dizin sitesi takipçi satın al gündem forum

İngiliz bilim kurulu üyesi: Omicron varyantı tehlikeli bir hale gelebilir

DramaCode

Forum Üyesi
Katılım
13 Nisan 2020
Mesajlar
1,786
Tepkime puanı
1
İngiliz bilim kurulu üyesi: Omicron varyantı tehlikeli bir hale gelebilir

İngiltere’nin önde gelen bilim insanlarından Prof. Dr. Neil Ferguson, insanların Omicron varyantı nedeniyle, Covid'in daha hafif bir hastalığa dönüşeceğini varsaymalarının tehlikeli olacağı konusunda uyardı. Alfa varyantının, corona virüsün orijinal versiyonundan; Delta varyantının ise Alfa'dan daha ciddi bir hastalığa neden olduğuna dikkat çeken Ferguson, Omicron için de bu durumun geçerli olabileceği söyledi. Ayrıca, yeni varyantının oluşturduğu tehdidin Aralık ayının sonuna kadar bilinemeceğini ve insanların aşılama ve koruyucu sağlık tedbirlerini bırakmaması gerektiğini vurguladı.

R3coHtmVZ0yYWkAQq8FZ7Q.jpg

İngiltere’nin bilim kurulu üyesi Prof. Dr. Neil Ferguson, Yeni ve Ortaya Çıkan Solunum Yolu Virüsü Tehditleri Danışma Grubu (Nervtag) toplantısında milletvekillerine hitap etti.
5tK0aMA040eXJhqWSLRv9A.jpg

Aynı zamanda Imperial College London'daki hastalık salgını analizi ve modelleme grubu başkanı olan Ferguson, parlamentoda yaptığı açıklamada, Omicron’daki mutasyonların Covid'i daha kolay yaymasına rağmen virüsün daha az tehlikeli hale gelmeyebileceğini söyledi.
nLPo6SscokeIplCRV2T5YA.jpg

Ferguson, "Bulaşmanın çoğu, insanlar hastaneye kaldırılana kadar gerçekleşti. Corona virüsleri solunum yollarında çok hızlı bir şekilde çoğalmayı ve çevreye yayılmayı önemser. Ancak bu durum 10 gün sonra birinİ öldürmeyeceği anlamına gelmiyor” dedi.
Qx5ohMtN5keoxDktm6tACg.jpg

Bununla birlikte bilim insanları kesin verilerin henüz mevcut olmadığını, ancak varyantın erken analizinin, "yayılmayı önlemek için yeterince endişe verici sinyaller" sağladığını belirtti.
yYbDpI41L0iNgQCl_Z-mjQ.jpg

Ayrıca, ilk olarak Güney Afrika'da tespit edilen ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından Omicron olarak adlandırılan B.1.1.529 varyantı, İngiliz hükümetini mağazalarda ve toplu taşıma araçlarında zorunlu maske takmayı yeniden uygulamaya ve güçlendirici aşının hızını önemli ölçüde artırmaya sevk etti.
7f4jwwu67kSPbMuqNgF3mw.jpg

Bunların yanı sıra, pozitif Omicron vakalarıyla temas halinde olanlar için katı izolasyon politikaları getirildi. Güney Afrika kırmızı seyahat listesine alındı.
qIBiBMkpS0uBTEBMv6wBXg.jpg

Diğer taraftan, Yeni ve Ortaya Çıkan Solunum Yolu Virüsü Tehditleri Danışma Grubu (Nervtag) toplantısının tutanakları, varyantın sonuçlarının ne kadar ciddi olabileceği konusunda bir belirsizlik olduğunu gösterdi. Ancak büyük bir enfeksiyon dalgasının İngiltere’deki hastane kapasitesini zorlayabileceğini vurguladı.
-cmoMWn44UyM7I3bvPLmIA.jpg

Prof. Dr. Ferguson, "B.1.1.529 ile ilişkili hastalık şiddeti ile ilgili veriler henüz mevcut olmasa da, büyük bir enfeksiyon dalgasına neden olacak” dedi.
Gv5d7RF_AEGuzhySbylmrw.jpg

Sonuç olarak Ferguson, milletvekillerine bazı virüslerin zamanla daha az tehlikeli hale gelmesine rağmen, durumun her zaman böyle olmadığını söyledi. Covid-19'un en belirgin varyantlarından ikisi olan Alfa ve Delta varyantlarının her birinin öncekilerden daha ciddi hastalığa neden olduğunu aktardı:
n8GDRTRFAkSOOMMYIlgRUw.jpg

"Omicron'un önceki varyantlardan daha fazla mı yoksa daha az şiddetli mi olacağını söylemek için çok erken, ancak şimdiye kadar gördüğümüz şey, Alfa önceki türe göre daha şiddetliydi, ciddi sonuçlar açısından biraz dengelendi, çünkü bu süre içinde tedaviler gelişti.
uPnwKU81d0G_IXzp-skb2Q.jpg

Ancak, ardından ortaya çıkan Delta daha ciddi hastalığına neden oldu. Şu anda hastalığın tehlikesi azalıyor, fakat bu aşı ve gelişen tedavi yöntemleriyle ilgili. insanların bugün ciddi Covid'den kurtulma şansının pandeminin başlangıcında olduğundan çok daha yüksek.”
DJ1aWM6pxU6o11691TsISw.jpg

Öte yandan, Omicron varyantındaki mutasyonların, onu hem daha bulaşıcı hale getirmesi hem de antikorların tanımasını zorlaştırması bekleniyor.
2cCaYOvs4ke8PoC0XaoZeQ.jpg

Endişeler, aşıların ve enfeksiyondan sonraki bağışıklığın varyanta karşı ne kadar iyi koruma sağladığını anlamak için acil bir küresel çabayı ateşledi. İlk sonuçların önümüzdeki bir veya iki hafta içinde alınması bekleniyor, ancak Ferguson, Omicron'un oluşturduğu tehdidi daha iyi anlamanın daha uzun süreceğini söyledi.
jVG1h2xnP0WkLgIHZSjOJA.jpg

Alfa ve Delta varyantları ortaya çıktığında, epidemiyologların bunların ne kadar bulaşıcı olduklarını ve herhangi bir bağışıklık kaçışının derecesini bulmak için yeterli veriyi toplamaları birkaç hafta aldı.Ferguson, bulaşma ve gerçek dünyadaki aşı etkinliğinin bir göstergesinin alınmasının muhtemelen "üç ila dört hafta" süreceğini belirterek, "Sabırlı olmalıyız. Daha net bir resme sahip olduğumuz bu ayın sonuna doğru olması muhtemel” diye konuştu.
 

sanemm

Forum Üyesi
Katılım
25 Eylül 2021
Mesajlar
903
Tepkime puanı
0
Takım
AlanyaSpor
Paylaşım için teşekkürler.
 
İçerik sağlayıcı "paylaşım" sitelerinden biri olan Harbimekan.Com Forum, Eğlence ve Güncel Paylaşım Platformu Adresimizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Harbimekan.Com sitesindeki konular yada mesajlar hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler için info@harbimekan.com yada iletişim sayfası üzerinden iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 Gün (72 Saat) içerisinde Forum yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.