9-Hz.İshak Peygamber

aDm

Harbi Üye
Forum Üyesi
Takım
KayseriSpor
Meleklerin Müjdesi

Hz.Lut, Hz.İbrahim'in kardeşinin oğluydu. Hz.İbrahim'le beraber Babil'den hicret etmişti. Daha sonra kendisine peygamberlik görevi verilmiş, şam yakınlarındaki Sedum şehrine gönderilmişti. Sedum Halkı ahlaken düşük kimselerdi. Hz.Lut onları bu ahlaki bozukluktan kurtarmaya çalıştı ama Sedum Halkı bundan kurtulamamışlardı. Sedum Halkı her geçen gün sapıklıkları artıyordu. Hz.Lut'u hiç mi hiç dinlemiyorlardı. Nihayet, Allah onlara bir ceza verdi. Oraya 3 tane melek göndermişlerdi. Bu melekler Cebrail, Mikail ve İsrafil'di. Bu 3 melek yakışıklı delikanlı biçiminde önce Hz.İbrahim'e uğrayacaktı. Ona hanımı Sare'den İshak adında bir çocukları olacağını müjdeleyeceklerdi. Bu ziyaretten sonra Lut kavmine gidip onları yerle bir edeceklerdi. Hz.İbrahaim misafire ikramı çok severdi. Mutlaka her gelen geçene bir şeyler verirdi. Misafiri gelmediği zamanlar kendisi çarşıya çıkıp ikram edecek kimse arardı. Yıllardır Hz.İbrahim'e kimse uğramamıştı. Sonradan melekler çıkageldiler. Hz.İbrahim'e selam vererek onu karşıladılar. Hz.İbrahim onları tanıyamadı ve karşılık olarak: "Allah'ın selamı üzerinize olsun, ey tanımadığım kimseler." dedi. Onlara karşı çok iyi davranmıştı. Sofralar kuruyor, elinden geleni yapıyordu. Evde önceden pişirilmiş dana eti vardı onu misafire getirdi. Ama misafirler yemeğe yanaşmadılar. Hz.İbrahim utandılar diye düşünüp tekrar yemeği ikram etti. Onların yemekten yine çekindiklerini görünce Hz.İbrahim şüpheye düştü. Melekler de: "Bizden korkma ey İbrahim.Biz korkulacak kimseler değiliz. İnsan görüntüsüne girmiş melekleriz. Yakında bir oğlun olacak adını İshak koyacaksın." dediler. İş ortaya çıktı. Hz.İbrahim ve Hz.Sare çok şaşırmıştı. Ve çok sevindiler. Ama pek de inanaları gelmemişti. "İkimiz de yaşlandık." dediler. Melekler de: "Allah bundan yıllar önce size Rahmetini ve bereketini verdiği gibi gelecekte de verecektir. Bu haber Allah'tan geldiğine göre doğruluğunda şüphe yoktur." dedi. Melekler ayrılırken Hz.İbrahim son bir soru daha sordu: "Ey Allah'ın elçileri. Sizin buraya gelme sebebiniz sadece bana bu müjdeyi vermek için miydi? Yoksa başka göreviniz var mı?" dedi.Melekler bunun üzerine asıl geliş sebeplerini anlattılar. Sedon kavminin yok olacağından korkan İbrahim: "Nasıl yani? O kavimde Lut da var. Onu da mı yok edeceksiniz?" diye sordu. Melekler cevaben: "Hayır onu ve inananları yok etmeyeceğiz." dediler. Ama bu olaya Lut'un hanımı dahil değildi. O da inanmayanlardan olmuştu. Melekler vazifelerini yapmışlardı. Lut kavmini yok etmişlerdi. Bu arada Hz.İbrahim'in oğlu İshak Dünya'ya geldi. Hz.İshak 160 yaşında öldü ve bunun üzerine babasının yanına defnolundu.