Orta Çağ Felsefesi: İslam Felsefesinde Dehriyye Akımı Nedir? Ne Değildir?

DaiSy

Forum Üyesi
Katılım
May 1, 2020
Mesajlar
187
Tepkime puanı
0

FelsefeIleIlgilidir.md.jpg


Orta Çağ Felsefesi: İslam Felsefesinde Dehriyye Akımı Nedir? Ne Değildir?


Dehriyye, evrenin yaratıcı olmaksızın ezeli ve ebedi olduğunu savunan maddeci felsefe akımıdır. Dehriye ekolü İslam dünyasında ateist ve materyalist düşünceyi temsil etmektedir.

Dehriyye sözcüğünün kökünde yer alan Dehr terimi, mutlak zaman anlamına gelmektedir. Dehrin dehriye dönüşmesi ise Kuranda yer alan Casiye Suresi 24. ayetle ilişkilendirilmektedir. Bu ayette şu ifade yer almaktadır: Dediler ki hayat ancak yaşadığımızdan ibarettir. Ölürüz ve yaşarız, bizi ancak zaman (Dehr) helâk eder.

Bu görüşte olan filozoflara göre her şeye varlık veren doğa, her şeyi yok eden ise zamandır. Zaman evrende bozuluşun aracıdır. Yalnızca evrenin kalıcılığını ve yaşanılan dünya dışında bir gerçeklik olmadığını savunan bu filozoflara Dehriyyeci denilmektedir. Bu filozofların en çok tanınanı ise İbnür Ravendidir.

KAYNAK: FELSEFE TARİHİ KİTABI

 
İçerik sağlayıcı "paylaşım" sitelerinden biri olan Harbimekan.Com Forum, Eğlence ve Güncel Paylaşım Platformu Adresimizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Harbimekan.Com sitesindeki konular yada mesajlar hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler için info@harbimekan.com yada iletişim sayfası üzerinden iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 Gün (72 Saat) içerisinde Forum yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.