dizin sitesi takipçi satın al gündem forum

Masaüstü Bilgisayar Bakımı Nasıl Yapılır? Masaüstü Bilgisayar Temizliği Detaylı Anlat

aDm

Moderatör
Katılım
29 Mart 2020
Mesajlar
5,926
Tepkime puanı
0
Takım
KayseriSpor

Masaüstü Bakımı Nasıl Yapılır? Kasa Temizliği Detaylı Anlatım


şüphesiz, donanım temizliği bilgisayarlar için çok önemli. Donanım bakımı yapılmadığı veya yanlış yapılması durumlarında, donanımlarda hasar meydana gelebilir. Uzun zaman termal macunu yenilenmeyen işlemciler, kısadevreye neden olan tozlar, temizlik/bakım amacıyla çıkarılıp yanlış takılan parçalar, temizlikte kullanılan parçaların oluşturduğu statik elektrik, ekran silerken seçilen yanlış materyaller vb. bu hasarlara örnektir. Masaüstü bilgisayar temizliği için dikkat edilmesi gereken hususları gözden geçireceğiz.
Masaüstü Temizliği Neden Önemlidir?

Bildiğiniz üzere uzun süre bakım yapılmayan her şey tozlanmakta. Bilgisayar kasaları özellikle havasız ortamlarda kısa sürede tozlanabilmektedir. Anakart üzerindeki devre elemanlarının üzerinde yoğun toz birikmesi, devreleri kaplayıp ısı-alışverişine engel olması veya fanların çalışmasını zorlaştırması (dolayısıyla ısınması), yoğun toz birikintisinin içerisinde me-talik benzeri ufak parçalar bulunuyorsa (veya rütubet yapıp iletken gibi davranıyorsa) kısa devre yapması veya olası ark durumunda alev alması ihtimallerdendir. Özellikle donanımın aşırı ısınması yazılımda performans kaybını beraberinde getireceği için kasa temizliğinine önem vermeliyiz.
Adım Adım Temizlik ve Bakım


Statik Elektrik Önlemi

Temizliğe başlamadan önce vücudumuzdaki statik elektriği boşaltmak (örneğin toprağa basmak, yalıtılmış demir levhaya dokunmak) ve temizliği halı gibi statik elektrik oluşturmayacak bir ortamda yapmak statik elektrikten korunmak için yeterli olacaktır.
PSU Kondansatör Yükünü Boşaltın

Kasa ile bağlantılı tüm kabloları (güç kablosu, VGA kablosu gibi) sökün ve güç tuşuna 30-40 saniye basılı tutun.
Kasa İçi Temizlik

Bu aşamada sizlere temizlikte fazla zorlanmamanız için ekran kartı ve RAM'leri sökmenizi tavsiye ederim. Çıkartıp geri takamayacağınızı düşünüyorsanız bu adımı es geçin.
Ekran Kartı Sökümü

Ekran kartını sökmek için görseldeki belirtilen yerdeki vidayı sökmeniz yeterli olacaktır. Sonrasında soketten (fazla zorlamadan) çıkarabilirsiniz. Takmak isterseniz yine aynı şekil yerine oturtup vidalamanız yeterlidir.


RAM Sökümü

RAM sökmesi çok basit. Görseldeki gibi kenarlarda bulunan 2 çeltiği indirmeniz sonucu ram yuvasından çıkacaktır.


Yukarıdaki adımları uyguladıktan sonra kasa içerisindeki tozları bir hava püskürtücü ile (fön makinesi kullanacaksanız soğuğa almalısınız) temizleyin. Tozları dağıttıktan sonra kalanları süpürge ile çekin. Özellikle fanlara yakın tutup pervaneyi döndürterek temizleyebilirsiniz. Kasa dışındaki "Port"lara süpürge tutabilirsiniz. Özellikle kasadaki delikleri kompressör ve süpürge ile temizlemeyi unutmayınız. Süpürge kullanırken kablolara ve bazı devrelere dikkat etmelisiniz. Sıkışmış toz parçalarını makine cımbızı gibi bir materyalin yardımıyla alabilirsiniz.


Monitör Temizliği

Ekran temizliğinde dikkat edilmesi gereken husus, sık sık temizlememektir. Ekranı temizlemeden önce ekran açıksa kapatıp bir süre bekleyin. Ekranı temizlerken temizleyici spreyi direk ekrana püskürtmeyin. Cam temizleyici sıvılar kullanmak önerilmiyor bu yüzden LCD ekran temizleyici sıvılar veya yumuşak su kullanabilirsiniz. Ekran beziniz çok sert olmadığı sürece ekrana kolay kolay zarar vermeyecektir ancak toz ve iz bırakmaması adına mikrofiber bez kullanmanız önerilir. Ekran temizliğinden sonra bir süre beklemelisiniz.


Klavye Temizliği

Klavye temizliği bilgisayar performansı ile ilgili olmasa da hijyenik olması açısından önemlidir. Klavye temizliğinde dikkat etmeniz gereken sıvı kullanmamaktır. Klavyedeki tuşları düz tornavida yardımıyla kolayca sökebilirsiniz. Klavye arasındakileri sivri uçlu eşyaya ıslak mendil geçirerek temizleyebilirsiniz. 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Benzer konular

Nutella

Bayan Üye
Özel Üye
Katılım
2 Ocak 2021
Mesajlar
8,101
Tepkime puanı
8
Cinsiyet
  1. Bayan
Takım
Galatasaray
Paylaşım için teşekkürler.
 

creative10

Forum Üyesi
Katılım
5 Ocak 2022
Mesajlar
1
Tepkime puanı
0
Konum
istanbul
Cinsiyet
  1. Bay
Takım
Galatasaray
bu bilgiler sayesinde kasanın temizliğini kendim yaptım bilgisayarcıya götürmeye gerek kalmadı teşekkürler verdiğiniz bilgiler için(y)(y)(y)(y)
 
İçerik sağlayıcı "paylaşım" sitelerinden biri olan Harbimekan.Com Forum, Eğlence ve Güncel Paylaşım Platformu Adresimizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Harbimekan.Com sitesindeki konular yada mesajlar hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler için info@harbimekan.com yada iletişim sayfası üzerinden iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 Gün (72 Saat) içerisinde Forum yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.