Eğitim-İş, İmam Görevlendirmesinin İptali İçin Yargıya Başvurdu

diyanet

Eğitim-İş Sendikası, Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında gerçekleştirilen ‘Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum Projesi’ (ÇEDES) Protokolü kapsamında Eskişehir ve İzmir’de okullarda din görevlileri imam, vaiz ve müezzin görevlendirmesine karşı harekete geçti.

ÇEDES İle İmam Görevlendirmelerine İptal Davası Açtı!

Eğitim ve Bilim İş Görenleri (Eğitim-İş) Sendikası, Merkez Yönetim Kurulu yaptığı açıklamada, ÇEDES Projesi’nin iptali için dava açtığını duyurdu. Eğitim-İş konuyla ilgili, “ÇEDES Protokolüne dava açtık. ÇEDES protokolü kapsamında okullarda din görevlilerinin görevlendirilmesi işlemleri hakkında eleştirilerimize yer vermiş ve bu konuda hukuki girişimlerimizi başlatacağımızı ilan etmiştik. İzmir genelinde yapılan görevlendirmelerin ve bunun dayanağı gösterilen ÇEDES Projesi protokolüne karşı sendikamızca dava açılmıştır. Devam eden aşamada da yine eylemlilik sürecimizle birlikte yargısal süreçleri işleteceğiz. Mesleğin itibarına ve çocuklarımızın geleceğine yönelik tehdit oluşturan bu hukuksuz uygulama ortadan kalkıncaya kadar tüm örgütlü gücümüzle mücadelemizi sürdüreceğimizi de tekraren ilan ediyoruz” açıklamasında bulundu.

eğitim iş

ÇEDES Protokolü Hukuksuzdur, Anayasaya Aykırıdır!

Eğitim-İş iptal davası açıklamasında kamuoyuna çağrı yaparak şu cümlelere yer verdi: “Gelin bu protokolü birlikte reddedelim. Eğitime, geleceğimiz olan çocuklarımıza sahip çıkalım. ÇEDES protokolü hukuksuzdur: Anayasamıza, yasalara ve yönetmeliklere açıkça aykırıdır. Laik ve bilimsel eğitimle taban tabana zıttır. ÇEDES protokolü tehlikelidir: Eğitim biliminden pedagojiden bihaber, çocuklarımıza nasıl yaklaşılacağını bilmeyen yetişkinleri okullara sokmak travmatik etkileri de beraberinde getirecektir.”

Eğitim Emekçilerinin Mesleki İtibarına Hakarettir!

Eğitim-İş Sendikası ÇEDES Protokolü’nün öğretmenlerin, eğitim emekçilerinin mesleki itibarına hakaret olduğuna vurgu yaptığı basın açıklamasında, “Öğretmenlik mesleği yasada da açıkça tarif edildiği üzere bir uzmanlık mesleğidir. Eğitim-öğretim eğitimcilerin işidir. ÇEDES protokolü mantıksızdır: Alanında uzman eğitimciler varken konuyla ilgisi olmayan kişileri ve yapıları eğitim sistemimize sokmak kamu kaynaklarını doğru kullanmamaktır. Açıkça israftır” dedi.

Okul Yöneticilerine Seslendi: Başöğretmen’in Resmine Bakın, Reddedin!

Okul yöneticilerine seslenen Eğitim-İş, “Okullardaki eğitim faaliyetinin yasal çerçevede yürütülmesi sizlerin sorumluluk alanınızdır. Koltuğunuza değil, onun arkasında asılı olan Başöğretmen’in resmine bakın ve bu protokolleri reddedin” çağrısında bulundu.

Öğretmenlere Seslendi: Çocukları Laiklik Karşıtı Uygulamalara Terk Etmeyin!

Eğitim-İş tarafından yapılan açıklamada ayrıca öğretmenlere ve eğitim emekçilere de çağrı yapıldı: “Eğitim emekçilerine sesleniyoruz. Sevgili meslektaşlarımız; öğrencilerimiz bizlere Başöğretmen’in emanetidir. Onları, laiklik karşıtı uygulamalara terk etmeyiniz! Kimsenin sizin dersinizi bölme, gasp etme, sizin dersinizden öğrenci çıkarma hakkı yoktur. Bu tür girişimleri her şeyden önce öğrencileriniz, sonra mesleki itibarınız için reddediniz!”

Velilere Çağrı: Çocuklarınızın Geleceği İçin Protokolü Reddedin!

Eğitim-İş son olarak öğrenci velilerine seslenerek şunları söyledi: “Çocuklarınızın eğitim adı altında manen ve fiziken güvencede hissetmeyecekleri hiçbir uygulamayı kabul etmek zorunda değilsiniz. Onların geleceği için bu protokolü reddedin! Eğitim-İş tüm örgütlü gücüyle, protokolü reddeden herkesin sonuna kadar yanında olacaktır.”

Eylemlilik Süreci Başlatılıyor!​

“Eğitim dışı kurumlarla, gerici dernek ve vakıflarla imzalanan protokollere ve projelere karşı 14 Haziran’da, “UYARIYORUZ” sloganıyla eylemlilik sürecimizi başlatıyoruz” duyurusunda bulunan Eğitim-İş Sendikası, “Çocukları korumak, vatanı korumaktır” anlayışıyla eğitime ve çocuklarımıza sahip çıkmak için 14 Haziran saat 20.00’da başlayarak Twitter üzerinden #uyarıyoruz işareti ile taleplerimizi ve uyarılarımızı paylaşacağız, 15 Haziran’da “UYARIYORUZ” kokartlarıyla önce işyerlerimizde devamında da illerimizde şube ve il temsilciliklerimizin uygun gördüğü yer ve zamanda alanlarda olacağız” dedi.

İzmir’de ÇEDES Projesi kapsamında İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Müftülüğü arasında imzalanan protokol ile ildeki 2 bin 496 okulun 3’te 1’ine; yani 842 okula ‘manevi danışman’ adı altında din görevlisi görevlendirmesi yapıldı. Görevlendirme haberi ilk olarak Haziran ayının ilk gününde Eskişehir’den geldi. Eskişehir Valiliği onayıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Müftülüğü arasında 27 Nisan 2023 tarihli ‘Eğitimde İşbirliği Protokolü’ kapsamında okullara imam gönderilmeye başlandı. Söz konusu protokolle, kent merkezi ve ilçelerdeki tüm anaokulu, ilkokul, ortaokul ve liselerde cami ve Kur’an kurslarında uygulanan programların okullarda koordinesinin önü açıldı.

Emre Esmer

Harbi Üye
Forum Üyesi
Takım
Beşiktaş
Paylaşım için teşekkürler...

İçerik sağlayıcı "paylaşım" sitelerinden biri olan Harbimekan.Com Forum, Eğlence ve Güncel Paylaşım Platformu Adresimizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Harbimekan.Com sitesindeki konular yada mesajlar hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler için info@harbimekan.com yada iletişim sayfası üzerinden iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 Gün (72 Saat) içerisinde Forum yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.

Bu Site, Bilim ve Sağlık Haber Ajansı Üyesidir.

Yığıntı - 8kez - kaynak mağazam - Uğur Ağdaş