Etkili SEO Çalışması Nasıl Yapılır ?

Faruk

Harbi Üye
Forum Üyesi
Etkili Bir Seo Çalışması Nasıl Yapılır ?

SEO, herkes tarafından yapılmaması gereken bir iştir. Son derece bilgili kişilerin yapması gerektiği bu iş, emek ister eğer bilgisiz kişiler yaparsa arama motorlarında üst sıralara çıkmayı bırakın, siteniz sendboxa düşebilir. Etkili SEO yapmak istiyorsanız mutlaka bu işi bir uzman kişiye yaptırmalısınız. Ancak, uzman kişi yoksa ve kendiniz yapmak zorunda iseniz aşağıdaki kurallara uygun biçimde SEO yapmalısınız.

SEO’nun nasıl yapılacağını adım adım inceleyelim;

Öncelikle bir SEO yapılacaksa bir web sitesine ihtiyacımız var. Hosting ve domain alıp, web sitemizi hazır sistemlerden veya kendi özel kodlamamız olarak web sitemizi yayına sokabiliriz.

Ancak, şu an için ben ücretsiz bir sistem üzerinden SEO bilgimi denemek istiyorum diyorsanız, Blogger.com adlı siteden bir blog sitesi açabilirsiniz.

Artık bir web sitemiz olduğuna göre SEO yapmaya başlayabiliriz.

SEO’nun ilk adımı her zaman için site içeriğinin hedefinin belirlenmesidir. Siteniz ne ile alakalı olacaksa bunu belirleyin ve özgün yazılar yazmaya başlayın oradan buradan kopyala yapmadan kendi fikirlerinizle yazılarınızı yazın.

SEO için elbette ki sadece özgün yazılar yetmez ancak, bilinmesi gereken bir durum var ki tüm SEO kriterlerini yerine de getirseniz, özgün yazı yoksa o siteden bir halt olmaz demek gerekir.

Backlink Çalışmaları

Backlink, kısaca bir siteden başka bir siteye link verilmesi anlamına gelmektedir. Arama motorlarına göre, link verilen site her zaman iyi sitedir. Olabildiğince backlink alın ancak dikkat edin, link alacağınız site uygunsuz site olursa bu sizin sitenizi de etkileyecektir. Ayrıca link değişimleri yaparken, karşılıklı yapmamaya çalışın yani a sitesinden link alırken site sende benim linkimi ekle diyorsa o linkten hayır gelmez.

Link Yapıları

Linklerinizi arama motorlarının sevdiği sef link şekline getirmelisiniz Bu şu demektir. Siteismi.com/index.php?yaziid=1 yerine siteismi.com/yaziismi.html yani yazının başlığını yazının url adresinde de geçirmeye çalışın