Türkiye'de Yaşayan Birbirinden Güzel Kedi Türleri

alektemovik

Forum Üyesi
Katılım
21 Nisan 2021
Mesajlar
8
Tepkime puanı
0
Takım
Ankaragücü
Ülkemiz, birbirinden güzel pek çok kedi türüne ev sahipliği yapıyor. Gelin Türkiye'de yaşayan kedi türleri nelermiş, birlikte bakalım.
Sevimlilikleri, çeviklikleri ve büyüleyici güzellikleriyle kediler, uzun yıllardır insanlarla beraber uyum içinde yaşayan mükemmel canlılardır. Pek çok türü bulunan kediler ayrıca dünyanın neresine giderseniz gidin karşılaşabileceğiniz, en yaygın görülen hayvan türlerinden de birisidir.
Kediler, yaşadıkları iklim ve bölgenin şartlarına göre de değişiklik gösterebilir. Bu yazımızda, doğa gözlemcisi ve tıp doktoru Pedram Türkoğlu'nun derlemesini yaptığı tweet'ten ilhamla Türkiye topraklarında yaşayan güzeller güzeli kedi tülerini sizler için derledik. Keyifli okumalar.
Türkiye'de yaşayan kedi türleri

Evcil Kedi (Felis catus)


3bdd3088b61a4ec44a0f60af0a18596d00689221.jpeg

Kendilerine has kişilikleriyle hepimizin tanıyıp sevdiği kediler; anatomik açıdan güçlü, esnek bedenleri ve hızlı refleksleri ile diğer kedigillere benzerler. Tarih boyunca kutsal görülüp tapılan kediler, sıcakkanlı tavırlarıyla yüzyıllardır insanlara arkadaşlık etmiştirler.
70ten fazla ırkı olduğu tahmin edilen kediler; sosyal bir tür olmaları ve yüksek üreme oranlarıyla da bilinirler.
Yaban Kedisi (Felis silvestris)

83c3ecf97117275a2fc26557e4fa430ce7e75be6.jpeg

Doğal yayılımı Batı Avrupadan Orta ve Doğu Avrupaya, oradan da Orta Asyaya uzanan Yaban kedisinin bir alt türü olan Afrika yaban kedisi, evcil kediler atası olarak bilinir. Avrupa yaban kedisi (Felix silvestris silvestris), Afrika yaban kedisi (Felis silvestris lybica) ve Asya yaban kedisi (Felis silvestris ornata) olmak üzere üç alt türe ayrılmaktadır.
Yaban kedisine başta Türkiyenin kuzeyi olmak üzere güney ve batı kısımlarında da rastlamak mümkündür.
Saz Kedisi (Felix chaus)

d2070f3ad3c0552c6fccda951b3257a618093f95.jpeg

Saz veya Sazlık kedisi, uzun bacakları ve kısa bir kuyruğu olan bir yaban kedisidir. Kulaklarının ucunda bulunan siyah tüyler sebebiyle vaşağa benzeyen Sazlık kedisi, bu sebeple bataklık vaşağı olarak da bilinir. Nemli ve sulak alanlarda yaşamayı tercih eden Sazlık kedisi, Türkiyede Eğirdir Gölü, Nallıhan, Manavgat Çayı, Akyatan Gölü ve Porsuk Çayında görülmüştür.
Nesli tehlike altında olan Sazlık kedisi, ülkemizde en son Adana, Yumurtalıkta görüntülenmiştir. Ancak petrokimya ve çarpık yapılaşma sebebiyle Sazlık kedisinin Türkiyedeki bu son doğal yaşam alanı da yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.
Karakulak (Caracal caracal)

06a2aa0c204e8f5302a63cef93ab389933319f71.jpeg

Dış görünüşüyle vaşağa benzeyen, hatta yanlış bir şekilde Step ve Mısır vaşağı gibi isimlerle anılan Karakulak, Afrika altın kedisi ve serval ile yakın akraba olan bir türdür. Türkiyede Karakulakın Güney Toroslar, Konya Havzası ve Güneydoğu Anadoluda yaşadığı düşünülmektedir.
İnsanlara kolayca uyum sağlamasıyla bilinen Karakulak; evcilleştirilebilir olmalarıyla da bilinir. Ancak belirtmekte fayda var- tam bir saklanma ustası olan Karakulaka doğada rastlamak için ekstra şanslı olmanız gerekir. Anadolunun bazı yerlerinde fotokapanlarla takip edilmekte olan Karakulakın sayısı oldukça az olduğundan avlaması kesinlikle yasaktır.
Vaşak (Lynx lynx)

6b981c1da5ddf73be500cf851dc66d8eaec9dad6.jpeg

Orta büyüklükteki etçil, omurgalı ve yabani bir tür olan vaşak, kedilere olan benzerliğinin yanında onlardan yaklaşık 5 ila 6 kat daha ağırdır. Vahşi olmalarına rağmen evcilleştirilebilen vaşaklar, genellikle çam ormanları ve açık ormanlık arazilerde yaşamlarını sürdürür. Türkiyede ise vaşaklara Tunceli, Antalya, Ardahan, Bolu, Çankırı, Kars, Kastamonu, Erzurum, Sivas, Artvin ve Rize'de rastlamak mümkündür. Çok iyi birer dağcı olan vaşaklar, evcil kedilerin aksine harika yüzücülerdir.
Ancak maalesef ki vaşaklar da insanlığın tehdidi altında yok olmak üzere olan türlerden birisidir. Ne yazık ki bu güzel canlılar, World Conservation Unionın (Dünya Koruma Birliği) açıkladığı nesli tehlike altındaki 120 memeli türü listesinde yer almakta.
Anadolu Parsı (Panthera pardus tulliana)

8971d794c7a59b5564710e0c9a2b2059b8ffc7dd.jpeg

Bilimsel adı Panthera pardus tulliana olan Anadolu parsı; Orta Doğu ve Batı Asyada yaygın görülen İran parsının (Panthera pardus saxicolor) Anadoluda yaşamakta olan bir ırkıdır. Uzun bir süre bir pars alt türü olarak kabul edilen Anadolu parsı, batı ve orta Asya pars türlerinden genetik olarak pek farklı olmadığının keşfedilmesinin ardından İran parsının bir alt türü olmuştur.
Yıllardır Türkiyede görülmeyen ve nesli tükendiği düşünülen Anadolu parsı kısa bir süre öncesinde termal kameralara yakalanmış; bu büyüleyici canlının tehlike altında da olsa varlığını sürdürmeye devam ettiği anlaşılmıştı.

Alıntıdır.
 
Benzer konular Forum Tarih
aDm Hayvanlar Genel 4 2K

Benzer konular

İçerik sağlayıcı "paylaşım" sitelerinden biri olan Harbimekan.Com Forum, Eğlence ve Güncel Paylaşım Platformu Adresimizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Harbimekan.Com sitesindeki konular yada mesajlar hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler için info@harbimekan.com yada iletişim sayfası üzerinden iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 Gün (72 Saat) içerisinde Forum yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.

Bu Site, Bilim ve Sağlık Haber Ajansı Üyesidir.

Yığıntı - 8kez - kaynak mağazam - Uğur Ağdaş