En İyi PHP IDE ve Editörleri

Emre Esmer

Harbi Üye
Forum Üyesi
Takım
Beşiktaş
Programlama ile haşır neşir olan kişilerin belki de araştırdığı en önemli konudur en iyi IDE veya editörler. Genelde bu konularda yazılar yazmış bloglara göz atıp, geliştiricilerin deneyimlerinden programlar hakkında fikir edinirler.

php-editorleri-724x394.webp

PHP ile uğraşırken genelde hızlı çalışan bir program tercih edilir. Program hantal olmamalı ve isteklere anında cevap verebilmeli… Artık Dreamweaver’i bir kenara bırakın! Evet güzel bir arayüze sahip ve oldukça rahat bir kod yazma imkanı sağlıyor olabilir ama çok hantal.

Programları şöyle sıralayabiliriz:

Sublime Text 3 ile tanışmadan önce Notepad++ kullanıyordum. Notepad++, eklenti desteği bakımından zengin bir program. Benim en sevdiğim yani ise FTP’ye direkt bağlanıp dosyaları anında düzenlemesi ve kaydettikten sonra da otomatik olarak tekrar FTP’ye yüklemesidir. Çok hafif, kolay kullanımlı ve bir çok derdinize deva olacak olan bu programı mutlaka kullanmanızı öneririm. Tabi eğer Sublime Text 3 ile tanışmamışsanız.

Sublime Text 3, bana göre Notepad++’dan daha rahat kod yazma imkanı sağlıyor ve eklenti desteği Notepad++’dan aşağı kalır değil. Arayüzü oldukça sade ve tüm işletim sistemlerinde çalışması da kendisini bir adım öne çıkartıyor.

PhpDesigner ise bir yazılımcının geliştirme sürecinde her türlü ihtiyacını karşılayabilecek fonksiyonları içerisinde bulunduran bir PHP IDE’sidir. IDE’ler genelde kapsamlı programlar olduğu ve ufak işlerde bence gereksiz olduğu için çok tercih etmiyorum. Her ne kadar PHP IDE’si olsa bile HTML5, JS ve CSS desteği ile de sizleri şaşırtacağından eminim.

PhpStorm benim en hoşuma giden IDE. 2009 yılında yayınlanmış bu IDE’nin alt yapısını JetBrains firması geliştirmiştir. Çalışma alanında kod analizi, hata önleme gibi özelliklerinin yanı sıra Debugger desteği, TDD/BDD ve benzeri test alt yapıları ile uyumlu şekilde çalışabilen PhpStorm, Grunt/Gulp/Phing vb. yapılandırma araçları içinde biçilmiş kaftan!

PHP alanında proje geliştirecekseniz size önerebileceğim en iyi program diyebilirim. Yine kullanımı çok hoşuma giden, çok anlaşılır ve dosyalarınıza hızlıca erişebileceğiniz özelleştirilebilir bir arayüze sahip olan PhpStorm’un özelliklerini saymaya kalksam, emin olun bu yazı bitmez.

NetBeans ve Eclipse’yi ise bilmeyeniniz yoktur sanırım. Artık yaptıkları işlerden ziyade isimlerinin ünleriyle tanınmaya başlayan bu iki program, oldukça sağlam IDE’lerdir. Sadece PHP değil, bir çok alanda işinizi görebilecek bu IDE’leri de deneyebilirsiniz. Özellikle NetBeans’de PHP yazmak oldukça eğlenceli.

Alıntı:
teknolojio

İçerik sağlayıcı "paylaşım" sitelerinden biri olan Harbimekan.Com Forum, Eğlence ve Güncel Paylaşım Platformu Adresimizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Harbimekan.Com sitesindeki konular yada mesajlar hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler için info@harbimekan.com yada iletişim sayfası üzerinden iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 Gün (72 Saat) içerisinde Forum yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.

Bu Site, Bilim ve Sağlık Haber Ajansı Üyesidir.

Yığıntı - 8kez - kaynak mağazam - Uğur Ağdaş