Covid-19'a karşı aşılanma durumunu gösteren mikroçip geliştirdi

DramaCode

Harbi Üye
Forum Üyesi
Katılım
13 Nisan 2020
Mesajlar
1,786
Tepkime puanı
1
Covid-19'a karşı aşılanma durumunu gösteren mikroçip geliştirdi

İsveç merkezli bir girişim olan Epicenter, insanların deri altına yerleştirilebilen bir mikroçip tanıttı. Bu, çip sayesinde bir kişinin Covid-19’a karşı aşılı olup olmadığının görülebileceği belirtildi. Epicenter tarafından yapılan açıklamada mikroçipte yer alan bilgilerin, temassız ödemeler için kullanılan yakın alan iletişimi (NFC) protokolü sayesinde, herhangi bir cihaz tarafından okunabileceği kaydedildi.

wbE0kbb0f02YGl-JVhhHAQ.jpg

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 11 Mart 2020'de Covid-19’u pandemi ilan etti. O andan itibaren corona virüs dünyayı ele geçirdi. İşyerleri kapandı ve insanlar aylarca evlerinde kaldı.
kngGYXP9E02rrowvN5z37w.jpg

Şimdi dünya çapında karantinalar gevşemiş olsa da corona virüs hala yaygın ve yayılmasını durdurmak daha zor olan Omicron gibi yeni varyantlara dönüşüyor. Bununla birlikte, dünyanın artık ölümcül virüsün semptomlarını hafifleten aşılara erişimi var ve aşı durumu bilgileri, Covid-19 pasaportu olarak bilinen kağıt veya dijital biçimde sağlanıyor.
dXZzaZlXM0ySpkJzeLcFcw.jpg

Türkiye’nin de dahil olduğu pek çok ülkede mekanlar, restoranlar, barlar, konser salonları ve müzeler, ziyaretçilerin binaya girebilmek için aşı durumlarını göstermelerini istiyor.
pnE6UgUHNUCGGZCLTei6nw.jpg

Stocholm'de bulunan Epicenter, adlı bir şirket, ise bu bilgiyi sunmayı mümkün olduğunca kolaylaştırmak için bir mikroçip geliştirdi.
O6FekDG8hEGg-rnt3iB8VA.jpg

Epicenter tarafından yapılan açıklamada söz konusu mikroçipin, temassız ödemeler ve anahtarsız giriş sistemleri için kullanılan yakın alan iletişimi (NFC) protokolü sayesinde herhangi bir cihaz tarafından okunabileceği kaydedildi.
ar3gHVQBN0a1l41CHhmwog.jpg

Şirket tarafından paylaşılan bir videoda, Epicenter yetkilisi Hannes Sjöblad'ın kolundaki çipi aşılı olduğunu göstermek için bir akıllı telefonu üzerinden sallarken görüldü.
uKyN5mTg5kqSDNQNWkma1w.jpg

Sjöblad taradından yapılan açıklamada, “Mikroçipler birçok farklı amaç için kullanılabilen çok yönlü bir teknolojidir. Bu teknolojinin şu anda Covid-19 aşı sertifikası sorgulanması için kullanılması çok uygun. Telefonunuzun şarjı bitse bile her zaman aşı sertifikanızı gösterebilirsiniz" diye konuştu.
BP8R60u7N0mvKEPwBh9lPg.jpg

Diğer taraftan Epicenter 2017 yılında yaklaşık 150 çalışanına mikroçip takmasıyla gündeme gelmişti. Radyo frekansı ile tanımlama teknolojisinin kullanıldığı çip sayesinde çalışanların şirkete kartsız girebildiği ve bazı makineleri otomatik olarak kullanımalarının sağlandığı açıklanmıştı.
_616C1qDpki7lNXSrye_Qw.jpg

Radyo frekansı kullanarak nesneleri tekil ve otomatik olarak tanıma yöntemidir. RFID, temel olarak bir etiket ve okuyucudan meydana geliyor. RFID etiketleri elektronik ürün kodu gibi nesne bilgilerini almak, saklamak ve göndermek için programlanabiliyor.
 

sanemm

Forum Üyesi
Katılım
25 Eylül 2021
Mesajlar
903
Tepkime puanı
0
Takım
AlanyaSpor
Paylaşım için teşekkürler.
 
İçerik sağlayıcı "paylaşım" sitelerinden biri olan Harbimekan.Com Forum, Eğlence ve Güncel Paylaşım Platformu Adresimizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Harbimekan.Com sitesindeki konular yada mesajlar hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler için info@harbimekan.com yada iletişim sayfası üzerinden iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 Gün (72 Saat) içerisinde Forum yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.

Bu Site, Bilim ve Sağlık Haber Ajansı Üyesidir.

Yığıntı-8kez-tinyhouse-Uğur Ağdaş