WhatsApp’tan geri adım

Emre Esmer

Harbi Üye
Forum Üyesi
Takım
Beşiktaş
Rekabet Kurumu’nun WhatsApp’ın ‘veri hırsızlığı’ tartışmalarına yol açan sözleşme dayatmasına karşı verdiği girişimler sonuç verdi. Kurumun başlattığı soruşturma kapsamında savunması alınan WhatsApp, güncellemenin Türkiye’de yürürlüğe girmeyeceğini kurula bildirdi.

Ocak ayında , kullanıcılarından elde edilen verileri Facebook ile paylaşacağını ve bu sayede gelir elde edeceğini açıklamış fakat bu hamle Türkiye de dahil olmak üzere büyük tepki çekmişti.

Whatsapp abonelerinden yeni so?zles?meyi 8 S?ubat 2021 tarihine kadar kabul etmelerini istemis?, bu tarihe kadar kabul etmeyen kullanıcıların veri akıs?larında o?nce yavas?lamaya gidileceg?ini, sonrasında da bu kis?iler ic?in uygulamanın kullanıma tamamen kapatılacag?ını ac?ıklamıs?tı.

Whatsapp’ın bu kararı u?zerine WhatsApp kulllanıcıları, yazıs?malarının ve kis?isel verilerinin bas?ka mecralarda paylas?ılacag?ı ic?in panig?e kapıldı. Pek c?ok kis?i Whatsapp’a alternatif olan uygulamalara yo?nelmeye bas?layınca, WhatsApp geri adım sayılabilecek bir adım atarak, yeni so?zles?menin kabul su?resini 15 Mayıs 2021 tarihine ertelemişti.

REKABET KURUMU’NA İLETİLDİ

Bu gelis?meler u?zerine, Rekabet Kurulu, Facebook’un Tu?rkiye’de WhatsApp kullanıcılarının verilerini bas?ka hizmetler ic?in kullanılmasına yo?nelik getirdig?i kos?ullar ile ilgili olarak sorus?turma bas?lattıg?ını, sorus?turma sonuc?lanıncaya kadar tedbir kararı verdig?ini ac?ıklamıştı.

Kullanıcıların bu?yu?k bo?lu?mu? Telegram, Signal ve dig?er alternatif mecralara da abone olmaya bas?larken, WhatsApp'ın tepki çeken gizlilik sözleşmesi Türkiye'yi kapsamayacağı öğrenildi.

Rekabet Kurumu, soruşturma kapsamında geçtiğimiz günlerde şirketten konu ile ilgili bilgi talep etti. Beklenilen o bilgi ve belgeler kuruma ulaştı. Rekabet Kurumu’ndan alınan bilgiye göre WhatsApp, kullanıcılara zorunlu hale getirdiği gizlilik sözleşmesinde Türkiye yönünden geri adım attı.

Bu kapsamda, sözleşmenin Türkiye’yi kapsamayacağını öğrenildi. Karar kapsamında WhatsApp, gizlilik sözleşmesini içeren bildirimleri kullanıcılara göndermeyeceğini ve güncellemenin Türkiye’de yürürlüğe girmeyeceğini bildirdi.

Alıntı