Tekstil Mühendisliği Nedir? İş İmkanları Nelerdir?

Faruk

Harbi Üye
Forum Üyesi
tekstil-muhendisligi.jpg

Birçok alanda kullanılmakta olan tekstil maddelerinin, kullanılacağı alana uygun ham maddesinin seçilmesi, ham maddeye uygulanacak özelliklerin belirlenmesi, bu özelliklerin tekstil maddesine uygulayacağı yöntemlerin belirlenmesi ve tüm bunların sonucunda ürünün üretime başlamasına karar verilen mühendislik dalı tekstil mühendisliği olarak tanımlanmaktadır.

Tekstil mühendisleri, lif, iplik, kumaş ya da hazır giyim üretimi yapan fabrikaların üretim departmanında, moda markalarının ofislerinde, tekstil ve konfeksiyon endüstrisinde, tekstil üretim ve pazarlaması yapan kuruluşlarda teknik satış sorumlusu olarak görev yapabilmektedir.

Tekstil mühendisi olmak isteyen kişilerin sahip olması gereken nitelikler şunlardır;
  • Yüksek düzeyde teknik bilgi ve güçlü pratik beceriye sahibi olmak
  • Son teslim tarihlerine riayet etmek
  • Ekip çalışmasına yatkın olmak, departmanda yer alan diğer uzmanlar ile iş birliği içerisinde olmak
  • Problem çözebilme becerisine sahip olmak
  • Farklı görevler arasında geçiş yapma kabiliyetine sahip olmak ve önceliklendirme yapabilmek
  • Laboratuvar ya da fabrika gibi kapalı alanlarda çalışabilecek fiziki yeterliliğe sahip olmak
Tekstil Mühendisinin Görevleri
Giyim, ev eşyası, otomotiv gibi çeşitli sektörlerde kullanılan kumaşların tasarım ve geliştirilmesinden sorumlu tekstil mühendislerinin görevleri şunlardır;
  • Kumaş ya da tekstil ürünlerini değerlendirmek için tedarikçiler ile iletişim kurmak, ürünleri seçmek ve tanımlamak
  • Ürünleri talep edilen kriterlere uygun şekilde geliştirmek
  • Numune üretilmesini sağlamak
  • Kumaşın boyanması ve hazır giyim ürünlerinin üretimini gerçekleştirmek
  • Yün ve pamuk gibi doğal, polyester, polioksil, polyamid gibi yapay lifler ile bu liflerden kumaş üretilmesini sağlamak
  • Ürünlerin, dayanıklılık, belirlenen renk skalası gibi özellikleri taşımasını sağlamak
  • Üretim ve kalite standartlarını kontrol etmek
  • Biyomedikal malzeme, kompozit veya spor tekstili gibi yüksek performanslı kumaşları araştırmak ve geliştirmek
  • Müşterilere üretilen ürün ile ilgili olarak ürünün niteliklerini açıklamak
  • Müşteri şikayetlerini değerlendirmek
  • Tekstil de kullanılan makinelerin üretilmesi, geliştirilmesi işlemlerini tasarlamak ve uygulamak
  • Kullanılan makinelerin ayarlarını ve bakımını sağlamak
  • İş akışını düzenlemek, üretim planı yapmak
  • Ürünlerin kalite kontrolünü yapmak ve pazarlanmasını sağlamak
  • İplik ve kumaşların üretim kalitesini iyileştirmek için yenilikçi fikir ve teknikler geliştirmek
  • Ürünün istenilen kalitede daha düşük maliyette üretilmesini sağlamak
  • Ürünün kaliteli olmasını sağlayan kimyasal bileşenler oluşturmak
  • Ürünün teknik, dokuma, örme, estetik ve baskı desenlerini bilgisayar programları yardımı ile tasarlamak ve uygulamak
  • Tasarım ve üretim kadrosuyla iletişim kurarak teknik danışmanlık sağlamak
  • Satışların doğru müşterilere ulaşmasını sağlamak amacı ile satış ekibi ile iletişime geçmek
Tekstil Mühendisliği, moda kıyafetlere olan talebi dikkate alarak çok fazla araştırma, yaratıcılık ve yenilik talep ediyor. Okul bitirdikten sonra, öğrencilerin kaliteli bir sonuç elde etmek için bu yaratıcılığı ve bilimsel bilgiyi çalışmalarında kullanmaları gerekir.

Tekstil Mühendisleri genellikle en iyi tekstil fabrikaları ve şirketleri tarafından işe alınır. İstihdamın yanı sıra tekstil mühendisleri kendi işlerini bile açabilirler. Tekstil Mühendisliği bölümünden mezun olan öğrenciler aşağıdaki bölümleri doldurmaları için işe alınır:
  • Tıbbi tekstil mühendisi
  • Süreç Mühendisi
  • Operasyon stajyeri
  • Kalite kontrol süpervizörü
  • Süreç iyileştirme mühendisi
  • Teknik satış elema

MisGibi

Harbi Üye
Forum Üyesi
Takım
Galatasaray
bu mesleği çok övüyorlar geleceği var diye ilgilisine duyrulur

İçerik sağlayıcı "paylaşım" sitelerinden biri olan Harbimekan.Com Forum, Eğlence ve Güncel Paylaşım Platformu Adresimizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Harbimekan.Com sitesindeki konular yada mesajlar hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler için info@harbimekan.com yada iletişim sayfası üzerinden iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 Gün (72 Saat) içerisinde Forum yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.

Bu Site, Bilim ve Sağlık Haber Ajansı Üyesidir.

Yığıntı - 8kez - kaynak mağazam - Uğur Ağdaş - genel forum - webp converter