dizin sitesi takipçi satın al gündem forum

matematik sorusu

 1. ZNC

  Sarı kart, kırmızı kart ve mavi kartın sayılarının çarpımı kaçtır?

  Elimizde 100 adet sarı, kırmızı ve mavi renklerde kartlar var.Bu kartlardan rastgele üçünden seçildiğinde en az biri kırmızı ise sarı kart, kırmızı kart ve mavi kartın sayılarının çarpımı kaçtır?
 2. ZNC

  Kapak açıldığında su kaç dakikada boşalır?

  İçi su dolu bir bidonun en alt kısmına bir delik açılıyor ve suyun 5 dakikada bidonu tamamen terkettiği görülüyor.Aynı çapta ve aynı yerde delik içeren başka bir bidona ise (bidonlar eş) yarısına kadar su ile dolduruluyor. Kapak açıldığında su kaç dakikada boşalır? A) 2.5 Dakika B) 2.5...
 3. ZNC

  Kaç olur?

  30 sayısını 1/2 'ye bölüp 10 ile toplarsak kaç olur?
 4. ZNC

  X nedir?

  Bir üçgenimiz var. Bu üçgenin özellikleri aşağıdadır. 1.Bir kenarı 2 cmdir. 2.Diğer bir kenarı altı kök iki cm dir 3.2 cm uzunluklu kenarı gören açı x derecedir. 4.Kenar uzunluğu bilinmeyeni gören açı 135 derecedir. Soru: x nedir?
 5. ZNC

  Her biri kaç balık tutmuştur?

  Ali ve Oray oğullarıyla birlikte balığa gittiler. Ali oğlunun tuttuğu balığın 2 katı kadar, Orayda oğlunun tuttuğu balığın 2 katı kadar balık tuttu. Orayın oğlunun ismi Adnan’dır. Toplam 35 balık tutulmuştu. Her biri kaç balık tutmuştur?
 6. ZNC

  Buna göre bir çikolata kaç cent’tir?

  Smith ve Johns bakkala giderler. Amaçları bir çikolata almaktır. Smith’in bir çikolata alabilmek için 24 cent eksiği; Johns’un ise 2 cent eksiği vardır. Bunun üzerine Smith fedakarlık yapıp parasını Johns’a verir ama hala bir çikolata alacak paraları yoktur. Buna göre bir çikolata kaç cent’tir?
 7. ZNC

  Beraber sattıklarında neden 10 TL zarar ettiler?

  İki çocuk ayrı ayrı kalem satmaktadırlar. Her ikisinin de 30´ar tane kalemi vardır. Biri, 3 kalemi 10 TL’ye; diğeri de 2 kalemi 10 TL’ye vermektedir. İlki 30 kalemden 100 TL, diğeri de 150 TL kazanır. (Toplam 250 TL) Ertesi gün yine 30’ar kalemle evlerinden çıkarlar. Yolda karşılaştıklarında...
 8. ZNC

  En az bir bereketli sayı bulmak için en az kaç ardışık pozitif tamsayı seçmek gerekir?

  Kendisi hariç bölenlerinin toplamından küçük olan pozitif tamsayıları “Bereketli Sayılar” olarak adlandıralım. Örneğin 18, bereketli sayıdır. (18<1+2+3+6+9) En az bir bereketli sayı bulmak için en az kaç ardışık pozitif tamsayı seçmek gerekir?
 9. ZNC

  Uçurumdan düşme olasılığı nedir?

  Bir robot uçurumun tam kenarında durmaktadır, bir adım atarsa aşağıya düşecektir. Bu robotun ileri veya geri adım atma olasılığı 1/2 olduğuna göre bu robotun en çok 5 adımda uçurumdan düşme olasılığı nedir?
 10. ZNC

  Turnuva sonunda kaç puan aldığını bulabilir misiniz?

  7 takımın katıldığı kıtalararası bir futbol turnuvasında her galibiyette 2, beraberlikte 1 ve yenilgide 0 puan alınmaktadır.Turnuvadaki her takım, diğer altı takımın her biriyle bir kez maç yapmaktadır.Turnuva sonundaki puan tablosu şöyledir: Güney Amerika ?, Afrika 7, Avrupa 7, Asya 6...
 11. ZNC

  İki pano arası kaç metredir?

  Bir adam yanında eşiyle otobanda seyahat etmektedir.Yol üzerinde yeni bir ürünün reklam panoları yer almaktadır. Adamın eşi: Panolar sanki eşit aralıklı gibi ? Adam, her dakika geçilen pano sayısını saymaya başlar (arabanın uygun bir konumunda arabanın ortasını esas alarak) cevap verir: Çok...
 12. ZNC

  Bu sayılar kaçtır?

  1 < X < Y < X+Y < 100 ve X ile Y tam sayılardır. Bu bilgilere sahip olan iki zeki matematikçiden birine toplamları, diğerine ise çarpımları söyleniyor. Ve aralarında şu muhabbet geçiyor. Çarpımları söylenen: Ben bu sayıları bulamadım. Toplamları söylenen: Bulamayacağını biliyordum...
 13. ZNC

  İlk bulunduğu yerden kaç adım uzaklaşmıştır?

  Bir adam bulunduğu yerden 19 adım sağa gidiyor, sonra 21 adım sola gidiyor böylece 380 adım giderse ilk bulunduğu yerden kaç adım uzaklaşmıştır?
 14. ZNC

  6+2 ‘nin cevabı nedir?

  2+2 : 8 4+5 : 36 3+8 : 33 6+2 : ? Soru : 6+2 ‘nin cevabı nedir?
 15. ZNC

  Dizinin baştan 2. teriminde ‘n’ kaçtır?

  (7+30 üssü n) dizisi veriliyor. Buna göre, a) İlk 169 asal tam sayıdan kaç tanesi bu dizinin terimlerini tam böler? b) Bu asallar hangileridir? c) Bölen bu asalların dizinin diğer hangi terimlerini tam böldüğünü gösteren kuralları çıkarınız. d) Dizinin ilk 11 terimini asal çarpanlarına...
 16. ZNC

  ? Yerine Hangi Sayı Gelir?

  I. II. III. 2 5 11 10 18 36 30 12 ? Yukarıdaki tabloda sayılar, belirli bir algoritmaya göre yazılmıştır. Soru işareti (?) yerine hangi sayı gelir?
 17. ZNC

  O Gün Haftanın Hangi Günüydü?

  A, B, C, D, E, F, ve G o günün haftanın hangi günü olduğuna dair tartışıyorlardı. Aralarında aşağıdaki konuşmalar geçti: 1-Yarından sonraki gün çarşamba. 2-Hayır, çarşamba bugün. 3-İkiniz de yanılıyorsunuz; yarın çarşamba. 4-Saçma. Bugün ne pazartesi, ne salı, ne de çarşamba. 5-Kesinlikle...
 18. ZNC

  Hangi Sayı Gelmelidir?

  12, 17, 23, 30, 34, 42,49, ? Belirli bir sisteme gören artan sayı dizisinde soru işareti (?) yerine hangi sayı gelmelidir?
 19. ZNC

  x-y Kaçtır?

  “n” bir doğal sayı olmak üzere 1 den n ‘e kadar olan sayıların toplamı “x” 10 dan n ‘e kadar olan sayılar “y” ile gösteriliyor buna göre “x-y” kaçtır?
 20. ZNC

  Palindromik Sayı

  Tüm rakamlar (0-9) sadece bir kez kullanılarak bir adet 1 basamaklı, bir adet 2 basamaklı, bir adet 3 basamaklı ve bir adet 4 basamaklı sayı oluşturuluyor. Bu dört sayı çarpıldığında palindromik bir sayı elde ediliyor. Bu palindromik sayı en fazla kaç olabilir?
İçerik sağlayıcı "paylaşım" sitelerinden biri olan Harbimekan.Com Forum, Eğlence ve Güncel Paylaşım Platformu Adresimizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Harbimekan.Com sitesindeki konular yada mesajlar hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler için info@harbimekan.com yada iletişim sayfası üzerinden iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 Gün (72 Saat) içerisinde Forum yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.