Muhteşem Mimarisi İle Ayasofya

Lima

Harbi Üye
Bayan Üye
Forum Üyesi
Katılım
17 Mart 2019
Mesajlar
7,431
Tepkime puanı
9
Cinsiyet
  1. Bayan
Ayasofya , çoğunlukla sanat ve mimarlık dünyasındaki en değerli ve büyüleyici yapılardan biri olarak bilinir. Zamana meydan okuyarak nadir eserlerin koleksiyonuna girmeyi hak ediyor. İstanbul’un Topkapı Sarayı yakınında, tarihi Sultanahmet semtinde yer almaktadır.

Ayasofya, hem Bizans hem de Osmanlı İmparatorlukları için mükemmel bir mimari güzellik ve önemli bir anıt. kilise, daha sonra cami ve bir müze dönüştü. Ayasofya aynı yerde üç kez yeniden inşa edilmiştir . büyük bir kilise anlamına gelen Megale Ekklesia öncelikle seçildi ama Ayasofya Kutsal Bilgelik anlamına gelen olarak o zaman değiştirildi.

İlk kilise İmparator I. Constantine’nin oğlu İmparator Constantius II (337-361) tarafından yaptırılmıştır. Bu kilise, her biri bir galeri katını taşıyan iki ya da dört koridor ile çevrili bir nef içeren ahşap çatılı bir bazilika idi. Önceden bir atriyum vardı.

Patrik Jennifer Chrysostom, İmparator Arcadius tarafından sürgüne gönderildiğinden bu kilise, ayaklanmalar sırasında 404’de büyük oranda yakıldı. Bugün, bu ikinci kiliseden bazı mermer bloklar üçüncü kilisenin / müzenin avlusunda temsil edilmektedir.

İkinci kilise mimar Ruffinos İmparatoru Theodosios II tarafından yaptırılmıştır. Bu kilise de bazilika olarak inşa edilmiş ve kökü ahşaptan yapılmıştır. 5 adet baştan, 3 adet kapısı ve anıtsal bir girişi vardır. İmparator I. Justinian’a (527-565) karşı Nika İsyanı denilen isyanlardan sonra ikinci Ayasofya 532’de yeniden yakıldı.
Mevcut Ayasofya , Yunan bilim adamları Isidore fizikçisi ve Anthemius matematikçi İmparator Justinian’ın emriyle yaptırılmıştır. Bizans mimarisinin mozaiklerle zengin mermer sütunlar ve kaplamalarla zenginleşmiş örneklerinden biridir.

Suriye’den sarı taş, Mısır’dan porfir (kırmızı mermer) ve Efes’teki Artemis Tapınağı’ndan Helenik Sütunlar da dahil olmak üzere imparatorluğun her yerinden birçok malzeme getirildi. Bu yapıyı inşa etmek için on binden fazla kişi çalışmış ve üçüncü kilise imparator tarafından 537’de yapılmıştır.

Ayasofya camii
Mozaikler daha sonra Justin II (565-578) zamanında bitirildi. Ayasofya, Fatih Sultan Mehmet tarafından 1453’te İstanbul’un fethinden sonra camiye dönüştürülmüştür. Ayasofya, yaklaşık 500 yıldır İstanbul’un ana camisi olarak görev yapmıştır.

İstanbul Beyazıt Camii, Kalender Camii, Süleyman Camii ve Eyüp Sultan Cami gibi İstanbul’un birçok Osmanlı camisinde örnek olmuştur. 16. ve 17. yüzyıllarda minber, mihrap, İslam’ı yansıtan vaaz tahtası ve tahta çubuklar iç kısımlara kondu. Bir kütüphane Sultan I. Mahmud tarafından yaptırılmıştır.Ayasofya Hamam
Çeşme parkının bitişiğindeki güneybatısında, Ayasofya Camii Külliyesi’nden Türk Hamamı olan Hürrem Sultan Hamam, usta mimar Mimar Sinan tarafından tasarlanmış ve Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılmıştır. Güzel bir şekilde restore edilmiş ve yine Hamam olarak hizmet vermektedir.

Modernleştirildi ve 1934’te Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Kemal Atatürk’ün talebi üzerine Ayasofya Müzesi’ne dönüştürüldü.

Mağaranın alt kısmında yer alan namaz halıları çıkarıldı, ancak mozaikler büyük ölçüde sıvanmış kaldı ve binanın bir süre bozulmasına izin verildi. Bazı kaligrafik paneller diğer camilere gönderildi, ancak sekiz roundel kaldı ve bugün hala görülebilir.

Caminin köşesinde terleyen bir sütun var. Bu sütunun alt kısmı bronz bir kemer ile çevrilmiştir ve parmak eklemek için bir delik vardır. Sütun hakkında birçok efsane ve öykü var. Kuzey kanadında bir mozaik paneli bulunur ve güney kanadında her biri üç figürlü gruplar içeren üç panel bulunur.

Bizans mozaik sanatının bir başyapıtı, güney galerideki bir pencereden gelen ışıkla aydınlatılıyor. “Deesis” adı verilen panel, son kararı temsil ediyor ve üç figürden oluşan bir kompozisyon: İsa, Meryem Ana’nın ve Vaftizcının Yanyanı’nın yanında, merkezde görülüyor. Mozaiklerin arka planda alışılmadık biçimde düzenlenmesi figürlerin güzelliğini vurgular ve yüz ifadeleri son derece gerçekçidir.

Meryem Ana ve Mesih, İmparator Comnenus II ve İmparatoriçe Eirene, 12. yüzyıldan kalma bir panelin güney galerisinin sonunda tasvir edilirken, yan duvardaki panel, Prens Alexius’u canlandırıyor.

Mimari güzellik nedeniyle Ayasofya Dünya Mirası olarak kabul ediliyor.
 

SiyahLi

Harbi Üye
Forum Üyesi
Katılım
2 Mayıs 2020
Mesajlar
3,500
Tepkime puanı
8
Takım
Beşiktaş
Paylaşım için teşekkürler
 
İçerik sağlayıcı "paylaşım" sitelerinden biri olan Harbimekan.Com Forum, Eğlence ve Güncel Paylaşım Platformu Adresimizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Harbimekan.Com sitesindeki konular yada mesajlar hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler için info@harbimekan.com yada iletişim sayfası üzerinden iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 Gün (72 Saat) içerisinde Forum yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.

Bu Site, Bilim ve Sağlık Haber Ajansı Üyesidir.

Yığıntı - 8kez - kaynak mağazam - Uğur Ağdaş