UYAP Avukat Portalı'ndaki ücretsiz hizmet uzatıldı

ÜstaD

Özel Üye
Forum Üyesi
Katılım
Haz 16, 2021
Mesajlar
4,734
Tepkime puanı
5
Takım
HataySpor
UYAP Avukat Portalı'ndaki ücretsiz hizmet uzatıldı

Avukatların UYAP Avukat Portal Bilgi Sistemi üzerinden yapacakları sorgulamaların ücretsiz olmasına ilişkin uygulama 1 Ocak 2023'e uzatıldı.

UYAP Avukat Portalı'ndaki sorgulamalardan ücret alınmaması 1 Ocak 2023'e uzatıldı

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Adalet Bakanlığınca "güven veren ve erişilebilir" adalet anlayışı kapsamında hayata geçirilen uygulamaların, hem vatandaşların hem yargı mensuplarının, yargı çalışanlarının ve avukatların adalete erişimini güçlendirdiği belirtildi.

Bu kapsamda bakanlık mühendislerince geliştirilen UYAP Avukat Portal Bilgi Sistemi ile avukatların, internet üzerinden sistemde vekaletleri bulunduğu dava dosyalarını inceleme, suret alma, evrak ekleme, dava açma, icra takibi başlatma, harç ödeme ve E-duruşmaya katılma imkanı buldukları hatırlatılan açıklamada, Resmi Gazete'de 19 Aralık 2018'de yayımlanan "Abonelik Sözleşmesinden Kaynaklanan Para Alacaklarına İlişkin Takibin Başlatılması Usulü Hakkında Kanun" kapsamında sorgulamalara ilişkin ücretin arttırılması veya azaltılması konusunda Adalet Bakanlığına yetki verildiğine dikkat çekildi.

Açıklamada, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün onayıyla, UYAP Avukat Portal Bilgi Sistemi'nden yapılacak sorgulamaların ve Merkezi Takip Sisteminin oluşturacağı iş yükünün gerçek ortamda tespiti ile kullanıcıların yeni arayüze alışarak sistemi yakından tanımalarının sağlanması amacıyla, kullanıcılardan gelen talepler de dikkate alınarak sorgulamalardan ücret alınmamasına ilişkin kararın bir kez daha uzatıldığı bildirildi.

Alınan kararla, dosya safahat bilgileri ile borçluya ait mal, hak ve alacak sorgulamalarından ücret alınmamasına ilişkin yeni süre 1 Ocak 2023 olarak belirlendi.
 
İçerik sağlayıcı "paylaşım" sitelerinden biri olan Harbimekan.Com Forum, Eğlence ve Güncel Paylaşım Platformu Adresimizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Harbimekan.Com sitesindeki konular yada mesajlar hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler için info@harbimekan.com yada iletişim sayfası üzerinden iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 Gün (72 Saat) içerisinde Forum yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.