Pfizer/BioNTech aşısı Omicron’a karşı yüzde 22,5 etkinlik gösterdi

Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) bildirdiğine göre Türkiye dahil 63 ülkede görülen Omicron varyantı, küresel bir endişe olmaya devam ediyor. Çok sayıda mutasyona sahip olan varyantın aşılardan kaçabileceği ise ilk kez, Güney Afrika'da yapılan bir çalışmayla net bir şekilde ortaya kondu. Bilim insanları, iki doz Pfizer/BioNTech aşısının Omicron varyantı ile semptomatik enfeksiyona karşı sadece yüzde 22,5 etkinlik gösterdiği açıkladı. Ancak, bu seviyenin hala ciddi hastalığı önleyebileceği belirtilirken, üçüncü doz aşı tavsiyesinde bulunuldu.

qecP2AcwI0S9LyJovWQLFw.jpg

Güney Afrika'da yapılan yeni bir çalışma, iki doz Pfizer/BionTech aşısının, Omicron varyantı varyantı ile semptomatik enfeksiyona karşı sadece yüzde 22,5 etkinliğe sahip olduğunu gösterdi. Ancak, aşılamanın ciddi hastalığı önleyebileceği belirtildi.
cjHODMcz6kub0WlGscGK4g.jpg

Durban'daki Afrika Sağlık Araştırma Enstitüsü'ndeki araştırmacılar, çeşitli modellemeler kullanarak aşının etkinliğini tahmin ettikleri küçük bir çalışma hakkındaki ek verileri yayınladılar.
QlzMLwROxkSIg-DKvrFfQw.jpg

Yapılan çalışma kapsamında 12 katılımcıdan alınan kan plazması örnekleri incelendi.
Ndv8itfpFEWFVXpkrWof6g.jpg

Bilim insanları, Omicron varyantının , neredeyse iki yıl önce Çin'de tespit edilen corona virüsün orijinal versiyonu ile karşılaştırıldığında, iki doz Pfizer-BioNTech aşısı olan kişilerin kişiler nötrleştirici antikor seviyelerinde yaklaşık 41 kat azalma ile sonuçlandığını buldu.
kIednof_LUaMeCGQenSs5g.jpg

Laboratuvar başkanı Alex Sigal liderliğindeki bilim insanları ekibi, bulgularının Omicron varyantının “aşıların enfeksiyona karşı koruma kabiliyetini esasen tehlikeye attığını” vurguladı. Fakat, büyük olasılıkla ciddi hastalıklara karşı yeterli korumanın devam ettiğini söylediler.
jJqxKmzawEKSIQ9yia7nWQ.jpg

Öte yandan ekip, önceki ay Güney Afrika ve Botsvana'daki bilim insanları tarafından ilk örnekleri bulunan ve 25 Kasım'da dünyaya duyurulan varyantın, Pfizer/BioNTech aşısı tarafından üretilen antikorlardan büyük ölçüde veya tamamen kaçabileceğini gösteren uzman grubu ekip oldu.
mF-_Vbdbn0uG86jyjzrSxQ.jpg

Bununla birlikte araştırmacılar, üçüncü doz aşıların bağışıklığı artırabileceğini söyledi.
KQGaJu1wbUGXdiXH64E0ng.jpg

Diğer taraftan geçen Cuma günü yayınlanan İngiltere verileri, AstraZeneca/Oxford ve Pfizer/BioNTech ile gerçekleştirilen üçüncü doz aşı uygulamasının Omicron varyantına karşı korumayı yüzde 75'e kadar artırdığını göstermişti.
7mypF1xVb0eoBYBWtmxJhQ.jpg

Yeni tip corona virüsü karşı Dr. Özlem Türeci ile birlikte aşı geliştiren Alman BioNTech firmasının CEO'su Prof. Dr. Uğur Şahin, geçtiğimiz günlerde Der Spiegel gazetesine açıklamalarda bulunmuştu. UĞUR ŞAHİN'DEN OMİCRON VARYANTI AÇIKLAMASI: YENİ AŞI GELECEK Mİ?
GGL3f6DGuE2f-MOMfPuMYg.jpg

Dünyayı endişelendiren Omicron varyantına ilişkin konuşan Şahin, güçlendirici aşının ikinci dozdan üç ay sonra yapılmasını önerdi. Bilim insanı, ayrıca yeni varyantlara karşı uyarlanan bir aşı üzerinde çalıştıklarını açıkladı.
VQePgjf33EyS5VKc8xk6vQ.jpg

mqeF6IvZQUygn86a0jvoPQ.jpg

QDSnTxqA-E28dmNpvoUIdA.jpg

RG6yvierjUCax6ZusrDWbg.jpg

DXOtODp31EeHrv0xLnG35w.jpg

0hRPBpHzjkChq9NCuaKuZA.jpg
 

sanemm

Forum Üyesi
Katılım
25 Eylül 2021
Mesajlar
903
Tepkime puanı
0
Takım
AlanyaSpor
Paylaşım için teşekkürler.
 
İçerik sağlayıcı "paylaşım" sitelerinden biri olan Harbimekan.Com Forum, Eğlence ve Güncel Paylaşım Platformu Adresimizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Harbimekan.Com sitesindeki konular yada mesajlar hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler için info@harbimekan.com yada iletişim sayfası üzerinden iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 Gün (72 Saat) içerisinde Forum yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.

Bu Site, Bilim ve Sağlık Haber Ajansı Üyesidir.

Yığıntı - 8kez - kaynak mağazam - Uğur Ağdaş - genel forum - webp converter