Aborjinler, Bumerangları Çok Farklı Amaçlarla Kullanıyorlardı

Aborjinler, Bumerangları Çok Farklı Amaçlarla Kullanıyorlardı

Aborjinlerin kullandığı bumeranglara yapılan kullanım analizleri, bu objelerin aslında birçok farklı amaç için kullanıldığını gösteriyor.

bumer2.jpg


Avustralya Aborjinlerinin taş aletlere şekil vermek amacıyla kullandıkları bumerangların kenar ve yüzeylerinin incelenmesi sonucunda ulaşılan bulgular araştırma ekibi tarafından yayımlandı.

Bumerangların sadece fırlatıldığında geri dönen nesneler olduklarına yönelik yaygın bir kanı olsa da, Griffith Üniversitesinden arkeologların yürüttüğü araştırma, bu geleneksel ahşap objelerin pek çok farklı işlevleri olduğunu gösterdi.

Griffith İnsan Evrimini Araştırma Merkezinden bir araştırma ekibi, Sydney Avustralya Müzesinin ülkenin çeşitli bölgelerinden topladığı 100 bumerangın yüzeyindeki mikroskobik izleri analiz etti.

Avustralya Aborjinlerinin taş aletlere şekil vermek amacıyla kullandıkları bumerangların kullanım analizleri sonucunda ulaşılan bulgular, araştırma ekibi tarafından Arkeoloji Bilimleri Dergisinde (Journal of Archaeological Science) yayımlandı.

bumer1.jpg

İzlerin morfolojik kategorileri (a) kullanım alanı doğrusal baskılara işaret ediyor; (b) kullanım alanı nokta şeklinde baskılara işaret ediyor; (c) kullanım alanı çentiklere işaret ediyor. C: Griffith University


Doktora adayı Eva Martellotta, bumerangların kenar ve yüzeylerindeki mikroskobik izleri incelemek için Dr. Michelle Langley, Profesör Adam Brumm ve Dr. Jayne Wilkinsten yardım aldı. İncelemeler sonucunda araştırmacılar, Avustralyalı Aborijinlerin bu objeleri geçmişte hangi amaçlar için kullanıldıklarını konusunda daha net bir fikir sahibi oldular.

Her bumerang attığınızda geri gelmez. Bumerangların çoğu avlanmak veya savaşmak gibi amaçlar için kullanılıyordu, bunun yanında atıldığında geri dönen bumeranglar çocuklar için ya oyuncak, ya da eğitim aracı olarak kullanılıyorlardı. diyor Martellotta.

Bumerangların üzerinde taş aletleri şekillendirmek amacıyla kullanıldıklarını gösteren izler gördük. Bu izlerin çok da alışılmışın dışında olduğunu söyleyemeyiz, Avrupadaki arkeolojik kazı alanlarında bulunan kemik parçalarının üzerinde de bu tarz izler var. Örneğin, Neandertaller 500.000 yıl önceden başlayarak taş aletleri şekillendirmek için kemiklerden faydalanmaktaydı.

Avustralya Aborjinlerinin çeşitli durumlarda taş aletlere şekil vermek amacıyla kullandıkları sert ahşap bumerangların kenar ve yüzeylerinin incelenmesi sonucunda ulaşılan bulgular, bumeranglar gibi günlük objelerin pek çok farklı amaçla kullanıldıklarını gözler önüne seriyor.

* Griffith University

* Alıntıdır.
 

Benzer konular

İçerik sağlayıcı "paylaşım" sitelerinden biri olan Harbimekan.Com Forum, Eğlence ve Güncel Paylaşım Platformu Adresimizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Harbimekan.Com sitesindeki konular yada mesajlar hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler için info@harbimekan.com yada iletişim sayfası üzerinden iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 Gün (72 Saat) içerisinde Forum yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.