8kez Yığıntı

KPSS Soruları Nasıl Çözülür?

Faruk

Harbi Üye
Forum Üyesi
Katılım
19 Mart 2019
Mesajlar
9,105
Tepkime puanı
13
KPSS Soruları Nasıl Çözülür?

KPSS birçok sınav gibi test mantığına dayalıdır. Bu da sınava girecek kişilerin test çözme yeteneğinin yüksek olmasını gerektirmektedir. Her yıl milyonlarca kişinin girdiği ve sürekli başvuruların arttığı bu sınavda atama sayıları kısıtlıdır. Bunun için düzenli ve doğru bir şekilde çalışarak, rakiplerinizi elemelisiniz.

Test tekniğinden başarısız olmanın sebebi genellikle bilgi eksikliği olarak algılanmaktadır. Asıl sebebi soruyu doğru okumamak, doğru algılamamaktan ve soru stiline aşina olmamaktan kaynaklanmaktadır. Bu gibi problemleri aşmak içinde bol bol test çözülmesi gerekmektedir. Peki bu soruları nasıl çözmelisiniz?

♥ Türkçe sorularını çözmeden önce genel kavramları iyi bilmeniz gerekmektedir. Soruları çözmeye başlamadan önce “ana fikir, verilmek istenen mesaj, vurgulanmak istenen, en genel yargı vb” gibi kavramları iyi bilmelisiniz. Bu kavramların anlamını bilmezseniz KPSS Türkçe sorularını çözerken yanılma payınız çok olacaktır. Türkçe sorularında önce sorunun kökünü okumalısınız. Daha sonra hızlıca şıkları gözden geçirerek yanlış olanları eleyip en doğru sonuca ulaşmalısınız.

♥ Tarih soruları yorumlama yeteneği gerektirse de çoğunlukla ezber ağırlıklıdır. Bunun için bol tekrar ve sürekli test çözmeyi gerektirir. Okunulan soruyu doğru anlamalı ve şıklardan eleme yöntemi ile doğru sonuca ulaşılmalıdır.

♥ Matematik sorularını çözerken bazılarında uğraşmanıza rağmen sonuca ulaşamadığınız olur. Bu soruya tekrar döndüğünüzde, o soruya dair bütün işlemleri silmelisiniz. O çözüme dair işlemleri görürseniz aklınız o çözüme kayacak ve zaman kaybedeceksiniz.

KPSS soru çözme stratejilerine değinelim;

♥ Önce soru okunmalıdır. Soruda istenilene göre paragraf var ise incelenmelidir.

♥ Sorularda altı çizili olan yerlere dikkat edilmelidir. Sınavlarda altı çizili yerdeki mesaj dikkate alınmadığından birçok hataya düşülmektedir.

♥ Sınav anında şıkları eleme mantığını kullanın. Bu sizi en doğru şıkka ulaştıracaktır.

♥ Sınavın belli bir süresi olduğu için takıldığınız soruyu geçmeli en son o soruya bakmanız önemlidir. Bir soru takılıp onu çözmeye çalışırsanız vaktiniz yetmeyecektir.

♥ İşlem hatası yapmamak için acele edilmelidir. Anlık heyecanlar ve yetişmeyecek gibi düşünceler sizi strese sokar ve soruları çözerken hatalara düşebilirsiniz.
 
İçerik sağlayıcı "paylaşım" sitelerinden biri olan Harbimekan.Com Forum, Eğlence ve Güncel Paylaşım Platformu Adresimizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Harbimekan.Com sitesindeki konular yada mesajlar hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler için info@harbimekan.com yada iletişim sayfası üzerinden iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 Gün (72 Saat) içerisinde Forum yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.

Bu Site, Bilim ve Sağlık Haber Ajansı Üyesidir.