Yapay zekadan 10 yaşındaki çocuğa tehlikeli öneri: Prize bozuk para değdir

ForumGurusu

Forum Üyesi
Katılım
May 11, 2021
Mesajlar
758
Tepkime puanı
0
Takım
HataySpor
Yapay zekadan 10 yaşındaki çocuğa tehlikeli öneri: Prize bozuk para değdir

ABD’de 10 yaşında bir kız, Amazon’un yapay zeka destekli sanal asistanı Alexa’dan “yapması gereken bir meydan okuma" istedi. Alexa, çocuğa prizin yarısına kadar soktuğu fişe bozuk para değdirmesini söylerken, çocuğun annesi olaya müdahale ederek kızını durdurdu. Olay sonrası Amazon, gelecekte böyle bir aktivite önermesini önlemek için sanal asistanında güncelleme yaptığını duyurdu.

nbfCKusdHkuGMJ38hDyW2g.jpg

ABD’li teknoloji devi Amazon’un yapay zeka destekli sanal asistanı Alexa, 10 yaşındaki bir çocuğa tehlikeli bir öneride bulundu. Sanal asistan, kız çocuğuna prizin yarısına kadar soktuğu fişe bozuk para değdirmesini söyledi.
S0lgm9sdJEW8TPk9ASZ5hg.jpg

ABD’de meydana gelen olayda 10 yaşındaki bir kız çocuğu, TikTok’ta yaklaşık bir yıl önce yaygınlaşan akımlardan biri olan ‘Penny Challenge‘ adlı meydan okumaya katıldı. Kız, Amazon’un sanal asistanı Alexa'dan "yapması gereken bir meydan okuma" isterken, yapay zeka, "Bir telefon şarj cihazını bir duvar prizinin yaklaşık yarısına kadar takın, ardından açıkta kalan uçlara bozuk parayla dokunun" dedi.
XLFAAUqai02ZSDztGzMvbw.jpg

Olayla ilgili açıklamada bulunan 10 yaşındaki kızın annesi Kristin Livdahl, “Youtube’da daha önce bir eğitmenin sunduğu fiziksel aktivite meydan okumalarını yapmıştık. Dışarıda hava kötüydü ve kızım yine bir challenge oyunu oynamak istedi” dedi.
5PntR4Sfzk6t1Mc_B-TPwQ.jpg

Alexa’nın önerdiği şeyi duyduğu an müdahale ettiğini belirten anne, "Hayır, Alexa, hayır! " diye bağırdığını söyledi. Kristin Livdahl, kızının "böyle bir şey yapamayacak kadar akıllı" olduğunu sözlerine ekledi.
QWn-CuGy3UOhyMjNFnfT6g.jpg

Metallerin elektriği iletme özelliği nedeniyle elektrik prizlerine değdirilmesi elektrik çarpmalarına, yangınlara ve diğer ciddi hasarlara neden olabiliyor.
dW_KwEXcLEutfkAHjcRiYQ.jpg

BBC’ye konuşan Amazon sözcüsü, sanal asistan Alexa’nın gelecekte böyle bir aktivite önermesini önlemek için güncelleme yaptığını duyurdu. Amazon yaptığı açıklamada, "Müşteri güveni, yaptığımız her şeyin merkezinde yer alıyor ve Alexa, müşterilere doğru ve yardımcı bilgiler sağlamak için tasarlandı" derken, “Bu hatanın farkına varır varmaz, düzeltmek için hızla harekete geçtik” ifadelerini kullandı.
 
İçerik sağlayıcı "paylaşım" sitelerinden biri olan Harbimekan.Com Forum, Eğlence ve Güncel Paylaşım Platformu Adresimizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Harbimekan.Com sitesindeki konular yada mesajlar hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler için info@harbimekan.com yada iletişim sayfası üzerinden iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 Gün (72 Saat) içerisinde Forum yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.