dizin sitesi takipçi satın al gündem forum

"Edirne'deki su maymunları ekosisteme ve çeltik üretimine zarar veriyor" uyarısı

ÜstaD

Özel Üye
Forum Üyesi
Katılım
16 Haziran 2021
Mesajlar
16,508
Tepkime puanı
6
Konum
İstanbul
Cinsiyet
  1. Bay
Takım
Tarafsız
nRs336TQRkK0XnrGNYMlRQ.jpg

Güney Amerika kökenli istilacı tür olan su maymunlarının, Arda, Tunca ve Meriç nehirleri üzerinden geldikleri Edirne'deki sulak alanlara yayılarak ekosisteme ve çeltik üretimine zarar verdikleri belirtildi.

Avrupa Birliği tarafından desteklenen ve Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen "Türkiye'deki Karasal Ortamlarda ve İç Sularda İstilacı Yabancı Türlerin Değerlendirilmesi" Projesi kapsamında Edirne'de eğitim toplantısı düzenlendi.

Kentteki bir otelde gerçekleştirilen toplantıda Edirne'deki nehirlerde ve Gala Gölü'nde popülasyonu giderek artan su maymunlarının ekosisteme ve çevreye olan zararları ele alındı.

- "Edirne'ye nehirler üzerinden geliyor"

Proje eğitmeni Dr. Ayşegül İliker Kozbaş, AA muhabirine Güney Amerika kökenli su maymununun istilacı bir tür olduğunu ve Edirne'deki popülasyonlarının oldukça çok olduğunu ifade etti.

Kürk çiftliklerinde kullanılmak üzere Türkiye'nin komşu ülkesi Bulgaristan'a getirilen hayvanların kürk talebinin azalmasının ardından doğaya salındığını anlatan Kozbaş, bu hayvanların nehirler aracılığıyla Edirne'ye ulaştığını dile getirdi.

Kozbaş, yarı sucul olan su maymunlarının otçul bir hayvan olduğunu sulak alanlardaki sazları yemesinin yanı sıra çeltik tarlalarına büyük zararı olduğunu belirterek şunları kaydetti:

"Su maymunları çeltikleri yiyor ve tarlalara büyük zararı oluyor. Gala Gölü'ndeki sazları tüketiyorlar. Sazların yenip tükenmesi orada üreyen kuşların yuvalarının yok olmasına neden oluyor. Saz diplerine yumurtlayan ve üreyen balıkların üreme ortamları zarar görüyor. Ekosisteme bu tür zararları oluyor. Gala Gölü Milli Parkı bir kuş cenneti ve orada yuvalanan kuşların yaşam alanlarının zarar görmesi büyük bir tehlike. Sazlıkların azalması ve hem balık popülasyonunu hem de kuşların yaşamların etkiliyor. Gala gölü çevresindeki çeltik tavalarının büyük kısmında beslenen bu hayvanlar çeltiklere de zarar veriyor."
 
İçerik sağlayıcı "paylaşım" sitelerinden biri olan Harbimekan.Com Forum, Eğlence ve Güncel Paylaşım Platformu Adresimizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Harbimekan.Com sitesindeki konular yada mesajlar hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler için info@harbimekan.com yada iletişim sayfası üzerinden iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 Gün (72 Saat) içerisinde Forum yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.