Alevi İnancında - Kutsal Sayılar ve Manaları

Nutella

Harbi Üye
Bayan Üye
Özel Üye
Katılım
2 Ocak 2021
Mesajlar
9,426
Tepkime puanı
8
Cinsiyet
  1. Bayan
Takım
Galatasaray

Alevi İnancında - Kutsal Sayılar ve Manaları


[url=https://resimlink.com/071K8f] [/URL]​

Üçler : Hakk Muhammed Ali’yi simgeler.

Beşler : Hz.Muhammed, Hz.Ali, Fatma Ana, Imam Hasan ve Imam Hüseyin’dir.

Yediler : Hz.Muhammed, Hatice Ana, şahı Merdan Ali, Fatma Ana, Imam Hasan, Imam Hüseyin ve Hz.Muhammed’in ailesinden, Ehli Beyt’inden saydığı Salman-ı Pak’tır.

On İki Imam : Hz.Muhammed’in Ehli Beyt’idir. Sevgili kızı Fatma Ana ve şahı Merdan Ali’nin soyundan gelenlerdir. 1- On İki Imam’ların başı şahı Merdan Ali, 2-Imam Hasan, 3-Imam Hüseyin, 4-Imam Zeynel Abbedin, 5-Imam Muhammed Bakır, 6-Imam Cafer-i Sadık, 7-Imam Musa-i Kazım, 8-Imam Ali-ül Rıza, 9-Imam Muhammed Taki, 10-Imam Ali-ül Naki, 11-Imam Hasan-ül Askeri ve 12-Imam Muhammed Mehdi’dir.

On Dört Masum-u Pak : On Dört Masum-u Pak’lar, On İki Imam’ların ergenlik çağına varmadan Emevi hükümdarlarınca, küçük yaşta şehit edilen çoçuklardır.

On Yedi Kemerbest : On Yedi Kemerbest’ler, şahı Merdan Ali ile aynı düşünce, felsefe ve inancı paylaşan ve şahı Merdan Ali tarafından kemer bağlanılan, nasip verilen ulu zatlardır.

Kırklar : Alevi inancına göre, Kırklar; Allah’ın ruhları yarattığında yaratılan, her devir ve zamanda yeryüzünde bulunduklarına inanılan ermişler, evliyalardır yani Batın alemi/Gayb erenleridirler. Bu kırk ermiş dünyanın çeşitli zamanlarında insan suretinde yeryüzüne gelmişler, Hakk’a yürümelerinden sonra da değişik donlarda zuhur edip başka kimliklerle yaşadıkları ve dünya döndükçe yaşayacakları kabul edilmektedir. Kırkların; 23'ü erkek ve 17'si kadındır.
 

SiyahLi

Harbi Üye
Forum Üyesi
Katılım
2 Mayıs 2020
Mesajlar
3,432
Tepkime puanı
8
Takım
Beşiktaş
Emeğine sağlık canım
 
İçerik sağlayıcı "paylaşım" sitelerinden biri olan Harbimekan.Com Forum, Eğlence ve Güncel Paylaşım Platformu Adresimizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Harbimekan.Com sitesindeki konular yada mesajlar hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler için info@harbimekan.com yada iletişim sayfası üzerinden iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 Gün (72 Saat) içerisinde Forum yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.

Bu Site, Bilim ve Sağlık Haber Ajansı Üyesidir.

Yığıntı-8kez-tinyhouse-çelik dolap