Boş Saksı

Birisi

Forum Üyesi
Bir zamanlar Uzak Doğu'da artık yaşlandığını ve yerine geçecek birini seçmesi gerektiğini düşünen bir imparator varmış. Yardımcılarından ya da çocuklarından birini seçmek yerine;kendi yerine geçecek kişiyi değişik bir yolla seçmeye seçmeye karar vermiş.Bir gün,ülkesindeki tüm gençleri çağırmış ve:
-Artık tahttan inip,yeni bir imparator seçme vakti geldi.Sizlerden birini seçmeye karar verdim, demiş.
Gençler şaşırmışlar,ancak o devam etmiş:

-Bugün hepinize birer tohum vereceğim.Bir tek tohum...Ama bu çok özel bir tohum.evlerinize gidip onu ekmenizi,sulayıp büyütmenizi istiyorum.Tam bir yıl sonra büyüttüğünüz o tohumla buraya geleceksiniz. Sizi,getirdiğiniz tohuma göre değerlendirip,birinizi imparator seçeceğim.
Gençlerin arasında Ling adında biri varmış.O da diğerleri gibi tohumu almış.Eve gidip,heyecanla olayı annesine anlatmış.Annesi bir saksı ve biraz toprak bulup,onun tohumu ekmesine yardım etmiş.Sonra birlikte dikkatlice sulamışlar.Her gün sulayıp,büyümesini bekliyorlarmış.
Yaklaşık üç hafta sonra, diğer gençler tohumlarının ne kadar büyüdüğünü anlatırken, Ling hayretle kendi tohumunda hiçbir değişiklik olmadığını görüyormuş. Üç hafta, dört hafta, beş hafta geçmiş... Hâlâ hiçbir farklılık yokmuş. Diğerleri yetişen bitkilerden söz ederken, Ling çok üzülüyormuş. İmparatorun, onu beceriksiz sanmasından çok endişeleniyormuş. Sonunda bir yıl gelmiş çatmış. Ling boş saksısını alarak yola koyulmuş, boş saksısıyla saraya girmiş ve diğer gençlerin arasını girmiş. Sonra imparator da gelmiş ve tüm gençleri selamlamış.Ling arkalarda bir yerlerde saklanmaya çalışa dursun. İmparator Ling'i çağırmaz mı?
-Senin ismin Ling idi değilmi delikanlı?
-Evet efendim.
-Peki o zaman Ling yerine geçebilirsin.

-Peki efendim.

İmparator sözüne devam eder:
Evet gençler,yeni imparatorunuz Ling'dır!
Ling çok şaşırır ve hemen sorar:

Ama efendim ben boş bir saksı getirdim. Sizin bana verdiğiniz tohum büyümedi, nasıl ben imparator olabilirim ki?

İmparator cevaplar:
-Bir yıl önce burada herkese bir tohum verdim. Siz ekip, sulayıp, bir yıl sonra getirecektiniz. Ama hepinize kaynamış tohum vermiştim. Asla büyümeyecek olan... Ancak Lin'in dışında herkes ağaçlar, bitkiler ve çiçekler getirdi çünkü tohumunun büyümediğini fark edince, hepiniz onu bir başka tohumla değiştirdiniz. Oysa sadece Ling, içinde benim verdiğim tohum olan boş saksıyı getirme cesaret ve dürüstlüğünü gösterdi. Onun için yeni imparator Ling olacak.

İçerik sağlayıcı "paylaşım" sitelerinden biri olan Harbimekan.Com Forum, Eğlence ve Güncel Paylaşım Platformu Adresimizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Harbimekan.Com sitesindeki konular yada mesajlar hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler için info@harbimekan.com yada iletişim sayfası üzerinden iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 Gün (72 Saat) içerisinde Forum yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.

Bu Site, Bilim ve Sağlık Haber Ajansı Üyesidir.

Yığıntı - 8kez - kaynak mağazam - Uğur Ağdaş - genel forum - webp converter