dizin sitesi takipçi satın al gündem forum

TBMM Başkanı Şentop: Türkiye-Polonya-Romanya Meclis Başkanları Toplantısını Türkiye’de yapmayı arzu ediyoruz

ÜstaD

Özel Üye
Forum Üyesi
Katılım
16 Haziran 2021
Mesajlar
15,609
Tepkime puanı
6
Konum
İstanbul
Cinsiyet
  1. Bay
Takım
Tarafsız
TBMM Başkanı Şentop: Türkiye-Polonya-Romanya Meclis Başkanları Toplantısını Türkiye’de yapmayı arzu ediyoruz

TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Polonya Meclis Başkanı Elzbieta Witek ile basın toplantısı gerçekleştirdi. Şentop, “Türkiye-Polonya-Romanya Meclis Başkanları Toplantısını Türkiye’de yaparak üçlü mekanizmayı parlamentolar düzeyinde gerçekleştirmeyi arzu ediyoruz” dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Polonya'daki temasları kapsamında Polonya Meclis Başkanı Elzbieta Witek ile bir araya gelerek, görüşmenin ardından mevkidaşı ile ortak basın toplantısı gerçekleştirdi.

TBMM Başkanı Şentop, Polonya’yı ziyaret etmekten memnuniyet duyduğunu ifade ederek başladığı konuşmasında, “Gerçekleştirme olduğumuz bu ziyaret, Parlamento Başkanları düzeyinde 5 yıl aradan sonra gerçekleştirilen ziyaret olması sebebiyle bizim için çok kıymetlidir. İkili ve çok taraflı parlementer diplomatik ilişkilerimizi gayretiyle elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Türkiye-Polonya arasındaki dostluk ilişkilerinin derin temelleri var” ifadelerini kullandı.

“600 yılı aşkın bir süredir iki ülke arasında siyasi ilişkiler, dostluk temelli ilişkiler devam ediyor” diyen Şentop, açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

“Bu süre içerisinde pek çok ülke tarih sahnesine çıkmamıştı. Bu kadar derin, köklü ilişkileri olan köklü iki ülke dünyada belki de benzer şekilde yoktur. Öte yandan yakın zamanda da ilişkilerimizi geliştiren, güçlendiler çok önemli adımlar atıldı. Bunlardan birincisi, 2009 yılında ilişkilerimizi stratejik ortaklık seviyesine yükselttik. Yakın zamanda Cumhurbaşkanı Duda’nın Türkiye ziyareti ile beraber birçok alanda çok kapsamlı, çok önemli anlaşmalar imzalandı, adımlar atıldı. Biz, bugün bu ziyaretimizle iki ülke arasındaki tarihi temelleri güçlü olan, hükümet düzeyinde mükemmel düzeyde yürüyen ilişkilere parlamenterler boyutu itibariyle bir destek ortaya koyabilmek yönünde adımlar atmak için bir araya geldik.”

"TÜRKİYE HER ZAMAN POLONYA İLE BİRLİKTE MÜTTEFİK"

Pek çok konunun ele alındığını sözlerine ekleyen TBMM Başkanı Şentop, “Türkiye her zaman Polonya ile birlikte müttefik ve dost ülke.10 yıldır Dışişleri Bakanları düzeyinde devam eden bir mekanizma var Türkiye-Polonya-Romanya arasında. 2022 yılı içerisinde de bir toplantı gerçekleşecek. Toplantıyı Türkiye’de gerçekleştirme teklifimi ilettim. Bu toplantıyı, Türkiye-Polonya-Romanya Meclis Başkanları toplantısını Türkiye’de yaparak, üçlü mekanizmayı parlamentolar düzeyinde gerçekleştirmeyi arzu ediyoruz" açıklamasını yaptı.
 
İçerik sağlayıcı "paylaşım" sitelerinden biri olan Harbimekan.Com Forum, Eğlence ve Güncel Paylaşım Platformu Adresimizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Harbimekan.Com sitesindeki konular yada mesajlar hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler için info@harbimekan.com yada iletişim sayfası üzerinden iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 Gün (72 Saat) içerisinde Forum yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.