dizin sitesi takipçi satın al gündem forum

Zeytinyağlı baklava ürettiler: Türkiye’de yeni bir çığır açmakta

ÜstaD

Özel Üye
Forum Üyesi
Katılım
16 Haziran 2021
Mesajlar
16,508
Tepkime puanı
6
Konum
İstanbul
Cinsiyet
  1. Bay
Takım
Tarafsız
Zeytinyağlı baklava ürettiler: Türkiye’de yeni bir çığır açmakta

Adana'da bir pastanede zeytinyağlı baklava üretilmeye başlandı. Kilosu 75 liradan günlük 14 tepsi satılan zeytinyağlı baklava, tüketiciler tarafından beğenilirken yakında yaygınlaşması ve kentteki tatlıcıların vitrinlerini süslemesi bekleniyor.

p6RXMtaXoEecDKj3HpkLjg.jpg

Adana’da geçmiş yıllara oranla yaklaşık yüzde 10-15’lik artışla 120 bin dekar alandan 60 bin ton zeytin hasadı yapılıyor. Kentteki zeytin üretimi de artınca zeytinyağı üretimi de arttı. Bir pastanenin sahipleri baklavayı da tereyağı yerine zeytinyağı ile yaptı.
cDpYR43fSk2BM0JoX4ZG-w.jpg

Baklava, tüketiciler tarafından lezzetiyle tam not aldı. Kilosu 75 liradan satılan baklavadan, günde ortalama 14 tepsi tüketiliyor.
rXGt4qK_lEG212VtOF0qzA.jpg

Adana Tarım ve Orman İl Müdürü Muhammet Ali Tekin, Adana'da yaklaşık 120 bin dekarlık alandan 60 bin ton civarında zeytin rekolte elde edildiğini belirterek, "Bu zeytinlerin 40 bin tonu yağlık olan çeşitlerden. Zeytinyağı insan vücudunda damar sertleşmesini ve damarlardaki kolesterolü iyiye çevirme yönünde ciddi bir katkısı vardır. Zeytinyağlı baklava Türkiye’de yeni bir çığır açmakta. Bunun da ilimizde olması bizim için avantaj” diye konuştu.
5hHRNoNLREmIJZUpP4kE4A.jpg

Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Adana Şube Başkanı Bilal Serttaş, zeytinyağlı baklavanın yakında Adana mutfağına mal olmasını beklediklerini belirterek, "Dernek olarak biz böyle sağlıklı ürünlerin mutfaklarımızda olmasını özellikle Adana mutfağına mal olmasını destekliyoruz” dedi.
SIjRX047UECJfSzQhSr8Hw.jpg

İşletme sahiplerinden Teymur Koçaklı da ilgiden memnun olduklarını zeytinyağlı baklavanın kilosunun 75 liradan günde ortalama 14 tepsi satıldığını söyledi.
9qe9kBOks0OyRO9vPtSAJg.jpg

09PO9tVy8kadWAnEqU5awQ.jpg

1Oq4r3J03kWJkRw5_qQvQA.jpg

rGodWVEBXUOmLKuQMZHUVA.jpg

KBr27nJgBECmXW1yOpe77Q.jpg

sNCv9rJ0IEiqBDJetxTL2Q.jpg

YRWDGMj3VU6IbRPcSCTkZw.jpg

CejHG1XTDkSrIjJ3OfwMSQ.jpg
 
İçerik sağlayıcı "paylaşım" sitelerinden biri olan Harbimekan.Com Forum, Eğlence ve Güncel Paylaşım Platformu Adresimizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Harbimekan.Com sitesindeki konular yada mesajlar hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler için info@harbimekan.com yada iletişim sayfası üzerinden iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 Gün (72 Saat) içerisinde Forum yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.