dizin sitesi takipçi satın al gündem forum

İran'ın en yaşlı ağacı Dünya Mirası Listesi'ne girmeyi bekliyor

ÜstaD

Özel Üye
Forum Üyesi
Katılım
16 Haziran 2021
Mesajlar
16,508
Tepkime puanı
6
Konum
İstanbul
Cinsiyet
  1. Bay
Takım
Tarafsız
İran'ın en yaşlı ağacı Dünya Mirası Listesi'ne girmeyi bekliyor

İran'ınen yaşlı ağacı olarak bilinen, bölge halkı tarafından dilek ve adak ağacı olarak da görülen Eberkuh Servi Ağacı, UNESCO Dünya Mirası Listesine girmeyi bekliyor. En az 4 bin yaşında olduğu tahmin edilen ağacın bölgenin en önemli tarihi ve kültürel mirasları arasında olduğu söyleniyor.

PE9eTqVGnkOz6Z-rGui6wA.jpg

İranlı yetkililer Yezd eyaletinde bulunan, onlarca asırlık geçmişiyle doğal anıt niteliğindeki servi ağacının, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer almasını istiyor.
t0w5a42kVEShNufr6j1QKg.jpg

Bölge halkı tarafından dilek ve adak ağacı olarak da görülen Eberkuh Servi Ağacı, ülkenin kültürel mirasında önemli yer tutuyor.
fucbZp-NMkyayuz5Ee3VDg.jpg

İran'ın en yaşlı ağacı hakkında birçok rivayet mevcut. Kimileri ağaca can suyunu Nuh Peygamber'in oğlu Yafes'in verdiğine inanırken, kimileri de peygamber olarak kabul edilen Zerdüşt'ün ağacı diktiğine ilişkin efsanelerden söz ediyor.
mi8oX_NUIUCzH090Vlh8TQ.jpg

Dünyanın en yaşlı ağaçlarından biri sayılan ve bilimsel adı "cuppresus sempervirens" olan Eberkuh Servi Ağacı'nın boyu yaklaşık 28 metre. Ağacın gövde çapı 4 metreyi, bazı dallarının uzunluğu ise 2,5 metreyi buluyor.
Y-xx3BSr-UeMB4VX1k6Vmg.jpg

Akdeniz iklimine ait ve Şiraz türü bir ağaç olarak kabul edilen Eberkuh Servi Ağacı, asırlara meydan okuyor.
6loBov-PukGWTXB0b_Sp_g.jpg

ve 14. yüzyıllarda yaşayan İranlı ünlü tarihçi ve coğrafyacı Hamdullah Müstevfî El-Kazvînî, Nüzhetu'l-Kulûb adlı önemli eserinde, bu ağaçla ilgili "Eberkuh'ta şöhreti dünyaya yayılan bir servi var. Belh ve Keşmir servileri çok ünlüdür ancak bu onlardan daha uzun ve daha büyüktür” demişti.
rVRtxIwsSEyf_BPnA8PIVw.jpg

İran Kültürel Miras, El Sanatları ve Turizm Bakanlığı Eberkuh İlçe Müdürlüğü Uzmanı Müslim Furudi, en az 4 bin yaşında olduğu tahmin edilen ağacın bölgenin en önemli tarihi ve kültürel varlığı olduğunu söyledi.
vzzERCytQki4_SJEXi5xTA.jpg

Yerli ve yabancı turistlerin ağaca büyük ilgi gösterdiğini aktaran Furudi, "Bu ağaçla ilgili dikkat çekici husus sulanması ve su kaynağıyla ilgilidir. Ağaç eski tarihlerde açılan su kanallarıyla sulanıyordu. Bunlardan biri daha birkaç sene öncesine kadar da kullanılabilen Nebadan Su Kanalı'ydı. Bu kanalların tarihinin de 2 bin 500 sene öncesine dayandığı belirtiliyor. Ağacın yaşının da bu nedenle çok daha fazla olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.
jV7OBxeXNE2XVcJatUBvUw.jpg

Son yıllarda artan kuraklık ve çevresel felaketlerin ağaca etki etmediğini dile getiren Furudi, "Bu ağaç için aktivistler ve sivil toplum kuruluşları bakımı ve korunması için özel çalışma grupları oluşturuluyor. Bunun için muhtelif etkinlikler düzenleniyor ve gerekli her türlü adım atılıyor. Ağaç için gösterilen dayanışma çok önemli. Servi çok güçlü ve dirençli o nedenle son yıllardaki kuraklıktan etkilenmedi. Halkın ilgisi olmasa ağaç bu şekilde sağlıklı kalmazdı” şeklinde konuştu.
ixO7yVgT_US_OGqu2oMjKg.jpg

Furudi, son yıllarda ağacın etrafına konulan aydınlatmaların daha fazla haşerenin oluşmasına yol açtığını ve duyarlı çevre örgütlerinin çabasıyla bu ışıkların tamamının kaldırıldığını aktardı.
gw9eK3371kWWnjI0zzC6NA.jpg

Bölge halkının dilek ve adak yeri olarak kabul ettikleri için önceleri ağaca bez parçaları bağladıklarını ve burada kurban kestiklerini aktaran Furudi, buna artık izin verilmediğini sözlerine ekledi.
NLAa2J_xtUWPkmJMdi64VQ.jpg

İranlı yetkili, "Hâlihazırda ağacı düzenli olarak kontrol eden ve gerekli bakımını yapan uzmanlarımız var. Bu eseri tehdit eden tehlikelerden biri ortasında açılan yarık. Bu daha önce amatörce plastik malzemelerle kapatılmıştı, ancak hiç uygun olmayan bir yöntemdi. Ağacı tehdit eden en büyük tehlike bu” dedi.
HNM3tVH_KUyvtxjc917D1A.jpg

Eberkuh Servi Ağacı'nın UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alınması için birçok girişimde bulunduklarını belirten Furudi, "UNESCO Dünya Miras Listesi için sırada bekliyoruz. Kesinlikle kısa süre içinde Dünya Mirası Listesi'ne alınacaktır” şeklinde konuştu.
cDl_iCbDQEeryVhDapZiwA.jpg

l8KdJciaQEuwRSZzfECclQ.jpg

KRRT-DLxaUq8YCGRKP1zMg.jpg

qqsMqn3bhUu8M6R8azj7pA.jpg

rrzuHW11kUuq9hQvs7A_3w.jpg

s6K-ABTh_EucEZokPh-d-A.jpg

zekW-tCcvkCixszOIaMt8w.jpg

P-xN9nCrNEWQvna4HdpOgg.jpg

-JVJ1Xp51UuSR5w0xAfjvA.jpg

qx1XudDTUkWM4Eb_VTUqTg.jpg

0idu3norYEWuHNWeXdOumg.jpg

wo1hyt2kwkSW1-O6wJ9CnQ.jpg

QhhR8fLO-kqVxqhF_Vuntw.jpg

YWVbfatSy06c3bv5W1q-9w.jpg

tNNXuDkejEKEZfktZY0NNA.jpg

F6n0GLXPRkGFh9_DOUYutA.jpg

47oDF-ML4kiVHCxfmCiEwQ.jpg

FeWlsvusdEa90U3ECpMBng.jpg

hQdrhSNdF0ScJIbE9aZE2A.jpg

7i9AZYn880C3vlUjv5BWRw.jpg

348AeDeDWEGxhsh3MIpN5Q.jpg

JXO3msFphUWUpsLWf7tfXQ.jpg

khNi1-UoDEW9w_A_S0bLng.jpg

KiiaW6w59UGu9sdw6K_19g.jpg

tBVrbbqMCEuYs4c88n_oeA.jpg
 
İçerik sağlayıcı "paylaşım" sitelerinden biri olan Harbimekan.Com Forum, Eğlence ve Güncel Paylaşım Platformu Adresimizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Harbimekan.Com sitesindeki konular yada mesajlar hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler için info@harbimekan.com yada iletişim sayfası üzerinden iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 Gün (72 Saat) içerisinde Forum yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.