8kez Yığıntı

#include Nedir ?

Kurtbeyi

Misafir Editör
Katılım
5 Şubat 2022
Mesajlar
496
Tepkime puanı
44
Konum
istanbul
Cinsiyet
  1. Bay
Takım
Fenerbahçe
Her C++ programının başında görürsünüz bu kodu. Peki nedir bu #include ? #include komutu, (Türkçesi içeriye almak), bir takım kod tanımlarının olduğu dosyaları, programınıza dahil eder. Ne demek bu? Mesela örneğimizdeki cout komutu, iostream dosyası içerisindedir. Yani biz cout komutunu kullanabilmek için önce onun tanımlamasının yani ne iş yapacağının anlatıldığı dosyayı programımıza dahil ediyoruz. Biz bu eklediğimiz dosyalara kütüphane diyeceğiz.

Bazı önemli kütüphaneler ve işlemleri:


iostream : In Out Stream (Giriş, çıkış akışı) Uygulamamızın klavyeden, dosyadan vs. girdi; ekrana ya da bir dosyaya çıktı vermesini sağlar. Yalnızca C++ da kullanılabilir.
stdio.h : Standart In Out (Standart Giriş Çıkış) iostream 'ın C versiyonudur. C++ tarafından da desteklenir, ancak tavsiye edilmez.
cmath / math.h : Matematiksel işlemleri barındırır.(Karekök, üs, logaritma vs.) clocale / locale.h : Dil dosyalarını barındırır. Eğer eklenmezse türkçe karakterler görünmez/bozuk görünür.
stdlib.h : Standart Library (Standart Kütüphane) İçerisinde giriş/çıkış hariç bir çok gerekli işlem barındırır. C++ için olanı ise cstdlib dir. ancak stdlib de C++ da kullanılabilir. Her programa eklenmesi tavsiye edilir.
windows.h : Windows a ait işlemleri barındırır. DirectX uygulamalarımızın hepsinde ekleyeceğiz. C ve C++ da kullanılabilir.
 
Benzer konular Forum Tarih
Kurtbeyi C ve C++ 2 168
Kurtbeyi C ve C++ 1 128
Kurtbeyi C ve C++ 1 142
Kurtbeyi C ve C++ 2 241
Ahbap C ve C++ 1 303

Benzer konular

İçerik sağlayıcı "paylaşım" sitelerinden biri olan Harbimekan.Com Forum, Eğlence ve Güncel Paylaşım Platformu Adresimizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Harbimekan.Com sitesindeki konular yada mesajlar hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler için info@harbimekan.com yada iletişim sayfası üzerinden iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 Gün (72 Saat) içerisinde Forum yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.

Bu Site, Bilim ve Sağlık Haber Ajansı Üyesidir.