Dosya Arşivleme Biçimleri ve Anlamları

FeyyazAdatepe

Misafir Editör
Katılım
31 Ocak 2022
Mesajlar
331
Tepkime puanı
3
Konum
istanbul
Cinsiyet
  1. Bay
Takım
Beşiktaş
multimedya-dosya-formatlari.jpg

Hemen hemen hepimiz arşivleme programlarını kullanıyoruz. Ancak hangimiz arşivleme programlarında geçen terimlerin anlamlarını tam anlamıyla biliyoruz? Örneğin zip, rar, tar, targz gibi uzantılarla karşılaşıyoruz. zip ile sıkıştırmak ile rar ile sıkıştırmak arasında ne gibi farklar var hep beraber inceleyelim.

Dosya Arşivleme​

Dosya Arşiv biçimleri genel olarak 2 nedenle kullanılıyor.

1) Bir çok dosyayı bir dosyada toplayarak yerden tasarruf etmek için.

2) Sıkıştırmak ( Boyutunu küçültmek) için.


Bunların yanında bazı programlarda ek özelliklerde mevcut kılınıyor, örneğin dosya şifreleme gibi. Tabi bu dosya şifreleri kırması çok üzün sürmüyor(herkes için değil). Eğer sizler şifreleme ihtiyacına sahip değilseniz arayacağınız belli başlı özellikler olmalı.

Bunlar;

1) Sıkıştırma Hızı

2) Sıkıştırma Süresi

3) Arşivi açmanız için gerekli olan programlar.

Şimdide kullanabileceğiniz arşiv biçimleri ve bunların detaylarını inceleyelim.

Dosya arşivleme teknikleri

Zip nedir?

Zip
: Ek bir yazılım yüklemesi gerektirmez ve oldukca hızlıdır.

Tar.gz nedir?

Tar.gz: tar.gz
dosyaları da zip gibi hızlıdır. Dosyalarınızı zip den biraz daha iyi sıkıştırabilir. Linux için evrenselleşmiş boyuttadır.

Tar.bzip2: Sıkıştırma oranı Tar.gz ye nazaran daha iyidir. Linux için bir diğer alternatif seçenektir.

7z: Çok yavaş ancak bir çok arşivleme yönteminden daha iyi sıkıştırma yapabiliyor. Büyük bir dosyayı küçültmek için en ideal arşivleme dosyalarından biridir.

Rar nedir?

Rar: rar uzantılarının üzücü yanı sadece Windows işletim sistemi üzerinde çalışıyor olmalarından kaynaklanıyor. mp3 uzantılarında daha iyi sıkıştırma yaptıgı ise aşikar.

Uzantıları tek tek tanıdıktan hemen sonra diğer ek özelliklerine bakalım.

  • RAR dosyaları ZİP e göre daha iyi sıkıştırma sağlar. Örneğin 4MB bir resim dosyası ZIP ile 2,56 MB RAR ile 2,38 MB oluyor.
  • RAR dosyaları sınırsız boyutta dosya içerebilir. ZİP dosyası en fazla 2 GB dosya içerebilir.
  • ZİP arşivi RAR arşivine göre daha hızlı oluşturulur.
Benim sizler için tavsiyem çoklu dosya paylaşımlarınızda yani bir çok dosyayı birleştirip başka biriyle paylaşacağınız zamanlarda RAR tercih etmenizdir. RAR tercih etmenizi söylememin nedeni daha hızlı oluşudur. Ancak diğer sıkıştırma yöntemlerini bilmenin de kullanım amacına göre tabi ki faydası var.
 
İçerik sağlayıcı "paylaşım" sitelerinden biri olan Harbimekan.Com Forum, Eğlence ve Güncel Paylaşım Platformu Adresimizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Harbimekan.Com sitesindeki konular yada mesajlar hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler için info@harbimekan.com yada iletişim sayfası üzerinden iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 Gün (72 Saat) içerisinde Forum yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.

Bu Site, Bilim ve Sağlık Haber Ajansı Üyesidir.

Yığıntı - 8kez - kaynak mağazam - Uğur Ağdaş