dizin sitesi takipçi satın al gündem forum

HIV/AIDS'e karşı önemli adım: Japonya'da geliştirilen aşı maymunlardaki hastalığı tamamen önledi

DramaCode

Forum Üyesi
Katılım
13 Nisan 2020
Mesajlar
1,786
Tepkime puanı
1
HIV/AIDS'e karşı önemli adım: Japonya'da geliştirilen aşı maymunlardaki hastalığı tamamen önledi

Dünyada yaklaşık 40 milyon kişiyi etkileyen ve tedavisi bulunmayan HIv virüsüne karşı önemli bir kazanım elde edildi. Japonya’da AIDS'e neden olan virüse karşı geliştirilen aşının, maymunlarda olumlu sonuç gösterdiği duyuruldu. Bilim insanları, 4 haftanın ardından HIV virüsünün yok olduğunu ve çok yakında insan demelerine başlayacaklarını açıkladı.

94kyOOC0ykuzfPY2tMYNdw.jpg

Henüz kesin tedavisi bulunmayan ve ileri evrelerde AIDS (Kazanılmış Bağışıklık Yetersizliği Sendromu) kaynaklı ölümlere neden olan HIV virüsüne yönelik aşı çalışmalarında yeni bir gelişme yaşandı.
UCGjZXlmH0OSe9z6xIla3A.jpg

Japonya'daki Ulusal Biyomedikal Yenilik, Sağlık ve Beslenme Enstitüsü'nden bir grup uzmanın geliştirdikleri aşının HIV virüsünü maymunlarda etkisiz hale getirmeyi başardığını duyurdu.
6i0mF3Zz_Ui0BnXqojObvA.jpg

Çalışma kapsamında 7 makak maymununa HIV virüsü enjekte eden ekip, test edilen 4 maymunun virüsten enfekte olduğunu ancak kısa süre sonra virüsün tespit edilemez hale geldiğini belirledi.
MIVHehTgK0mkIXB3N8y1QQ.jpg

Aşı sayesinde uyarılan bağışıklık sisteminin HIV'in etkisini yitirmesini sağladığını kaydeden uzmanlar, yaklaşık 5 yıl içinde insanlar üzerindeki denemelere başlanacağını açıkladı.
kvar1sh3VEGTWaPBqdzMVg.jpg

Başarılı olması halinde AIDS'in etkin tedavisinde önemli rol oynayacağı belirtilen aşının yeni ilaç ve aşı geliştirme çalışmalarını da teşvik etmesi bekleniyor.
qmk9XLn_rU6uYgLJWRmA3w.jpg

Vücudun çeşitli dokularına yerleşebilen ve esas etkilerini bağışıklık sistemi üzerinde gösteren HIV, ilerleyen evrelerde AIDS'e yol açarak bağışıklık sisteminin hastalıklara karşı savunmasız kalmasına neden oluyor.
vauSsGx-_0OjEnYn5O0BDw.jpg

Ölümcül olabilen HIV virüsünü Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) verilerine göre 2020 itibariyle dünya genelinde 37, 7 milyon kişi taşıyor.
4i0K4ds4IkSQRalISICvdQ.jpg

2cqI16BDkUiD1PGIy35_Jw.jpg
 

sanemm

Forum Üyesi
Katılım
25 Eylül 2021
Mesajlar
903
Tepkime puanı
0
Takım
AlanyaSpor
Paylaşım için teşekkürler.
 
İçerik sağlayıcı "paylaşım" sitelerinden biri olan Harbimekan.Com Forum, Eğlence ve Güncel Paylaşım Platformu Adresimizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Harbimekan.Com sitesindeki konular yada mesajlar hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler için info@harbimekan.com yada iletişim sayfası üzerinden iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 Gün (72 Saat) içerisinde Forum yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.