Tanıtım Yazısı ile Backlink Almanın Önemi

Faruk

Harbi Üye
Forum Üyesi
Tanıtım Yazısı ile Backlink Almanın Önemi

Backlinkler, SEO yaparken son derece önemli olan kriterlerden bir tanesidir. Arama motorları bu güne kadar algoritmalarını her seferinde değiştirmiş, daha doğal arama sonuçlarını kullanıcılara ulaştırmaya çalışmışlardır. Algoritmaların değiştirilmesi belki de bilinen tüm yöntemlerin etkisiz kalmasına yol açarken, değişmeyen tek bir SEO kriteri vardı o da backlinkler. Backlinkler arama motorları için her zaman önemli olan kriterler olurken backlinklerin nasıl alınacağı da SEO uzmanları tarafından her zaman tartışıla gelmiştir. Bir çok SEO uzmanı çeşitli backlink yöntemlerinin en faydalı olduğunu iddia ettiler ve kullanıcılara kendi yöntemlerini kullanmaları gerektiğini söylediler. Ancak, son Google güncellemesinde Google’nin bizzat kendisi arama motoru algoritmasında tanıtım yazılarının büyük öneminin olduğunu söylemesi ile diğer backlink çeşitlerini balon gibi uçtu gitti.

Artık tüm SEO uzmanları Google’nin bu açıklamasına güvenerek en etkili backlink yönteminin tanıtım yazıları olduğu konusunda mutabakata vardılar. Düşünüldüğünde, arama motorlarını bugüne kadar aptal yerine kıyan bir çok site çıktı ancak arama motorları her seferinde bunların yapay SEO arayışları olduğunu anladılar. Arama motorları kandırıldıklarını anladıkları anda siteyi Sendboxa düşürerek ceza vermekteler. Dolayısı ile en akıllıca çözüm, arama motorlarını kandırmaya yönelik değil bir tavsiye niteliğinde link verilmesidir. Bu doğallıkta ancak ve ancak tanıtım yazıları ile mümkün olmaktadır. Tanıtım yazılarında linklerin yanında yazılarında var olduğunu gören aram motorları neden link verildiğini anlamaktadırlar. Örnek olarak bir tanıtım yazısında mynet.com Türkiye’nin en iyi portallarından bir tanesidir. Denildiğinde ve mynet.com’a link verildiğinde arama motorları bu linkin neden verildiğini o cümlenin içerisinde görebiliyorlar. Link verilmiştir çünkü o si,te Türkiye’nin en iyi portallarından bir tanesidir şeklinde bir cevapla bu tanıtım yazılarının doğal bir biçimde yazıldığı ve cümle içerisinde link verildiğini anlamaktadırlar.