dizin sitesi takipçi satın al gündem forum

Kars’ta 271 yıllık tabya yok oluyor

ÜstaD

Özel Üye
Forum Üyesi
Katılım
16 Haziran 2021
Mesajlar
16,508
Tepkime puanı
6
Konum
İstanbul
Cinsiyet
  1. Bay
Takım
Tarafsız
Kars’ta 271 yıllık tabya yok oluyor

Kars'ın savunmasında kullanılan ve 'borazanlı tabya' olarak da bilinen 271 yıllık Karadağ Tabya, adeta talan ediliyor. Her geçen gün biraz daha yıkılmakta olan tabyayla ilgili herhangi bir önlem alınmaması da dikkat çekiyor.

XWlbF_jMMk2k5uQOAtmMhg.jpg

Kars’ın üst kısmında yer alarak 'borazanlı tabya' olarak bilinen Karadağ Tabyası, her geçen gün biraz daha yok oluyor. Gözler önünde yok olan tabyayla ilgili herhangi bir önlem alınmaması da dikkat çekiyor.
RIKGqgghtkyy34GnC7RWlA.jpg

1855 Osmanlı Rus Savaşı, 1877-1878 Osmanlı Rus Savaşı ve 1918-1920 Osmanlı Ermeni Savaşı'nda Kars'ın savunulmasında kullanılan savaşlarda yıkılmayan tabya, geçen süre içerisinde bakımsızlık ve sahipsizlik nedeniyle yıkılması görenleri de üzüyor.
CJCGiPjFs06sCM4W7GpzOQ.jpg

Türkiye'nin en çok tabyasına sahip, yaklaşık 46 tane tabyayı bünyesinde barındıran Kars, tabyalar şehri olma özelliğiyle dikkat çekerken, tabyaların harabeye dönmesine duyarsız kalınmasına anlam verilemiyor.
hl3dusMOHUa90gVazaUgxg.jpg

Özellikle düşman ordularının geldiğinin duyulması ve önceden önlem alınması üzerine yaptırılan dinleme borusuyla dikkat çeken Karadağ Tabya'nın üzerindeki borazana benzer borulardan birisi de sökülerek götürüldü, sadece bir borusu kalan tabyanın daha ne kadar direneceği bilinmiyor.
wiYlE00dWk2pEEn6KN8AnQ.jpg

Karadağ Tabyası, Kars'ta bulunan en büyük tabyalardan biridir. Arap ve İnönü Tabyaları ile birlikte bölgede çepeçevre savunma imkanı sağlamaktadır. Tabyada sığınak, Kışla binası, süvari hendeği, hendeği ateş altına alan mazgallar ve irtibat hendekleri mevcuttur. Karadağ Tabyası'nın en önemli özelliği, düşmanın gece sızmasını önlemek için hiçbir tabyada olmayan bir sisteme sahip olmasıdır. Tabya'nın Kışla binasının tonoz kemerli çatısında dökümden yapılmış 100 santimetre çapında ve konik biçimli dinleme borusu bulunuyor.
 
İçerik sağlayıcı "paylaşım" sitelerinden biri olan Harbimekan.Com Forum, Eğlence ve Güncel Paylaşım Platformu Adresimizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Harbimekan.Com sitesindeki konular yada mesajlar hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler için info@harbimekan.com yada iletişim sayfası üzerinden iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 Gün (72 Saat) içerisinde Forum yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.