Erkeklerin Sakal Bırakmalarının Altındaki Neden

ÜstaD

Harbi Üye
Özel Üye
Forum Üyesi
Katılım
16 Haziran 2021
Mesajlar
28,333
Tepkime puanı
21
Konum
İstanbul
Cinsiyet
  1. Bay
Takım
Tarafsız
Bilim insanları erkeklerin neden sakal bıraktığının yanıtını maymunlarda buldu.

Western Australia Üniversitesinden araştırmacılar erkeklerin sakal bırakma nedenlerini bulmak için erkek primatlar üzerinde bir araştırma yürüttü.

ÇEKİCİLİK VE GÜÇ

Evolution and Human Behaviour adlı dergide yayımlanan çalışmada araştırma ekibi, erkek primatların bulundukları toplumda kendi cinsel çekiciliğini arttırmak ve diğer erkekler üzerinde güç kurmak için vücutlarında gösterişli işaretler geliştirmesinin üzerine gitti.

GÖSTERİŞLİ İŞARETLERDEN BİRİ SAKAL

Bu işaretler;
Orangutanlarda yanak çıkıntısı, uzun burunlu maymunlarda uzamış burunlar, altın uzun burunlu maymunlarda üst dudak çıkıntısı, insanlarda ise sakal olarak belirlendi.
154 primat türünü inceleyen ekip sosyal ve fiziksel anlaşmazlıkların yaygın olduğu çevrelerde yaşayan türlerde bu işaretlerin daha belirgin olarak geliştiği görüldü.

ERKEK NÜFUSU ARTTIKÇA REKABET DE ARTIYOR

Buna göre; bir çevrede erkek nüfusu arttığı zaman rekabet de artıyor, dolayısıyla erkeklerin öne çıkardıkları işaret de..
Araştırmada 1842-1971 yılları arasında İngilterede evlilik çağındaki kadın nüfusunun düştüğü dönemde İngiliz erkekleri arasında daha çekici görünmek için sakal ve bıyık bırakma modasının hızla yayıldığına dikkat çekiliyor. Makale İngilz Gazetesi Daily Telegraph'ta yayınlandı
 

Benzer konular

MisGibi

Harbi Üye
Forum Üyesi
Katılım
25 Eylül 2021
Mesajlar
1,881
Tepkime puanı
15
Takım
Galatasaray
Yani bence hiçbiri sebep değil ama neyse
 
İçerik sağlayıcı "paylaşım" sitelerinden biri olan Harbimekan.Com Forum, Eğlence ve Güncel Paylaşım Platformu Adresimizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Harbimekan.Com sitesindeki konular yada mesajlar hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler için info@harbimekan.com yada iletişim sayfası üzerinden iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 Gün (72 Saat) içerisinde Forum yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.

Bu Site, Bilim ve Sağlık Haber Ajansı Üyesidir.

Yığıntı - 8kez - kaynak mağazam - Uğur Ağdaş - genel forum - webp converter