Giritte Bilinen En Eski Hominin Ayak İzleri Bulundu

Giritte Bilinen En Eski Hominin Ayak İzleri Bulundu

Uluslararası araştırma ekibine göre, homininlere ait bilinen en eski ayak izleri Girit adasında bulundu ve en az 6 milyon yaşında!

trachilos.jpg

Kumdaki izler: 2017de Giritteki Trachilos yakınlarında tespit edilen ilk insanların atalarına ait 50den fazla ayak izinden biri. Tarihleme teknikleri artık onların altı milyon yıldan daha eski olduğunu gösteriyor. C: Tübingen Üniversitesi

Fosilleşmiş plaj tortullarından gelen ayak izleri, Giritin batısındaki Trachilos köyü yakınlarında bulundu ve 2017de yayınlandı. Jeofizik ve mikropaleontolojik yöntemler kullanan araştırmacılar, onları günümüzden 6,05 milyon yıl öncesine tarihlendirerek, onları yürümek için kullanılan insan benzeri bir ayağın en eski doğrudan kanıtı haline getirdi.

Uwe Kirscher, İzler, Tanzanyadaki Laetolide bulunan Australopithecus afarensise (Lucy) atfedilen izlerden neredeyse 2,5 milyon yıl daha eski. diyor.

Bu, Trachilos ayak izlerini Kenyada dik yürüyen Orrorin tugenensis fosilleriyle aynı yaşta gösteriyor. Bu iki ayaklıyla bağlantılı buluntular arasında femurlar bulunmuştu, ancak ayak kemikleri veya ayak izleri yoktu.

Bu nedenle Girit ayak izlerinin tarihlendirilmesi, altı milyon yıldan daha uzun bir süre önce insan dolaşımının erken evrimine yeni bir ışık tutuyor.

Uppsala Üniversitesinden profesör ve çalışmanın ortak yazarı Per Ahlberg, Dik yürümek için kullanılan en eski insan ayağında, güçlü bir paralel ayak başparmağı ve art arda daha kısa yan ayak parmakları vardı. Ayak, Australopithecustan daha kısa bir tabana sahipti. Bir kemer henüz belirgin değildi ve topuk daha dardı. diyor.

Altı milyon yıl önce Girit, Mora üzerinden Yunan anakarasına bağlıydı. Profesör Madelaine Böhmeye göre, Ayak izlerinin yapan ile olası hominin Graecopithecus freybergi arasındaki bağlantıyı göz ardı edemeyiz.

Birkaç yıl önce, Böhmenin ekibi, sadece 250 kilometre uzaklıktaki Atinadaki 7,2 milyon yıllık tortulardan elde edilen fosillere dayanarak, günümüzde Avrupa olan yerde daha önce bilinmeyen hominin türleri tespit etti.

Çalışma ayrıca, altı milyon yıl önce Avrupa ve Yakın Doğu anakarasının Sahranın nispeten küçük bir genişlemesiyle nemli Doğu Afrikadan ayrıldığına dair Böhme ekibinin son araştırmalarını ve tezlerini doğruluyor.

Giritin altı milyon yıllık sahil yataklarının jeokimyasal analizi, Kuzey Afrikadan gelen çöl tozunun oraya rüzgarla taşındığını gösteriyor. Ekip, toz büyüklüğündeki mineral tanecikleri tarihlediğinde, günümüzden 500 ila 900 milyon yıl önceye ulaştı. Yazarlar, bu zaman periyotlarının Kuzey Afrika çöl tozu için tipik olduğunu söylüyor.

Böhme, paleoantropolojide yapılan son araştırmaların, Afrika maymunu Sahelanthropusun iki ayaklı olma olasılığının elenebileceğini ve Kenyada ortaya çıkan ve 6,1 ila 5,8 milyon yıl önce yaşayan Orrorin tugenensisin Afrikadaki en eski hominin olduğunu öne sürüyor.

Kısa vadeli çölleşme ve erken insan atalarının coğrafi dağılımı bu nedenle önceden düşünülenden daha yakından ilişkili olabilir. Bir yandan, 6.25 milyon yıl önce Mezopotamyada bir çölleşme evresi, muhtemelen maymunlar da dahil olmak üzere Avrupa memelilerinin Afrikaya göçünü başlatmış olabilir. Öte yandan, kıtaların 6 milyon yıl önce Sahra tarafından ikinci aşama ayrılması, Afrikalı hominin Orrorin tugenensisin Avrupadaki bir hominin ile paralel olarak ayrı bir evrimini mümkün kılabilirdi.

Böhmenin çöl salınımı olarak adlandırdığı bu ilkeye göre, Mezopotamya ve Sahrada birbirini izleyen kısa süreli çölleşmeler, memelilerin Avrasyadan Afrikaya göç etmesine neden oldu.

* University of Tübingen

* Alıntıdır.
 
Benzer konular Forum Tarih
DeLaLoo Arkeoloji 0 22

Benzer konular

İçerik sağlayıcı "paylaşım" sitelerinden biri olan Harbimekan.Com Forum, Eğlence ve Güncel Paylaşım Platformu Adresimizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Harbimekan.Com sitesindeki konular yada mesajlar hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler için info@harbimekan.com yada iletişim sayfası üzerinden iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 Gün (72 Saat) içerisinde Forum yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.