dizin sitesi takipçi satın al gündem forum

Evde uçuş keyfi

ÜstaD

Özel Üye
Forum Üyesi
Katılım
16 Haziran 2021
Mesajlar
16,508
Tepkime puanı
6
Konum
İstanbul
Cinsiyet
  1. Bay
Takım
Tarafsız
Evde uçuş keyfi

Trabzon’un Akçaabat ilçesinde yaşayan müzisyen Alihan Kolaylı, çocukluk hayalini gerçekleştirerek uçak kokpitinin aynısını evinin bodrum katına yaptı. Kolaylı ve bir arkadaşı kendi imkanlarıyla yaptığı Boeing 737-800 kokpiti ve simülatörüyle sanal uçuş keyfi yaşarken, kokpiti görmeye gelen pilotlar şaşkınlıklarını gizleyemiyor.

6cmcIQ_D5kucsyVUd8Mh_A.jpg

Trabzonlu Alihan Kolaylı, çocukluk hayali olan Boeing 737-800'i kullanarak uçma hayalini uçağın kokpitinin birebir aynısını 2 katlı evinin bodrumunda yaparak gerçekleştirdi.
a1yRoWRG7kyUcOodyA4ZVg.jpg

Trabzon'un Akçaabat ilçesine bağlı Darıca mahallesinde yaşayan 31 yaşındaki Alihan Kolaylı, bugünlerde çocukluk hayalini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyor.
eqZdSvzwmkWiR3UkQfXrRA.jpg

Aynı zamanda müzisyen olan Alihan, kendi imkanları ile 2 katlı evlerinin bodrum katında Boeing 737-800 kokpiti yaptı.
QZEnLGDCsU6MLC6Ti_nn0w.jpg

Havacılık sevgisini hayata geçiren Alihan, yaptığı kokpit ve simülatör ile sanal uçuş keyfi yaşarken, kokpiti görmeye gelen pilotlar şaşkınlıklarını gizleyemiyor.
8_5bH2TmKUWw9gLq7Y-jzA.jpg

10 yıl önce başladığı serüvenin güzel devam ettiğini belirten Alihan Kolaylı, “Hobi olarak internet üzerinde Flight Simulator'u görmemle başladı. Bu sevgi bende bağımlılık yaptı. 10 yıl önce yine evimin bodrumunda oluşturduğum sistemi daha da geliştirdik. Sürece arkadaşımla devam ettik. Sonrasında portatifi inşa ettik. 10 yıl önceki simülatörle bunun arasında fark var. Artık bu simülatörü ticari olarak düşünüyoruz. Uçağın aynısı sadece hareket sistemi yok” dedi.
LYYOsiVCwEOlne9UhfekqQ.jpg

Simülatördeki parçaları arkadaşıyla imal ettiğini söyleyen Kolaylı, “Sistemi daha da geliştirmek istiyoruz. Bir platformumuz var. Birçok insan bizi takip ediyor. Sanal havacılık artık çok gelişen bir hobi. 2010'dan bu zamana sanal havacılık çok gelişti. Bunda sanal hava yollarının büyük katkısı var. Bu platformdaki insanlara parçalar üretmeye çalışıyoruz” diye konuştu.
2e6mBYRKd0m4RwByijhcMg.jpg

Pilotların simülatörü incelemeye geldiğini belirten Kolaylı, “Havacılık çok güzel. Bunda geri kalmamamız lazım. Öncü olmalıyız. Simülatör için arkadaşım Atakan ile yurtdışına gittik. Bilgi neredeyse gidelim onu alıp geliştirelim dedik. Şu an gerçek pilotlarla simülatörü test ediyoruz. Onların geri bildirimlerine göre değiştiriyoruz. Bizi gelip ziyaret edebilirler” şeklinde konuştu.
E9tY7P0NOEqR8vz_q2m2gw.jpg

Boeing 737-800 kokpitinin ne kadara mal olduğunu hesaplamadıklarını vurgulayan Kolaylı, “Home Cockpit Solutions olarak bizi takip edebilirler. Yaptığımız parçaları orada gösteriyoruz. Maddi olarak bize ne kadar mal olduğunu bilmiyoruz. Sürekli harcıyoruz. Parçaları kendi imkanlarımızla yaptığımız için maliyeti altta tutarak gelişmiş bir kokpit yapmaya çalıştık” dedi.
ny-j-voGvUKrxaqBIIk2xg.jpg

EmsYlJJBRkazrLk1WIH_Ug.jpg

6P8JRXJLg0y3oHwKfP9weQ.jpg

QlSSrnsDSk-h_lAeTL6JWA.jpg

DilOmRKIrkyUnzefmkTIyQ.jpg
 
İçerik sağlayıcı "paylaşım" sitelerinden biri olan Harbimekan.Com Forum, Eğlence ve Güncel Paylaşım Platformu Adresimizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Harbimekan.Com sitesindeki konular yada mesajlar hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler için info@harbimekan.com yada iletişim sayfası üzerinden iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 Gün (72 Saat) içerisinde Forum yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.