Donan Beyşehir Gölü'nde balıkçıların buz kırma mesaisi

ÜstaD

Özel Üye
Forum Üyesi
Katılım
Haz 16, 2021
Mesajlar
4,733
Tepkime puanı
5
Takım
HataySpor
Donan Beyşehir Gölü'nde balıkçıların buz kırma mesaisi

Konya’nın Beyşehir ilçesinde ağır kış şartlarının başlamasının ardından tatlı su balığı avcıları balıkçılık faaliyetlerine ara verirken, donmanın henüz yaşanmadığı açıklarda ağları kalan bazı balıkçılar ise buralara çıkabilmek için donan kıyılarda buzları kırmak için saatlerce mesai yürütüyor.

C33Aez13502q58DmbGh3fQ.jpg

Konya'nın ilçesi Beyşehir’de hafta sonu etkili olan kar yağışının durmasının ardından başlayan dondurucu soğuklar, balıkçılık faaliyetlerini de olumsuz etkiledi.
PcibX6ufWkW1dGur_dtJ0g.jpg

Beyşehir Gölü’nün kıyıları ilçede eksi 20 derecelere kadar düşen hava sıcaklığı nedeniyle buzlanarak dondu. Balıkçıların motorlu tekneleri ise limanlarında buzlar arasında hareketsiz kaldı.
hukJYuo6rEyCC84lBWVPjQ.jpg

Avlanmaya ara veren bazı balıkçılar, henüz donmayan gölün açıklarına çıkıp ağlarını kurtarabilmek için kıyılarda teknelerinin motor gücüyle ilerleyerek buzları kırıp yol açmaya çalıştı.
YL-J-OHFOkC_BsDaw4MMlg.jpg

Balıkçılar üzerine bindikleri tekneyi buzların üzerine çıktıktan sonra sürekli sağa sola sallayarak buz kütlelerini kırmaya çalıştı.
GZlpqiHMOEKLCbVZJh84cQ.jpg

Beyşehirli balıkçı Kadı Eylikler, Beyşehir Gölü’nde bölgede ağır kış şartları nedeniyle meslektaşlarının balık avına son verdiğini belirterek, “Balıkçılığa stop ettik. Balıkçı tekneleri limanlarından çıkamıyor, kıyılar don. Bazı balıkçılarımız ise yarın, bir gün yeniden çıkma ihtimaline karşı açıklara gidiş gelişi yani yol açabilmek için tekneleriyle buzları kırmaya çalışıyor. Tekneler polyester olduğu için buz kalınlığı çok olmadığı zamanlarda zarar vermiyor. İnsanlar bir de zaten geçim sıkıntısı içerisinde. O yüzden teknesiyle limanından çıkıp açıklara ulaşabilmek için buzları kırarak ilerilere gitmeye çalışıyor” dedi.
fP9YAAH3TUaScxNN6BnRow.jpg

Yat işletmecisi Mehmet Kesen de, yatın kenarındaki balıkçı teknesiyle kendilerinin de sulara açılarak yatların kenarında oluşan buzların zarar vermemesi için buz kırma çalışması yaptıklarını hatırlattı. Kesen, balıkçıların buzları kırıp göl açıklarında olan ağlarını kurtarma peşinde olduklarını söyledi.
96i5t6IBmEOWx2Omnv096w.jpg

Kesen, “Ben eksi 11’leri gördüm ama hava sıcaklıkları daha soğuk. Bayağı bir sıkıntılı süreç yaşıyoruz. Balıkçılarımız göle çıkamıyor. Zaten gölde balık popülasyonu da düştü. Buz kalınlığı 5 santimi geçti. Şu anda bazı balıkçılarımız tekneleriyle kıyılarda hareket ederek, buzları kırarak açıklara ulaşım için kendilerine kolaylık ve ulaşım sağlamaya çalışıyor” diye konuştu.
nJE1hJE2EUavRlNaj_oz8g.jpg

Z5VrIC3KGE-e1vi97zJNUw.jpg

05hBQvSU2EqoHso8H6PMFw.jpg

KZatbCZ8uUah_YJaLtdteA.jpg

YiGnKFMb40mD3SnagJRtAw.jpg

DIzb11NCXkWXA8rNsaMM0g.jpg
 

Benzer konular

İçerik sağlayıcı "paylaşım" sitelerinden biri olan Harbimekan.Com Forum, Eğlence ve Güncel Paylaşım Platformu Adresimizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Harbimekan.Com sitesindeki konular yada mesajlar hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler için info@harbimekan.com yada iletişim sayfası üzerinden iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 Gün (72 Saat) içerisinde Forum yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.