Azize İsminin Anlamı

Lima

Harbi Üye
Bayan Üye
Forum Üyesi
Katılım
17 Mart 2019
Mesajlar
7,430
Tepkime puanı
9
Cinsiyet
  1. Bayan
Türk Dil Kurumu’na Göre Azize İsminin Anlamı Ne Demek?

TDK’nın kişi adları sözlüğüne göre Arapça kökenli bir kız ismi olan Azize’nin manası “Ermiş kadın.” şeklinde ifade edilmiştir.
Önemli Not: İsminizin gerçek (asıl) anlamı yukarıda verilen TDK’nın kişi adları sözlüğündeki anlamıdır. Fazla bilgi göz çıkarmaz diyerek, diğer güvenilir sözlüklerde yer alan alternatif anlamları da aşağıda paylaşıyoruz.


Saygıdeğer, saygın.
Sevgili.
(bkz. aziz)
(Müe.) Aziz olan.
Sözlük 2:: Azize: Onur sahibi yüce, ermiş
Sözlük 3:: Azize: 1. Saygın, kutsal, ermiş kadın. 2. Sevgili.

Dini Açıdan Azize İsmi Caiz Midir ve Kuran’da Geçiyor Mu?

Kuranı Kerim’de Azize adı geçmez. Maalesef Kuran’ın hiçbir yerinde Azize diye bir kelime katiyen yoktur.
Bununla birlikte, Azize adı kesinlikle caizdir.

Çünkü Azize sözlükteki tanımında dinimize ve kültürümüze aykırı hiçbir şey bulunmamaktadır. Bundan dolayı da yeni doğan bebeklere Azize adını gönül rahatlığıyla koyabilirsiniz.

Azize İsminin Kabala Hesabına Göre Analizi


Azize ismi size hayata pratik, mantıklı, analitik bir yaklaşım ve büyük bir sabır kazandırdı.
Mekanik veya teknik nitelikteki herhangi bir işte çalışmaktan hoşlanırsınız ve yapmaya değecek şeyin iyi yapmaya değer olduğuna inanırsınız.
Bir projeye ilgi duyduğunuzda, tüm düşüncelerinizi üzerinde yoğunlaştırırsınız ve kesintiye uğramayı sevmezsiniz.
Bu isim, kasıtlı ve metodik bir düşünce ve konuşma tarzı yaratır; Öğrenmeye zaman ayırır, ama bir konuya hakim olduğunuzda, onu unutma.
Yaptığınız her şeyde çok sistematiksiniz ve sıra dışı şeyleri görmek istemezsiniz; Ancak, çok telaşlı olmanız için bir eğilim var.
Doğanızda, özellikle de değişim ve belirsizlikle karşı karşıya kaldığınızda, sorumluluklarınız üzerinde endişelenmenize neden olabilecek bir ciddiyet vardır.Sağlık analizi


Et, patates, ekmek ve hamur işleri gibi ağır yiyeceklere aşırı düşkün ve mide ve bağırsak rahatsızlıkları çekebilirsiniz.Azize ismi ile uyumlu isimler hangileri?

Azize Hangi İsimlerle Uyumludur?
Aşağıda Azize ismi ile uyumlu isimler verilmiştir. Böylece ilk çocuğunuzun ismi Azize ise, ikincisine de onunla uyum içinde olan benzer bir isim koyabilirsiniz.

Benzer İsimler:
Alize
Azze
Azime
Dize
Anise
İlk Üç Harfine Göre:
Azizi
Aziz
Azim
Azime
Azimet
Son Üç Harfine Göre:
Caize
Hafize
Alize
Hazize
Ramize
İlk ve Son Harfine Göre:
Altınbike
Alize
Azade
Atiye
Alpbike

Azize İsimli Ünlülere Örnekler

Adı Azize olan ünlü kişiler şunlardır:

Azize Tanrıkulu (Doğum Tarihi: 9 şubat 1986, Bismil, Diyarbakır, Türkiye), Olimpiyat ikincisi ve Avrupa şampiyonu Türk millî tekvandocudur. Aynı zamanda, Türk millî tekvandocu Bahri Tanrıkulu’nun kız kardeşidir.
 

Benzer konular

İçerik sağlayıcı "paylaşım" sitelerinden biri olan Harbimekan.Com Forum, Eğlence ve Güncel Paylaşım Platformu Adresimizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Harbimekan.Com sitesindeki konular yada mesajlar hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler için info@harbimekan.com yada iletişim sayfası üzerinden iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 Gün (72 Saat) içerisinde Forum yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.

Bu Site, Bilim ve Sağlık Haber Ajansı Üyesidir.

Yığıntı - 8kez - kaynak mağazam - Uğur Ağdaş - genel forum - webp converter