Sürücü (Driver) Nedir?

aDm

Harbi Üye
Forum Üyesi
Takım
KayseriSpor
Sürücü (Driver) Nedir?

Bilgisayarınızın donanım aygıtlarıyla iletişim kurmasını sağlayan yazılımdır. Bildiğimiz gibi bilgisayar parçalardan oluşmaktadır. Bu parçalar akla ilk gelen ekran kartı , ses kartı , ram bellek , sabitdisk , anakart , işlemci dvd / cd optik sürücü gibi aklımıza ilk gelen önemli parçalardır. Bir de bu parçaları birleştirdikten sonra bilgisayarı kullanmak için bir işletim sistemine ihtiyaç duyulur.

Windows , Linux gibi piyasada sıklıkla karşılaştığımız işletim sistemlerini görebilirsiniz. şimdi yavaş yavaş sürücünün ne işe yaradığını anlatmaya başlayalım. Donanım Sürücüleri yani örnek verecek olursak ekran kartı ( grafik kartı ) işlemini stabil bir şekilde yapabilmesi , performans alabilmek için Windows işletim sistemi ile uyumlu olması gerekir. Yani donanım parçaları bilgisayarda bende varım benim görevim ekran kartı veya benim işlem yaptığım yer ses alıp vermek ses kartı diyebilmek için bunları tanıtmak gerekiyor. işte Windows veya diğer işletim sistemlerine donanım parçalarını tanıtma görevi sürücü – driver yazılımlarıdır.

Yeni bir Donanım aldığınız da bunu işletim sistemine tanıtmak için driverleri yüklemek gerekiyor. Bu yazılımlar donanım üreticileri tarafından geliştirilir ve parça ile birlikte cd şeklinde veya resmi siteleri üzerinden indirip kurulur .

Program Sürücüleri ise indirdiğiniz bir yazılımı programı Windows tanıtmak için kurulur , program diğer dll dosyaları ile uyumlu çalışması bir biri ile zincirleme çalışabilmesi için sürücüleri yüklemek gerekiyor aynen donanım parçalarında olduğu gibi işletim sistemine yüklenen programı tanıtmak amacı ile kullanılır.

Kısaca sürücünün görevi program veya donanım parçalarını işletim sistemine tanıtmak görevini yerine getirmek ve iyi performans elde etmek , donanımlar arasında iletişim sağlamak amaçlı olarak üretici firmalar tarafından geliştirilmiş bir arayüz yazılımıdır.​

Nutella

Harbi Üye
Bayan Üye
Özel Üye
Takım
Galatasaray
Paylaşım için teşekkürler.

İçerik sağlayıcı "paylaşım" sitelerinden biri olan Harbimekan.Com Forum, Eğlence ve Güncel Paylaşım Platformu Adresimizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Harbimekan.Com sitesindeki konular yada mesajlar hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler için info@harbimekan.com yada iletişim sayfası üzerinden iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 Gün (72 Saat) içerisinde Forum yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.

Bu Site, Bilim ve Sağlık Haber Ajansı Üyesidir.

Yığıntı - 8kez - kaynak mağazam - Uğur Ağdaş