Youtube Kanalı Açmadan Önce Bilmeniz Gerekenler Neler?

Faruk

Harbi Üye
Forum Üyesi
Youtuberlığın artık bir meslek olduğu günümüzde 7'sinden 70'e ( bu çok bilindik laf olduğu için diyorum yoksa youtuber olmak doğduğun ilk andan 90 - 100'lü yaşlara kadar olabilen bir süreç ) herkes bu işin peşinde . Herkes olmasa bile bu işin peşinde bir çok insan var . Bir insan neden youtuber olmak ister ?

A ) Para İçin
B ) Popülerlik İçin
C ) Eğlenmek İçin
D ) Çevre Edinmek İçin

Cevap hepsi ! Çünkü youtuber olmak yukarıda saydıklarımı , hatta daha fazlasını sizlere veriyor . Eğer kaliteli bir içerik üreticisiyseniz ve bu işe ciddi yaklaşıyorsanız beraberinde istemediğiniz kadar kitle belki de hayal edemediğiniz kadar parayı sizlere vaat ediyor . Evet görüyoruz ! Kazanan insanlar ciddi manada kazanıyor . Peki ben neden kazanmıyim diyebilirsiniz . İşte bu yazımda Youtuber olmadan önce neler yapmalı , nelere dikkat edilmeli bunlardan bahsedeceğim . Sizlere için yararlı olacağına eminim . Hadi başlayalım o zaman !

Her şeyden Önce Siz Bir Markasınız !

Kanalınızın banner ( kapak resminden ) , profil resminize her şeyi sizin markanızdır . Kanal adının genellikle isim - soyisim koyulması taraftarıyım . Eğer bir topluluk değilseniz siz , kendinizi temsil ediyor ve kendi ad soyadınızı temsil ediyorsunuz . Bu konu hakkında 2017 yılında Uras Benlioğlu ile yüz yüze bir etkinlikte konuştuğumda şu cevabı almıştım .

" Evet ben Pratik Bilgiler kanalı ile bu yola başladım ama orda insanlar Uras Benlioğlu'nu izliyor , pratik bilgiler'i değil bu yüzden kanalımın adını Pratik Bigiler'den Uras Benlioğlu'na çevirdim . "

demişti . Gerçekten de öyle ! Bir çok youtuber ( Enes Batur , Uras Benlioğlu vs. ) kanal ismini kendi ismiyle değiştirdi çünkü o kişiler kendi isim ve soy isimlerini temsil ediyorlar başka hiç bir şey değil . Sizden ricam lütfen Crazy Boy falan yapmayın kanal adınızı lütfen , nolursunuz ....

İlk Videonuz Önemli !

Kanal kapağı , ismi , profili güzel oldu ve her şeyi tamamladınız . Peki ya sonra ? Bir video atmanız gerekiyor ve bu video sizin ilk videonuz olacaktır . Dilerseniz çok güzel bir içerik videosu , dilerseniz de yapacaklarınız ile alakalı güzel bir tanıtım videosu çekebilirsiniz karar sizin . Fakat unutmayın ki ilk videodan sonra videoların devamını lütfen getirin ve kanalınızı ölüm sessizlğine bırakmayın .

Enerjiniz Hep Sizinle Olsun !

Siz hiç kamera karşısında utanan veya sıkılarak video çeken birini izlediniz mi ? Ben izledim fakat bu adam ne yapıyor diye düşünerek . Benim izlemekte ki amacım tamamen farklıydı fakat sizin videonuz enerjik olmayan bir türdense videonuz izlenmeden iptal olur . Enerjiyi her yerde bulabilirsiniz . Sadece kafanızı kaldırın ve etrafınıza bakın .

En Büyük Ve En İyi Siz Değilsiniz !

Belki en iyisi ve en büyüğü olmak istiyor olabilirsiniz . Zaten herkese en iyisi ve en güzel içeriği çıkarmak için yola çıkıyor fakat bu öyle bir şey değil . Zamanla pişmeniz ve bu konu hakkında iyi seviyelere gelmeniz gerekiyor . Tabi ki en iyisi olmak için çabalayacaksınız fakat önceliğiniz kendinizi tanımanız ve elinizden gelen en iyi videoyu çıkarmanızdır . Sonrasında zamanla kendinizi geliştirecek ve işin ciddiyetini anlayıp zirveye oynayabileceksiniz .