Nedir ? Solucan Gübresi Nedir ?

Faruk

Harbi Üye
Forum Üyesi
Solucan gübresi evinizden çıkan meyve, sebze ve gıdaların solucanlar tarafından yenilmesi ve dışkıya dönüşmesi sonucunda elde edilen Organik gübredir. Solucanlar eskiçağlardan günümüze kadar değişmeden gelebilen yegane canlılardır.

solucan-gubresi.jpg

Toprak altında yaşarken maruz kaldıkları tüm zorluklar sayesinde güçlü bir bağışıklık sistemi vardır. Solucanların dışkıları ise bitkilerin daha sağlıklı ve çabuk büyümelerini sağlayan ayrıca köklerini de hastalıklardan koruyan dünyanın en kaliteli gübresidir. Solucan gübresinin tüm Dünyada kullanılan ortak ismi Vermicompost, üretim şekli ise vermicomposting dir. Solucanlar sindirim ve boşaltım sistemlerinde ovar olan Sölom sıvısını dışkılarına geçirirler bu dışkının gübre olarak kullanılması sonucunda ise bitkilerde tüm hastalıklara karşı direnç göstermektedir. Solucanların sindirim sisteminde, çok sayıda bitkiye yararlı mikroorganizmalar, azot fiks`e eden bakteriler, mikorizal mantarlar, antibiyotik etkisi yaratacak doğal büyüme hormonları ve enzimler bulunur. Gübreye geçen bu enzimler ve yoğun bitki besin elementleri bitkilerde sağlıklı ve hızlı gelişim sağlar. Hem mikroorganizmalar, hem de enzimler sayesinde Sölom sıvısı toprağı organik yönden zenginleştirir ve toprağın biyolojik yapısını iyileştirerek gübre sayesinde daha kaliteli ürünler elde edilmektedir.

mum

Forum Üyesi
3, 4 sene önce girmeyi çok istediğim işlerden biriydi, lakin olmadı yapamadım.

İçerik sağlayıcı "paylaşım" sitelerinden biri olan Harbimekan.Com Forum, Eğlence ve Güncel Paylaşım Platformu Adresimizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Harbimekan.Com sitesindeki konular yada mesajlar hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler için info@harbimekan.com yada iletişim sayfası üzerinden iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 Gün (72 Saat) içerisinde Forum yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.

Bu Site, Bilim ve Sağlık Haber Ajansı Üyesidir.

Yığıntı - 8kez - kaynak mağazam - Uğur Ağdaş