iOS 14 Yenilikleri Neler?

ferhatkortak

Harbi Üye
Misafir Editör
Takım
Beşiktaş
iOS 14 heyecanı başladı. Haziran ayının son haftasında yeni işletim sistemi online etkinlikle duyurulmuş olacak. Apple herhangi bir öteleme yapmazsa 22 Haziran’da tanıtım olacak. Tanıtım için 12-13 gün kaldı ama şimdiden kodları ortaya çıkaran kaynaklar da var.

Bu kaynaklardan biri olan 9to5Mac sitesi, kodlar üzerinde gözüken tüm iOS 14 özelliklerini bir araya getirdi. Biz de boş durmadık. Hem bu rehberden yola çıkarak hem de şimdiye kadar gelen sızıntıları değerlendirerek, yeni işletim sisteminden beklenen özellikleri ortaya çıkardık. Beklenen özelliklerle sınırlı da kalmadık.

Kodlar içerisinde tespit edilen donanımlar hakkında da bir derleme yaptık. Yavaş yavaş başlayalım. iOS 14 özellikleri için ilk rehberimiz bu yazı olacak. 22 Haziran’da ise etkinlikleri canlı takip edeceğiz. Canlı etkinlik sırasında kesinleşmiş olan özellikleri paylaşacağımız gibi sorularınızı da cevaplayacağız.

iOS 14 Özellikleri ve Tespit Edilen Yenilikler​

Tek bir başlıkta tespit edilen özellikleri yazmak istemiyor. Bunun yerine sekme sekme özellikleri anlatmaya çalışalım.

Hangi Cihazlar Ortaya Çıktı?​

Özelliklerden önce kodlar içerisinde tespit edilen yeni donanımları söylemek istiyorum. Kodlar içerisinde kayda değer cihazlar olduğu gözüküyor. Tüm kodlar incelendiği zaman donanım için ilk elde ettiğimiz ipucu LIDAR tarayıcı kullanan iki iPhone modeli oluyor.

iPhone 13 değil, iPhone 12 akıllı telefonlarında geçerli olacak olan LIDAR tarayıcı sadece 2 telefonda olacak. 4 model tanıtılacağını düşünecek olursak, iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max telefonlarında bu özelliğin olması olası.

Yeni iPhone modelleri hakkında sadece LIDAR tarayıcının olacağı bilgisi elde ediliyor. iPhone modelinin hemen arkasında yeni bir kulaklık ortaya çıkmış durumda. AirPods Studio olarak adlandırılan kulaklıklar bu kez kulak üstü kulaklıklar olacak.

İkonlarının da gözüktüğü kulaklıkların iki farklı renk seçeneği olacak. AirPods Pro kulaklığında olduğu gibi sadece beyaz renk olmayacak. Siyah ve beyaz renk seçeneğinin bulunacağı ikonlarda da yer alıyor.

Kodlar içerisinde ortaya çıkan bir sonraki cihazımız ise AirTag. Birçok kez AirTag ürünü için haberler yaptık. Bu ürün ortaya yeni çıkmıyor. Geçen seneden beridir konuşuluyor. Yine ikon görselleri gözüken cihaz, minik bir anahtarlığa benzeyecek.

Mini anahtarlık boyutunda olacak olan cihaz, takıldığı nesneyi takip etmenizi sağlayacak. Sırt çantası taşıdığınızı varsayalım. Sırt çantanıza AirTag taktığınız da çantanızı harita üzerinden anlık olarak takip edebileceksiniz. Bu da demek oluyor ki eşyaların kaybedilmesine engel olacak bir teknoloji gelecek. Tam boyutlar, fiyat ve çalışma mantığı için bekliyoruz.

Tüm kodlarda ortaya çıkan son ürün yeni bir Apple TV. Yeni bir Apple TV üzerinde çalışıldığını gösteren bazı ipuçları var. Üstelik bu ipuçları Apple TV kumandalarının da değişeceğini işaret ediyor. Yeni bir TV ürünüyle beraber yeni bir kumanda ile seri tamamen yenilenecek. Hatta bu ürün için tanıtımın 22 Haziran’da yapılabileceğinin mümkün olduğunu da söyleyelim. Bir ihtimal.

iOS 14 ile tespit edilen donanım ürünleri bunlar. Baştan bu cihazları sıralamak istedim. İlerlemeye devam edelim ve özelliklere bakalım.

Bul Uygulamasında Değişiklikler​

Bul uygulaması yenilenecek. Özellikle çocuklu aileler yeni uygulamayı çok sevecek. Çünkü çocuğunuzu uygulama üzerinden takip edebileceksiniz.

Kullanılan uygulamada bildirim sistemi sınırlı idi. Mesela kullanıcı bir yere ulaştığı zaman, istenen adrese ulaşıldığını gösteren bir bildirim gösteriliyordu.

Eski sistemde bu şekilde bir bildirim mantığı vardı. Artık kişinin belirtilen adrese ulaşmaması durumunda da bildirim gönderimi yapılacak. Çocuğunuzu okula gönderdiğinizi düşünelim. Belirlenen sürede okula ulaşılmadığı zaman da bul uygulamasından bildirim alacaksınız.

Bu verileri doğru bir şekilde sağlamak için yeni uygulama artırılmış gerçekliğin gücünü de kullanacak. Artırılmış gerçekliğin bildirime kazandırdığı artılardan birisi de zamanlama olacak. Şöyle ki belirlenen alandan belirlenen zamandan önce çıkıldığı zaman, yine bildirim alınacak.

Çok genel bir örnek olacak ama aklıma başka bir örnek gelmedi. Çocuğunuz okulda ve okuldan çıkacağı saat belli diyelim. Çocuğunuz bir şekilde okuldan ayrılması gereken saatten önce okuldan ayrıldı ve konum değiştirdi.

Bu durumda da yeni uygulama size bildirim gönderecek. Değişikliklerden anında haberdar olacaksınız. Şimdiden yeni “Bul” uygulamasını sevdim. Kendi adıma söylememem gerekirse bu uygulamanın çok yararlı olacağını düşünmekteyim.

Klavye Kısayolları Ekleniyor​

iOS 14 özellikleri içerisinde mi vermek daha doğru olur bilmiyorum ama bu özelliği de eklemek istiyorum. Bundan birkaç gün önce iPadOS 14 kodları içerisinde yeni bir kontrol bloğu bulundu. Bu kontrol bloğundaki verilere göre, iPad modellerinde kullanılan yeni sihirli klavyelere kısayollar eklenecek.

Klavye kısayolları dokunmatik ekranın yerine getirdiği bazı görevlerin daha hızlı bir şekilde yerine getirilmesi anlamına geliyor. Klavye ışığının parlaklığını ayarlamaya kadar bir düzenleme olacak. Klavye kısayolları hakkında da detaylı bir yazı paylaşmıştık.

Bu yazıya aşağıdan ulaşabileceğinizi söyleyeyim. Özelliğin tam olarak nasıl artılar sunacağını görmek için bu yazımızı da okuyabilirsiniz. Şimdilik özellik sınırlı olabilir gibi geliyor. Yani sadece belli iPad modellerinde çalışan bir sistem olabilir. Bunu da belirtmiş olayım.

Apple Pencil, Tarayıcılarda Tüm Özellikleri ile Kullanılabilecek​

Akıllı kaleminizin yeteneklerinden memnun musunuz? Apple Pencil gerçek anlamda yetenekli bir akıllı kalem. Donanımsal olarak çok yetenekli bir kalem olsa da yazılımsal olarak bazı sınırlar var. Mesela internet tarayıcılarında (Safari gibi) tüm özellikleri kullanamıyorsunuz.

Dokunma ve kaydırma hareketleri tamam ama ya diğerleri? Çizim özellikleri, özel işaretlemeler ve buna benzer işlevler için de iPadOS 14 yeterli olacak. Akıllı kalemin tüm yeteneklerini Safari gibi tarayıcılarda da kullanabileceksiniz. Safari dışında diğer tarayıcılar için de özellikler desteklenecek.

Safari’de Tarayıcıda Çeviri Özelliğini Kullanın​

Safari tarayıcıdan başladık devam edelim. iOS 14 özellikleri arasında dahili bir çeviri özelliği de var. Dahili çeviri özelliği Safari tarayıcı üzerinden çalışacak. Girdiğiniz sitelerin dili ne olursa olsun çeviri yapılabilecek.

Sayfalar doğrudan çevrildiği için sanki kendi dilinizde sitelere giriyormuşsunuz gibi olacak. Dahili çeviri özelliği istendiğinde aynı şekilde orijinal dile dönüş yapabilecek. Dahili olarak tarayıcı da çalışacak özellik, ilk etapta tüm diller için açık gelmeyebilir. İlk etapta sınırlı gelse bile sonuçta tüm dillerin destekleneceği biliniyor. Google çeviri gibi düşünmek lazım.

İşletim Sistemi Kurtarma için Yeni Seçenekler​

Kullandığınız iPhone akıllı telefonu sorun verdi ve açılmıyor. Telefonu kurtarmak için Mac cihaza ya da bir bilgisayara ihtiyacınız var. Bu artık sorunlu bir işlem olmaya başladı. Telefonu kurtarmak istediğiniz zaman her an yanınızda bir bilgisayar olmayabiliyor ya da hiç bilgisayar kullanmıyor olabilirsiniz.

Telefonu kurtarmak için zorunluluklar değişecek. iOS 14 ile yeni bir kurtarma modu gelecek. Yeni gelen kurtarma modu sayesinde önceden hazırlanmış olan bir USB ile ya da başka bir iPhone ile kurtarma yapılabilecek. Bu işlem için iPad tabletleri de kullanılabilecek.

Kurtarma işlemini çok kolaylaştıracak ve pratik bir hale getirebilecek bir özellik olacak. Kullanımının nasıl olacağını ise iOS 14 tanıtımı sonrası yakından izleyeceğiz.

Uygulama İkonlarında Yeni Listelemeler​

Uygulama simgelerinin görünümü kolaylaştırılacak. MIUI işletim sisteminde gördüğümüz uygulama çekmecesine benzer bir özellik olacak. Bu özellik sayesinde, uygulamaların ikonlarını bir liste olarak görüntüleyebileceksiniz. İstediğiniz uygulamaya daha kısa yoldan ulaşabileceksiniz.

Uygulama ikonlarının sınıflandırılması da mümkün olacak. En çok kullanılan uygulamalar, açık olan uygulamalar, bildirim gelen uygulamalar gibi listelerde sınıflamalar yapılabilecek. Telefonunuzda yüklü olan uygulamaları tek bir menüde görüntüleyebileceğiniz gibi sınıflama yapılması sayesinde, aradığınızı çok daha rahat bulabileceksiniz. Arayüz kullanılabilirliğinin artması noktasında takdir edilecek bir yenilik olacak.

Bölünmüş Ekran Özelliği​

Android kullanıcıları hemen öne çıkmasın. Biliyorum Android işletim sisteminde bu özellik kullanılıyor. Ekranı istediğiniz gibi bölebiliyorsunuz. Aynı ekran üzerinde iki farklı uygulama açabiliyorsunuz.

Bölünmüş ekran özelliği, telefonu çok kullanışlı bir hale getiriyor. iOS 14 özellikleri içerisinde bu özelliğin çok sevileceği düşüncesindeyim. iPhone akıllı telefonunuzda ekranı ikiye bölebileceksiniz. Bir kısımda farklı bir uygulama bir kısımda farklı bir uygulama kullanabileceksiniz.

Aynı anda iki uygulamada çalışacak. Mesela mesaj yazarken internet sitelerini görüntüleyebileceksiniz. İkonların sürüklenerek kontrol edilebileceğinin anlaşıldığı kodlar, bu konuda tam performans alınacağını gösteriyor. Arayüz eski işletim sistemine göre daha kolay yönetilebilir ve işlevsel olacak.

Gobi Uygulaması Geliştiriliyor​

iOS 14, artırılmış gerçeklik özellikleri de üst seviye bir işletim sistem olacak. Artırılmış gerçekliğe ne kadar önem verildiğini ARKit ile deneyimledik. iOS 14 içerisine de bunun için özel bir uygulama eklenecek. Gobi adı verilen uygulama, iPhone ve iPad kameralarını kullanarak nesnelerin tanınmasını sağlayacak. Kameraya gösterilen ürün hakkında daha fazla bilgi elde edilmesi sağlanacak.

Geliştiricilerin bu yeni özelliği kullanabilecekleri ve bunun üzerine geliştirmeler yapabilecekleri de biliniyor.

Otomobillerin Kilitleri Açılabilecek ve Araçlar Çalıştırılabilecek​

iOS 14 kullanım deneyimini bir üst seviyeye taşımak üzerine kurulu olan bir işletim sistemi olacak. Amaç telefonunun olabildiğince hayatınızı kolaylaştırmasını sağlamak.

Carkey özelliği de hayatı kolaylaştıracak özellikler arasında. Bu özellik sayesinde kullanıcılar araçlarının kilidini iPhone akıllı telefonları ya da Apple Watch akıllı saatleri ile açabilecek. Aracın yanına yaklaşıldığında kilit açılabilecek.

Bir adım öteye taşıyalım. Yalnızca aracın kilitlerinin açılması ya da aracın kilitlenmesi sağlanmayacak. Ek olarak aracı çalıştırmak için de telefonu ya da akıllı saati kullanabileceksiniz.

Apple cüzdan aracılığıyla çalışacak olan yeni özellik, araçların destek vermesi gereken bir özellik olacak. Her otomobil markasında kullanılamayacak. BMW ilk aday. Araçlarda bunun için özel bir kit kullanılması gerekebilir.

Erişilebilirlik Özellikleri Geliştirilecek​

iPhone çevredeki uyarıları algılayabilecek. Mesela bir siren sesi algılanabilecek. Buna göre kullanıcılara uyarılar gösterilecek. Bildirim üzerinden bir bilgilendirme sistemi çalışacak.

Apple Haritalar Yenileniyor​

iOS 14 ile Apple Haritalar yenilenecek. Artık Apple mağazalarında tamir durumları hakkında bilgiler verilecek. Harita üzerinde gösterilen Apple mağazalarının tamir için o an uygun olup olmadığı tespit edilecek. Kullanıcının ne zaman ürünü tamir ettirip ettiremeyeceği konusunda bilgi alınabilecek.

Bu da yeterli gelmeyecek. Sinema salonları, etkinlik alanları, en iyi kafeler gibi bilgileri de yine Apple Haritalar üzerinden alabileceğiz. Tabii ki bu özelliklerin ne kadar Türkiye’de olur?

Duvar Kağıtları Yeniden Tasarlanıyor​

iOS 14 ile yeni duvar kağıtları koleksiyonları gelecek. Varsayılan duvar kağıtları da koleksiyonlara ayrılmış olacak ve kullanıcılar sadece kaydırma hareketi yaparak, bu koleksiyonlar arasında geçiş yapabilecek.

iOS 14 özellikleri bunlar olarak gözüküyor. Kodlar içerisinde çıkan özellikler, çok daha çeşitlenecektir. Bekleyelim ve tanıtımı görelim.